Najważniejsze newsy tygodnia #1212 min. czytania
To podsumowanie nie możemy rozpocząć inaczej: ETF-y etheru stały się faktem!
ETF-y etheru powstają
Kilka godzin temu SEC powiedział „tak”. Zgodził się na powstanie ETF-ów etheru. To świetna wiadomość.
Warto jednak być na tym polu precyzyjnym. Urzędnicy zgodzili się na stworzenie ETF-ów. Tyle że nie podbili jeszcze swoimi pieczątkami wniosków S-1. To zaś przepustka do pojawienia się jednostek ETF-ów na giełdach. Na taką decyzję poczekamy ponoć do lipca lub nawet sierpnia.
Ważne jest jednak to, że ETF-y pojawią się na rynku. Samo założenie funduszy to też wstęp do zakładania ETF-ów kolejnych kryptowalut.
Pamiętajcie, że bitcoina, ether i altcoiny można kupić na Ari10 Exchange.
Fed może poczekać z cięciami
W tym tygodniu poznaliśmy też minutes Fedu. To raport z ostatniego posiedzenia władz Rezerwy Federalnej.
Z nowego dokumentu dowiadujemy się, że urzędnicy Fedu widzą, że inflacja nie spada i biorą pod uwagę, że dalsza walka może wymóc na nich brak cięć stóp procentowych. Przypomnijmy, że w grudniu zakładano jeszcze aż trzy cięcia w 2024 r. Teraz wiele wskazuje na to, że skończy się na tylko jednej obniżce.
Co ciekawe, w odpowiedzi na minutes spadł kurs złota. Bitcoin nie zareagował niemal w ogóle.
Źródło: Bloomberg
Kongres chce zabrać władzę SEC
Izba Reprezentantów w USA przegłosowała ważny projekt ustawy. Zabiera on władzę SEC nad większością kryptowalut – tych, które są uznawane za towary, a nie papiery wartościowe.
To sukces prokryptowalutowych polityków, ale do pełnej wygranej daleka droga. Teraz projekt trafił do senatu. Potem – zakładając, że izba wyższa będzie na „tak” – dokument musi podpisać prezydent. Jeżeli zawetuje, jego weto będzie wymagało w Izbie aż dwóch trzecich oddanych głosów, by takowy protest Joe Bidena odrzucić.
Źródło: youtube.pl
Giganci idą na wojnę ze scamami
Powstała koalicja Tech Against Scams. To inicjatywa Coinbase, Meta, Krakena, Ripple, Gemini i Global Anti-Scam Organisation. Celem sojuszu jest walka z kryptowalutowymi scamami.
Szczególnie niebezpieczny jest dziś tzw. ubój świń. To bardzo cyniczny sposób okradania ludzi. Przestępcy odzywają się do swoich ofiar za pomocą portali typu Tinder i LinkedIn. Starają się zyskać ich zaufanie. Gdy to się udaje, nakłaniają naiwne osoby do wysłania pieniędzy na kontrolowane przez siebie platformy. Tam pozwalają ofiarom zarobić pewne pieniądze, a następnie namawiają do przelania większej kwoty. W ostatnim etapie uciekają ze środkami i zrywają kontakt z niedoszłymi inwestorami.
Źródło: Coinbase.com/blog/