Najważniejsze newsy tygodnia #443 min. czytania

Jak co tydzień podsumowujemy dla was najważniejsze wydarzenia. Zaczynamy od upadku kolejnej firmy.

BlockFi ogłasza upadłość

O problemach platformy pożyczkowej BlockFi wiadomo było od dawna. Teraz obawy stały się faktem. 28 listopada firma poinformowała o złożeniu wniosku, który rozpoczyna procedurę jej upadłości.

To jedno z następstw bankructwa giełdy FTX. Ta także od 11 listopada jest w fazie upadłości.

Przypomnijmy, że w tym roku FTX uruchomiło dla BlockFi, które już wcześniej miało problemy finansowe, linię kredytową na poziomie aż 400 mln USD.

Upadek FTX rozpoczął, jak widać, proces upadków poszczególnych firm na rynku. Pozycja Ari10 jest jednak niezagrożona, o czym przekonacie się czytając ten wpis na naszym blogu.

Źródło: twitter.com

Brazylia reguluje wykorzystanie bitcoina jako środka płatniczego

W 2021 r. Salwador uznał bitcoina za prawny środek płatniczy. W podobnym kierunku podąża Brazylia. Niższa izba parlamentu kraju przegłosowała ustawę, która reguluje wykorzystywanie BTC jako środka płatniczego (co wprost nie oznacza, że władze uznały kryptowalutę za środek płatniczy, ale może sugerować, że planują zrobić to w przyszłości).

Oprócz powyższego parlament uregulował też kwestie dot. działalności giełd kryptowalut. Te będą mogły działać w kraju, jeśli uzyskają specjalną licencję.

Jednocześnie posłowie odrzucili poprawkę, która zmniejszałaby podatek od koparek cyfrowych aktywów.

Warto dodać, że w tle trwają prace nad cyfrową walutą banku centralnego kraju.

– To jest w zasadzie zwiastun tego, czym będzie ta integracja, o której mówię. Zamiast kilku aplikacji na komórkę, z kilku banków, otrzymacie system, który będzie integrował to wszystko w jednym miejscu – tłumaczył idee CDBC prezes Banku Brazylii Roberto Campos Neto.

Źródło: Twitter, Youtube

Unia Europejska wkrótce ureguluje rynek kryptowalut

Skoro jesteśmy w temacie regulacji, warto przypomnieć, że wkrótce władze Unii Europejskiej mają przegłosować regulacje MiCA, czyli przepisy, które stworzą ramy prawne dla branży blockchaina na Starym Kontynencie.

Okazuje się jednak, że MiCA może być tylko wstępem do dalszych regulacji. Szefowa Europejskiego Banku Centralnego, Christine Lagarde, chciałaby, by docelowo powstało też MiCA II.

Przynajmniej Europa [w kwestii regulacji] wyprzedza resztę [regionów świata] – powiedziała w czasie obrad Komisji Gospodarczej i Monetarnej Parlamentu Europejskiego. – Ale jak powiedziałam wcześniej, jest to jeden krok we właściwym kierunku. Musi istnieć MiCA II, które obejmuje szerszy zakres tego, co [UE] ma regulować i nadzorować, jest to bardzo potrzebne – dodała.

Wcześniej, w czerwcu, mówiła, że konieczne jest uregulowanie rynku kryptowalutowych pożyczek i stakingu.

Źródło: Cointelegraph

Amazon stworzy serial o FTX

Kryptowaluty na dobre weszły do mainstreamu. Nie zawsze kojarzą się jednak w nim dobrze.

Upadek giełdy FTX zainspirował Amazon do stworzenia serialu o firmie i jej bankructwie.

Wiadomo, że za produkcją stoją m.in. David Weil i bracia Russo, Joe i Anthony. Ci dwaj ostatni współtworzyli Uniwersum Marvela. Teraz chcą odpowiedzieć na pytanie, dlaczego giełda FTX w ogóle upadła.

To jedno z najbardziej bezczelnych oszustw, jakie kiedykolwiek popełniono. Dotyczy wielu sektorów – celebrytów, polityki, środowiska akademickiego, technologii, przestępczości, seksu, narkotyków i przyszłości nowoczesnych finansów. W centrum tego wszystkiego znajduje się niezwykle tajemnicza postać o złożonych i potencjalnie niebezpiecznych motywacjach. Chcemy zrozumieć, dlaczego [FTX  upadło – przyp. autora]

– przekazali w swoim wspólnym oświadczeniu bracia Russo.

Wiadomo, że prace wystartują w 2023 r. Serial ma składać się z 8 odcinków.

Źródło: TechCrunch

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *