Podatek Belki może zostać zmodyfikowany. W Polsce na kryptowalutach zarobimy „na czysto” więcej?2 min. czytania

promocja bitcoin

Nowy rząd może zmienić podatek Belki, wynika ze słów nowego ministra finansów. Dla inwestorów to świetna wiadomość.

Podatek Belki

Podatek Belki to w praktyce opodatkowanie dochodów kapitałowych, czyli tych pochodzących z rynku akcji czy kryptowalut. Nazwa pochodzi od ministra finansów, Marka Belki, który wprowadził daninę do polskiego systemu podatkowego w 2002 roku.

Podatek Belki obejmuje różne rodzaje dochodów kapitałowych, m.in. takie jak:

  • odsetki bankowe,
  • dywidendy,
  • zyski kapitałowe z tytułu zbycia papierów wartościowych.

Obecnie podatek Belki wynosi 19%.

Krytyka podatku

Podatek Belki od dawna spotyka się z pewną krytyką i kontrowersjami. Niektórzy uważają, że opodatkowanie dochodów kapitałowych zniechęca do oszczędzania i inwestowania, co może negatywnie wpływać na rozwój gospodarczy.

Głosy nawołujące do zniesienia podatku pojawiły się zwłaszcza w 2020 r., gdy rząd zaczął realizować politykę lockdownów antycovidowych. Wtedy likwidacji „Belki” domagała się fundacja Trading Jam Session, która zrzesza polskich traderów. Gabinet premiera Mateusza Morawieckiego pozostał w praktyce głuchy na te sugestie. Mimo tego temat powracał przy różnych okazjach.

W kampanii wyborczej za zniesieniem daniny były Konfederacja i Trzecia Droga. W podobnym tonie wypowiadała się Koalicja Obywatelska (KO), która w swoim programie zawarła pomysł modyfikacji podatku.

KO zniesie podatek?

Teraz, po wyborach, temat znów wrócił. W Programie 1 Polskiego Radia minister finansów Andrzej Domański zasugerował, że danina choć nie zostanie zniesiona ma być zmodyfikowana.

– Trwają prace w Ministerstwie Finansów. Tak jak mówiliśmy w kampanii wyborczej, chodzi o ograniczenie podatku Belki, stworzenie nowego systemu zachęt do oszczędzania, czy to na rachunkach bankowych, czy również do inwestowania na Giełdzie Papierów Wartościowych. To musi być zrobione w sposób odpowiedzialny, tak, żeby banki, biura maklerskie były do tego procesu przygotowane. Będę o tym rozmawiał chociażby ze Związkiem Banków Polskich, aby takie rozwiązania wspólnie wdrożyć – powiedział na antenie 1 Polskiego Radia Domański. – Z całą pewnością podatek od zysków kapitałowych, zwany podatkiem Belki, będzie ograniczony – dodał.

Co zaś zawiera program KO? W „100 Konkretach” koalicja napisała, że jest za „zniesieniem podatku dla oszczędności i inwestycji, w tym także na GPW, do 100 tys. zł, powyżej 1 roku”.

Dla inwestorów kryptowalut byłaby to świetna wiadomość. Zwłaszcza dla tych, którzy obracają mniejszymi kwotami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *