Lightning Network — co to jest i dlaczego jest ważne dla bitcoina?2 min. czytania

Lightning Network

Problemem bitcoina przez wiele lat było to, że płacenie kryptowalutą było w praktyce bardzo trudne. Stąd pojawił się pomysł reformy sieci tej czołowej cyfrowej waluty.

  • LN to technologia tzw. “drugiej warstwy”, “nakładka” na blockchaina BTC.
  • LN pozwala na dokonywanie tańszych i znacznie szybszych przelewów w sieci BTC.
  • Dzięki powyższemu LN może zwiększyć adopcję bitcoina na rynku.

Lightning Network — co to jest?

Lightning Network (LN) to rozwiązanie technologiczne, które umożliwia wykonywanie  szybszych i tańszych transakcji w sieci bitcoina. Jest to tzw. „rozwiązanie drugiej warstwy” — czyli sieć opierająca się na blockchainie BTC. Można więc powiedzieć, że to swoista „nakładka” na sieć BTC.

Sam pomysł tego typu błyskawicznej sieci został opisany w white paper (czyli dokumencie z informacjami technologicznymi) w lutym 2015 roku. Stoją za nim Joseph Poon i Thaddeus Dryja, kryptografowie, którzy od lat specjalizują się w technologii BTC. Nad rozwojem sieci LN pracują dziś m.in. firmy Blockstream, Lightning Labs i Acinq.

Pierwsza transakcja za pomocą Lightning Network została wykonana 6 grudnia 2017 roku.

Jak to działa?

Jak jednak LN działa? Węzły w “drugiej warstwie” mogą wysyłać i odbierać informacje z głównego łańcucha bloków (czyli blockchaina BTC), ale mogą także otwierać między sobą „kanały” poza głównym łańcuchem. „Kanały” te rejestrują transakcje, gdy się otwierają i zamykają. Ważny jest stan “otwarcia”, kiedy przeprowadzają nieograniczoną liczbę transakcji. „Kanały” są otwierane bezpośrednio między stronami transakcji. Dzięki temu transakcje są dokonywane szybciej i łatwiej pod kątem technologicznym. Powoduje to, że bitcoinowe “przelewy” są tańsze i szybsze, niż gdyby użyto standardowej sieci (blockchaina BTC).

Płatność w LN odbywa się w czasie rzeczywistym, co także ma ogromne znaczenie. Nie trzeba bowiem czekać na potwierdzenie sieci, co utrudnia proces płatności w “standardowym” blockchainie. Warto jednak dodać, że maksymalnie można przesłać 0,16777216 BTC, co jednak, przy obecnej cenie BTC, sprawia, że LN świetnie sprawdza się w przesyłaniu mniejszych kwot. Przy przesyłaniu większych ilości BTC musimy przygotować się na dłuższe oczekiwanie.

LN nie jest pozbawione wad. Przelewy w “drugiej warstwie” są bardziej skomplikowane do wykonania. Jednym z najpopularniejszych narzędzi do ich realizacji jest portfel Eclair. Alternatywą jest Breez oraz Wallet of Satoshi.

Wpływ LN na adopcję bitcoina na rynku

Jak LN może wpływać na cenę BTC? Dzięki temu że ułatwia przesyłanie bitcoinów, może zwiększyć adopcję kryptowaluty na rynku płatniczym. Oznacza to, że więcej osób będzie korzystało z BTC jako formy płatności. Nie trudno wyobrazić sobie efekty. Więcej osób sięgnie po kryptowaluty jako jednostki rozliczeniowe, co może bardzo pozytywnie wpłynąć na kurs BTC. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *