Bitcoin pokonuje 30 tys. USD. Kiedy możemy liczyć na nowe ATH?4 min. czytania

kurs bitcoin btc

Optymizm na rynkach kryptowalut wywołany w ostatnich dniach przez dużych graczy z Wall Street spowodował, że za jednego bitcoina (BTC) płaci się ponownie więcej niż 30 tys. USD. Jest to najwyższa cena od kwietnia, która ponownie rozpala wyobraźnie inwestorów. Firma analityczna Glassnode jednak uspokaja i sugeruje, że do nowego szczytu (ATH) jest cały czas daleko. A jeżeli wierzyć danym historycznym może nas od niego dzielić nawet 18 miesięcy!

 • Bitcoin rośnie od ubiegłego tygodnia o 25% i testuje poziom 30 tys. USD.
 • Z punktu widzenia analizy on-chain nie wiele zmienia się jednak w obecnym cyklu. Dopiero pokonanie 40 tys. USD. byłoby istotną zmianą.
 • BTC może mieć przed sobą jeszcze 8-18 miesięcy zanim potencjalnie będzie mógł myśleć o powrocie na ATH.

Bitcoin odbija od dołków i testuje ważny poziom

Tylko w dniach 20-21 czerwca cena bitcoina rosła o 11%. Od czerwcowych dołków kryptowaluta odbija natomiast o niemal 25% i znajduje się znowu nad poziomem 30 tys. USD., zaledwie o krok od testu tegorocznych maksimów z kwietnia.

Bitcoin na wykresie dziennym. Źródło: Tradingview.com

Pomimo pozytywnych nastrojów w branży, najnowsza analiza Glassnode sugeruje, że tak naprawdę nie zmienia się zbyt wiele, a przed BTC cały czas daleka droga na historyczne szczyty. Dla przypomnienia, te zostały osiągnięte w listopadzie 2021 roku, tuż poniżej poziomu 70 tys. USD.

Przed BTC cały czas trudna droga

Próbując znaleźć miarę tego, co może czekać rynek w dalszej przyszłości, możemy ocenić poprzednie fazy rynkowe na podstawie czasu ich trwania. Poniższy wykres pokazuje liczbę dni spędzonych w następujących fazach:

 • Kolor niebieski – Rynek byka mierzony od dołka do szczytu cyklu.
 • Czerwony – Rynek niedźwiedzia mierzony od szczytu do minimum cyklu.
 • Czarny – Przejście mierzone od historycznych dołków cyklu do ustanowienia nowego ATH.

Jeśli założymy, że minima ustanowione w listopadzie 2022 r. utrzymają się, możemy argumentować, że rynek znajdował się w okresie przejściowym przez 221 dni. Poprzednie okresy przejściowe trwały od 459 dni do 770 dni, co sugeruje, że cierpliwość inwestorów może być testowana przez kolejne 8 do 18 miesięcy, aż do nowego ATH rynku, jeśli historia jest jakimkolwiek przewodnikiem – wynika z najnowszej analizy Glassnode.

kurs btc bitcoin cena bitcoin kurs bitcoin

Bitcoin może powrócić na nowe ATH dopiero za kilkanaście miesięcy. Źródło: Glassnode.

Okresy przejściowe mają tendencję do ograniczania wartości BTC między ceną zrealizowaną (kolor pomarańczowy) a ceną zrealizowaną + 0,5 odchylenia standardowego (kolor niebieski). Od czasu ustalenia minimum w każdym cyklu, następujący odsetek dni handlowych znajdował się pomiędzy tymi granicami:

 • Cykl 2012-2013 = 79%
 • 2015-2017 = 64%
 • 2019-2021 = 78%

Te ramy sugerowałyby przedział cenowy od 20,1 tys. USD. (-23%) do 45,0 tys. USD. (+71%) w ramach obecnego okresu przejściowego. Nawet więc pomimo obecnego odbicia ceny do 30 tys. USD., niewiele się zmienia.

kurs btc bitcoin cena bitcoin kurs bitcoin

Źródło: Glassnode

Halving sieci BTC niewiele zmieni?

Ponieważ do halvingu BTC pozostało zaledwie 305 dni, można również zbadać związek między okresami przejściowymi a przepołowieniem wysokości nagrody w sieci Bitcoina.

– Na tej podstawie możemy zindeksować wyniki cen z poprzednich epok (okresów), począwszy od 305 dni od halvingu. Zakres wcześniejszych wyników rynkowych w dniu halvingu przedstawia się następująco: Epoka 1 = +126% z maksymalnym spadkiem o -44,8%, Epoka 2 = +179% przy maksymalnym spadku o -23,3% i Epoka 3 = -6,4% przy maksymalnym osunięciu o -53% w marcu 2020 r. – pisze Glassnode.

Pierwsze dwie epoki odnotowały aprecjację cen, podczas gdy trzecia epoka była znacznie trudniejsza dla inwestorów, zwłaszcza z powodu szoku w marcu 2020 r.

kurs btc bitcoin cena bitcoin kurs bitcoin

Źródło: Glassnode

Glassnode podsumowuje swoją analizę oceną wyników cenowych w ciągu roku następującego po każdym wydarzeniu związanym z halvingiem.

 • Wyniki cenowe w epoce 2: +7358% przy maksymalnym osunięciu o -69,4%.
 • w epoce 3: +393% przy maksymalnym osunięciu o -29,6%
 • w epoce 4: +366% przy maksymalnym osunięciu i -45,6%.

Efekt malejących zysków jest wyraźnie zauważalny we wszystkich okresach, co jest naturalnym zjawiskiem, ponieważ wielkość rynku i przepływy kapitału rosną wraz z upływem czasu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *