Najważniejsze newsy tygodnia #1093 min. czytania
To kolejne podsumowanie, które wręcz musimy zacząć od tego, co dzieje się na rynku. Bitcoin wyraźnie odzyskał wigor.
Kurs bitcoina rośnie
Bitcoin zdrożał w tym tygodniu do 64 000 USD. Tego poziomu nie udało się jak na razie przebić. Dziś jeden bitcoin kosztuje jednak aż 64 144 USD, co oznacza aż 22-procentowy skok w skali tygodnia.
Równie dobrze radzi sobie ether. Za 1 ETH płaci się 3421 USD, co oznacza skok o 16% przez ostatni tydzień.
Indeks strachu i chciwości pokazuje aż 80, czyli ekstremalną chciwość.
Pamiętajcie, że bitcoina, ether i altcoiny można kupić na Ari10 Exchange.
Polska zaczyna proces regulacji rynku kryptowalut
Nie sposób nie wejść na temat tego, co dzieje się w naszym kraju. Na stronach rządowych pojawił się projekt ustawy, który ma uregulować rynek cyfrowych aktywów. W praktyce to implementacja MiCA.
Zapisy budzą kontrowersje, bowiem w praktyce podnoszą koszty prowadzenia działalności kantorów giełd.
Mateusz Kara, CEO Ari10, jest jednak optymistą:
„Przed nami wiele wyzwań, ale jak to w świecie krypto – zawsze znajdujemy sposób, aby dostosować się do nowych realiów. Niezależnie od wszystkich potencjalnych trudności, które wprowadza nowa ustawa, kluczowe będzie to, jak jako społeczność będziemy reagować i dostosowywać się do zmieniającego się krajobrazu regulacyjnego.
Pamiętajmy, że zmiany regulacyjne, choć mogą wydawać się ograniczające, mają też na celu wprowadzenie większej przejrzystości i bezpieczeństwa na rynku, co w dłuższej perspektywie może przynieść korzyści zarówno dla inwestorów, jak i samych firm działających w branży krypto. Nasza zdolność do innowacji, adaptacji i przetrwania w tym dynamicznym środowisku jest tym, co ostatecznie definiuje naszą siłę.”
Inflacja PCE w USA spada
Inflacja PCE (z ang. personal consumption expenditures) w USA spada. W styczniu wyniosła 2,4% rok do roku, zaś miesiąc wcześniej 2,6%.
PCE to niejako rozszerzony miernik inflacji CPI. Uwzględnia ceny produktów kupowanych przez osoby niemieszkające w miastach (CPI koncentruje się tylko na konsumentach w miastach) i bada szerszy zakres produktów i usług. Cel inflacyjny Fed to 2%.
Dlaczego jednak o tym piszemy? Jeżeli bowiem uda się podtrzymać ten trend spadkowy, Rezerwa Federalna może już wkrótce (w rozumieniu paru miesięcy) rozpocząć cięcia stóp procentowych. To zaś bardzo ważna informacja dla rynku, bowiem oznacza to ożywienie kapitału, dziś zamrożonego na lokatach, i wpłynięcie go na kryptowalutowy parkiet.
Źródło: bloomberg.com
Poznaliśmy e-maile Satoshi’ego Nakamoto
Poznaliśmy kolejne informacje dot. przeszłości bitcoina. Marti Malmi, który współpracował z Satoshim Nakamoto, opublikował maile, z których dowiadujemy się, co twórca BTC myślał o swoim dziele.
Po pierwsze, Nakamoto nie chciał, by ludzie myśleli o bitcoinie tak jak o walorze inwestycyjnym. Do tego on sam nie wymyślił pojęcia „kryptowaluta” – ktoś podpowiedział mu to słowo. Nie wiadomo tylko, kto.
Sugerował Malmi’emu, że nie powinno się – w czasie promowania BTC – podkreślać anonimowości transakcji zawieranych na blockchainie. Napisał, że jeżeli tylko użytkownicy BTC uwierzą w to, że płacenie kryptowalutą jest w pełni anonimowe, mogą poczuć rozczarowanie, bowiem „musisz podjąć środki ostrożności, jeśli naprawdę chcesz, aby [bycie anonimowym w przypadku BTC] zadziałało”.
Źródło: Github