Bitcoin wyprzedawany w panice przez rajd spadkowy. Kto pozbywa się BTC?4 min. czytania

Bitcoin wyprzedawany

Analiza on-chain pokazuje, że z rynku cały czas może wypaść 65 mld dol. w BTC

W trakcie tygodnia dynamicznej wyprzedaży na rynku bitcoina od 17 do 23 maja inwestorzy stracili kilkanaście miliardów dolarów, a sam bitcoin osuwał się o 25%. Jego wartość nominalna kurczyła się o prawie 30 tys. dol. wywołując panikę i silne straty wśród inwestorów, którzy wchodzili w rynek w ostatnich tygodniach. Glassnode analizuje, kto głównie sprzedawał bitcoina (BTC) oraz ile monet nadal może zostać potencjalnie wyprzedanych.

  • Bitcoin odbił od dołków na poziomie 30 tys. dol. i pod koniec maja ponownie testował okolice 40 tys. dol.
  • Jak zauważa jednak Glassnode, BTC o wartości 65 mld dol. nadal pozostają „w stracie”.
  • Istnieje ryzyko, że ich posiadacze dokonają panicznej sprzedaży, aby ograniczyć spadek wartości swojego kapitału.

Kto sprzedaje bitcoina, czyli analiza sprzedawców

Nie ma wątpliwości, że duża część ostatniej aktywności wydatkowej była napędzana przez posiadaczy krótkoterminowych, czyli tych, którzy posiadają monety zakupione w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Przedziały wiekowe wydatków — od 1 do 3 miesięcy i od 3 do 6 miesięcy w szczególności — znacznie przewyższały typowy poziom w trakcie wyprzedaży bitcoina (BTC), która zepchnęła ceny w drugiej połowie maja chwilowo do 30 tysięcy dolarów.

Glassnode zauważa, że istnieją trzy podstawowe grupy podmiotów, które mogą generować podaż po stronie sprzedających:

  • Posiadacze monet ze stratą, którzy w dużej mierze są kupującymi z ostatnich 3-4 miesięcy.
  • Posiadacze monet z zyskiem, którzy mogą wierzyć, że główny szczyt nie został jeszcze osiągnięty.
  • Górnicy, którzy muszą sprzedawać, aby pokryć koszty lub są zmuszeni z powodu nowych chińskich regulacji.

Poniższy wykres pokazuje kolorami, jak wydają swoje bitcoiny posiadacze w opisywanych powyżej przedziałach. W drugiej połowie maja widoczny jest nagły skok oznaczający, między innymi, że krótkoterminowi inwestorzy na rynku BTC sprzedawali swoje kryptowaluty, zazwyczaj ze stratą.

Wydatkowanie bitcoina przez inwestorów krótkoterminowych. Źródło: Glassnode

– Jeśli porównamy to z analogicznymi wydatkami inwestorów długoterminowych, szczególnie tych, którzy posiadają monety w przedziale od 1 do 3 lat, widzimy odwrotny obraz. Posiadacze monet wydawali je znacznie wcześniej, prawdopodobnie obracając kapitałem, aby uchwycić ówczesną przewagę cenową ETH – komentuje Glassnode w najnowszej analizie.

Jednak podczas kapitulacyjnej wyprzedaży z maja, wydatki na monety w wieku 1-3 lat były znacznie mniejsze i spadały w stosunku do całkowitej aktywności. Sugeruje to, że „stare ręce” nie sprzedawały w panice ani nie spieszyły się do wyjścia z rynku.

Długoterminowi posiadacze kryptowalut w trakcie korekty zachowali spokój. Źródło: Glassnode

Ile bitcoinów może zostać jeszcze panicznie sprzedanych?

Metryka Relative Unrealised Losses, która przedstawia stosunek pomiędzy całkowitą niezrealizowaną wartością a aktualną kapitalizacją rynkową, pozwala ocenić, jaki jest pozostały zakres papierowych strat, które cały czas niosą ze sobą ryzyko panicznej wyprzedaży. Glassnode uspokaja jednak, że we wcześniejszych okresach spadkowych, wskaźnik ten znajdował się na o wiele wyższych poziomach.

Używając tej metryki możemy zauważyć, że około 9,0% do 9,5% obecnej kapitalizacji rynkowej (700 miliardów dol.) stanowi niezrealizowane straty, co odpowiada około 65 miliardów dol. ukrytych niezrealizowanych strat. Pomimo tego, że jest to historyczny rekord, w stosunku do wielkości rynku, wartość ukrytych pozycji on-chain jest w rzeczywistości stosunkowo niewielka. Możemy to porównać do względnych niezrealizowanych strat w wysokości 44% w marcu 2020 r. i ponad 114% w listopadzie 2018 r. – wyjaśnia Glassnode.

Względne niezrealizowane straty pozostają stosunkowo niskie procentowo względem spadków z marca 2020 roku oraz listopada 2018 roku. Źródło: Glassnode

Na całym rynku wskaźnik niezrealizowanych strat i zysków netto powrócił do poziomu nieco poniżej 0,5, wskazując, że rynek obecnie posiada łącznie 50% kapitalizacji rynkowej BTC w zyskownych pozycjach. Poziom ten działał jako wsparcie we wszystkich trzech poprzednich cyklach byka i jest to właściwie pierwsze jego dotknięcie w 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *