Ether i bitcoin tracą ponad 60% od początku roku. Avalanche i solana najsłabszymi kryptowalutami4 min. czytania

Cały rynek kryptowalut od początku 2022 roku znajduje się w nieprzerwanym trendzie niedźwiedzia. W jego trakcie, największe cyfrowe aktywa oraz pomniejsze altcoiny straciły dziesiątki procent swojej wyceny. Bitcoin (BTC) i ether (ETH) tracą od stycznia (z ang. year-to-date, YTD) ponad 60%, a niechlubnymi rekordzistami spadków są avalanche (AVAX) oraz solana (SOL), w przypadku których spadki przekraczają 80%.

  • W tym artykule przyglądamy się kryptowalutom z grona 20. największych pod względem kapitalizacji, które straciły najwięcej YTD
  • Niestety nie możemy przygotować podobnego rankingu dla tych, które zyskały najwięcej, gdyż cały rynek osuwa się od początku roku
  • Najmniej, bo „tylko” 22%, traci tron (TRX), na drugim miejscu plasuje się BNB ze stratą 51%
  • Gdy z zestawienia wykluczy się altcoiny, ponad pięćdziesięcioprocentowe straty notuje 95% największych kryptowalut

Bitcoin i ether mocno w dół od początku roku

Dziewięć i pół miesiąca 2022 roku nie było łaskawe dla ekosystemu kryptowalut. W tym czasie BTC tracił 61%, ether natomiast niemal 66%. Jeszcze 1 stycznia 2022 roku za bitcoina płacono około 47 tys. dol., w momencie przygotowywania tego artykułu jest to niespełna 18,5 tys. dol.

1 ether w tym czasie spadł z poziomu 3770 dol., do niecałych 1300 dol. w dniu 19 września. Skalę spadków doskonale widać na poniższym wykresie.

Bitcoin (pomarańczowy) oraz ether (niebieski) straciły od początku roku ponad 60% swojej wartości. Źródło: Tradingview.com

Jak się jednak okazuje, to nie dwie największe kryptowaluty tracą najwięcej w trakcie obecnej „krypto zimy”. Zdecydowanie silniejsze spadki widać na wykresach innych, dużych altcoinów:

Źródło: CoinMarketCap.com

Jak widać na powyższym wykresie, liderami deprecjacji są tokeny avalanche (AVAX) oraz solana (SOL), które osuwają się o ponad 80%.

Avalanche oraz solana niechlubnymi liderami zestawienia największych spadkowiczów

W 2022 roku żadna inna kryptowaluta z grona 20. największych, nie traciła tak silnie jak avalanche (AVAX) oraz solana (SOL), które oddawały kolejno 85 oraz 83 procent swojej wartości.

Za token AVAX w dniu 1 stycznia płacono ponad 114 dol., obecnie jest to niespełna 17 dol. W przypadku SOL cena wynosiła 179 dol., a obecnie plasuje się na poziomie 31 dol. Obie kryptowaluty osiągały swoje wielomiesięczne minima w czerwcu – podobnie jak szeroki rynek cyfrowych aktywów i chociaż od tego czasu chwilowo odbijały o 80-100%, to obecnie wzrost od wakacyjnych dołków wynosi około 20%.

Jeżeli z grona największych altcoinów wykluczy się cztery stablecoiny (USDT, DAI, USDC oraz BUSD), a także kryptowalutę tron (TRX), która traci od początku roku „tylko” 22%, to pozostałe 15 największych kryptowalut osuwa się o co najmniej 50%. Patrząc na ich wykresy od początku roku, każdy wygląda niemal identycznie: od czerwcowych dołków widoczna jest trzymiesięczna konsolidacja, której żadne aktywo nie jest obecnie w stanie pokonać.

Wiele wskazuje na to, że dopóki bitcoin nie zacznie rosnąć, sytuacja nie ulegnie zmianie. Patrząc natomiast na siłę dolara amerykańskiego, słabość giełdy w USA oraz plany dalszego podnoszenia stóp procentowych, niewiele wskazuje na to, że kryptowalutowa zima zostanie szybko zakończona. Zdaniem części analityków, okres „marazmu” i konsolidacji przy obecnych poziomach może rozciągnąć się na kolejne długie miesiące – nie tylko do końca tego roku, ale również rozlać na rok następny.

Czy warto już zaś kupować kryptowaluty na długi okres? Tak, choć sugerujemy np. strategię dollar cost averaging (uśrednianie kosztów w dolarach). Ari10 oferuje zautomatyzowanie tego procesu. Więcej na temat tej usługi przeczytacie tutaj.

Warto także zastanowić się, czy nie jest to dobry czas na wejście na rynek kryptowalut jako przedsiębiorca. Więcej na ten temat można przeczytać więcej pod tym linkiem.

Z kolei dokładne, obecne wyceny kryptowalut można śledzić w tym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *