Najważniejsze newsy tygodnia #732 min. czytania

Jak co tydzień powracamy do naszego podsumowania newsów. Tym razem nie sposób nie zacząć od kursu bitcoina.

Kurs bitcoina przebił poziom 30 000 USD

Bitcoin ponownie drożeje. W tym tygodniu przebił ponownie poziom 30 000 USD. W chwili pisania tego tekstu za jednego bitcoina należy zapłacić ok. 30 100 USD, co przekłada się na blisko 19-procentowy skok ceny w skali 7 dni. Bitcoin Fear and Greed Index wynosi 65, co oznacza chciwość inwestorów.

Co doprowadziło do powyższego wzrostu kursu?

Deutsche Bank chce zostać depozytariuszem kryptowalut

Deutsche Bank, największy niemiecki bank, ogłosił, że zaczyna się starać o licencję od BaFin (to niemiecki regulator rynku finansowego), która umożliwi mu przechowywanie kryptowalut swoich klientów. Informacja ta była kolejnym czynnikiem, który sprawił, że kurs bitcoina odbił.

Właśnie złożyliśmy wniosek do BaFin o licencję dot. [przechowywania] aktywów cyfrowych

– potwierdził David Lynne, członek Komitetu Zarządzającego w Deutsche Banku.

Źródło: Bloomberg

Władze USA zmieniają ton

W ciągu ostatnich tygodni można było odnieść wrażenie, że USA stają się coraz bardziej wrogo nastawione do kryptowalut. Po ogłoszeniu planów dot. utworzenia bitcoinowego ETF-a przez BlackRock sytuacja uległa zmianie. W tym tygodniu odbyła się debata w Kongresie, w czasie której rozmawiano o kryptowalutach.

Jerome Powell, szef Fedu, przyznał wtedy, że widzi „moc” kryptowalut, która umożliwi im przetrwanie na rynku. Dodał, że konieczne będzie jednak uregulowanie tej branży. Wtórował mu kongresmen Warren Davidson, który przekazał, że w Kongresie trwają prace nad uregulowaniem rynku blockchaina.

MFW nie chce zakazu kryptowalut

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) idzie chyba w swojej narracji w podobnym kierunku co władze USA. Organizacja przekazała ostatnio w swoim raporcie, że nie jest za zakazem kryptowalut.

Chociaż kilka krajów całkowicie zakazało aktywów kryptowalutowych ze względu na związane z nimi ryzyko, to takie podejście może nie być skuteczne na dłuższą metę

– czytamy w dokumencie.

Zdaniem Funduszu „zamiast tego [tj. prób zakazywania coinów] rządy powinny skupić się na zajęciu się czynnikami napędzającymi popyt na kryptowaluty”.

Jak widać, kręgi rządzące światem zachodnim podjęły chyba decyzję, by nie zakazywać cyfrowych aktywów, a po prostu je uregulować. Teraz pozostaje nam czekać na owe przepisy.

Źródło: imf.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *