Najważniejsze newsy tygodnia #1182 min. czytania

btc bitcoin kurs

Trwa majówka. Rynek kryptowalut jednak nie odpoczywa. Mało tego, w tym tygodniu padły bardzo ważne słowa Jerome Powella.

Fed zmienia swoją politykę

Dalszy los kryptowalut jest w pewnej mierze zależny od polityki Fedu. Temu takie ważne jest śledzenie tego, co przekazują nam władze banku centralnego USA.

W czasie ostatniej konferencji prasowej Jerome Powell, stojący na czele Fedu, przekazał, że instytucja będzie obniżać stopy proc. dopiero, gdy nabierze pewności, że inflacja będzie trwale spadać. Obecnie tak nie jest!

Dziś eksperci zakładają, że do pierwszych cięć dojdzie we wrześniu, a nie w czerwcu (jak zakładano jeszcze niedawno). To dla kryptowalut o tyle ważne, że rynek dozna znacznego ożywienia, gdy bank centralny przejdzie do cięć.

Zmienia się jednak coś innego. Fed zaczyna ograniczać swoją politykę zacieśniania ilościowego. Skala redukcji bilansu Rezerwy Federalnej ma spaść z 95 mld USD rocznie do 65 mld USD.

Źródło: Youtube

CZ skazany

W tym tygodniu poznaliśmy wyrok w sprawie byłego CEO Binance. Changpeng Zhao, bo o nim mowa, trafi do więzienia na 4 miesiące. Prokuratura domagała się aż trzech lat.

Biznesmen przegrał więc sprawę dot. tego, że jego firma nie przestrzegała przepisów AML i KYC. W efekcie giełda była narzędziem do prania pieniędzy.

Wyrok nie jest jednak surowy.

Źródło: CNBC

ETF-y w Hongkongu wystartowały

30 kwietnia wystartowały ETF-y spot bitcoina i etheru w Hongkongu. Jak na razie nie cieszą się wielką popularnością. Władze Chin kontynentalnych nie zezwoliły też swoim obywatelom na inwestowanie w nie. Nie umniejsza to jednak znaczenia funduszy. Te będą furtką na rynek ETF-ów dla mieszkańców miasta-państwa i niektórych krajów z Bliskiego Wschodu. Może też dla Chińczyków, bowiem polityka Hongkongu jest traktowana przez wielu ekspertów jako eksperyment Pekinu, który chyba chce sprawdzić, jak działa uregulowany rynek kryptowalut.

Źródło: Youtube

Australia będzie kolejna?

Pozostańmy na poletku ETF-ów. Okazuje się, że kolejnym krajem, który może tworzyć bitcoinowe fundusze, jest Australia. Australijska Giełda Papierów Wartościowych (ASX) ma w tym roku zezwolić na obrót jednostkami ETF-ów spot bitcoina. Emitentami mają być VanEck Australia i BetaShares.

Źródło: Bloomberg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *