MicroStrategy: spółka z Wall Street, która na bitcoina wydała ponad 2 mld dol.3 min. czytania

MicroStrategy a BTC

Średnia cena zakupu wszystkich BTC wynosi obecnie 24 tys. dol.

MicroStrategy jest pierwszą spółką giełdową notowaną na amerykańskiej Wall Street, która zainwestowała znaczne aktywa finansowe w bitcoina (BTC). Jej prezes i dyrektor generalny, Michael Saylor, należy do ogromnych sympatyków cyfrowych aktywów i twierdzi, że w przeciągu kilku kolejnych lat co piąta osoba na świecie będzie używała ich do płatności. Pomimo, że na co dzień firma zajmuje się dostawą oprogramowania w chmurze, to od sierpnia 2020 roku wydała na zakup bitcoina już ponad… 2,4 miliarda dolarów!

  • MicroStrategy dokonała pierwszego zakupu bitcoina w sierpniu 2020 roku.
  • Spółka nabyła wtedy ponad 21 tysięcy BTC i cały czas konsekwentnie skupuje kolejne.
  • Do tej pory na zakupy bitcoina podmiot wydał 2,4 mld dol. i zgromadził na swoim koncie 91,85 tys. BTC.

MicroStrategy największym inwestorem BTC wśród firm z listy Fortune 500

MicroStrategy jest uważana za pioniera w dostarczaniu bitcoina do instytucji, ponieważ zaczęła kupować BTC jeszcze pod koniec sierpnia zeszłego roku i od tego czasu zgromadziła ponad 91 000 BTC w serii zakupów gotówkowych i kredytowych. Firma zaczęła używać BTC jako zabezpieczenia przed inflacją zamiast dolara amerykańskiego i wypłaciła dywidendy, które przewyższają jej całkowity dochód generowany przez lata dzięki ofercie tradycyjnych produktów i usług.

Michael Saylor kierował również konferencją BTC, w której uczestniczyły tysiące prezesów z różnych spółek giełdowych, w tym Tesla i SpaceX. Saylor udowodnił, że wyprzedza krzywą, jeśli chodzi o zrozumienie podstaw topowej kryptowaluty, w wyniku czego całkowita wycena jego udziałów w BTC wynosi prawie 2,5 miliarda dolarów.

W przeciwieństwie do Elona Muska (Tesla również posiada spore udziały w bitcoinie), Saylor zdementował również wszystkie plotki o możliwej sprzedaży swoich udziałów w BTC i twierdzi, że nigdy tego nie zrobi.

Czy wiesz, że…

MicroStrategy na swoich zakupach kryptowalutowych zarobiła do tej pory ponad 100%. Jej majątek w BTC wyceniany jest obecnie na ponad 5 mld dol.

Akcje MicroStrategy rosną i spadają razem z bitcoinem

Z powodu tak dużych udziałów MicroStrategy w rynku BTC notowania podmiotu reagują na wzrost cen bitcoina, jak i na ich spadek. W pewnym okresie 2020 r. spółka generowała wyższe stopy zwrotu niż sam BTC, by ostatecznie rosnąć w ubiegłym roku o ponad 170%.

Jak widać na poniższym wykresie korelacja pomiędzy BTC a akcjami była bardzo wyraźna do lutego 2021. Od tego momentu MicroStrategy mocniej traci, bitcoin natomiast przesuwa się bokiem.

Od początku 2020 r. akcje MicroStrategy rosną o 252%, natomiast bitcoin zyskuje w tym czasie 600%. Korelacja pomiędzy dwoma aktywami zaburzyła się od szczytu z lutego. Źródło: Tradingview.com

Jeśli cofnąć się do marca 2020 r., to tylko nieliczne instytucje były zaangażowane w bitcoina. W ciągu kolejnych 12 miesięcy nastąpiła lawina zaangażowania instytucjonalnego. MicroStrategy jest pierwszą spółką giełdową, która dokonała istotnej inwestycji, a za nią poszła spółka kryptowalutowa Square. Za nimi poszła też Tesla. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. W lutym zorganizowaliśmy szczyt „Bitcoin dla korporacji”. Myślałem, że pojawi się kilka tysięcy osób. Skończyło się na ponad 10 tysiącach dziennie, a to zepsuło nasz serwer do streamingu – komentował w wywiadzie dla magazynu Time prezes MicroStrategy, Michael Saylor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *