Najważniejsze newsy tygodnia #1302 min. czytania

wycena bitocina

Za nami może jeden z najważniejszych tygodni w historii kryptowalut. Chodzi o wystąpienie Donalda Trumpa na Bitcoin 2024.

Donald Trump na Bitcoin 2024

Za nami Bitcoin 2024, największa konferencja dot. kryptowalut na świecie. Trzeciego dnia pojawił się na niej Donald Trump, walczący obecnie o drugą kadencję w fotelu prezydenta USA. W czasie swojego wystąpienia obiecał, że, jeżeli tylko wygra wybory, „zwolni’ Gary’ego Genslera, obecnego szefa SEC, a także wzmocni pozycję branży kryptowalut. Do tego zadeklarował, że zablokuje ewentualne próby sprzedaży ponad 200 000 BTC, które posiada rząd USA. Zabrakło tylko deklaracji, że doda bitcoiny do rezerwy Fedyu. Ta jednak padła z ust kogoś innego.

Źródło: Youtube.pl

Bitcoin w rezerwach Fedu?

Wątek Fedu został pociągnięty przez senator Cynthię Lummis. W swoim wystąpieniu obiecała, że przedstawi projekt ustawy, zgodnie z którym bitcoin zostanie dodany do rezerw banku centralnego USA. Choć w czasie Bitcoin 2024 zabrakło szczegółów, Lummis dotrzymała słowa i parę dni później zaprezentowała dokument. Zawarła w nim nie tylko swój plan (zakup 1 mln BTC – rozłożony na 20 lat), ale też dodała zapisy, który nałożą na władze obowiązek przygotowania założeń dot. cyberbezpieczeństwa – bezpiecznego przechowywania bitcoinów przez skarb państwa.

Źródło: Youtube.pl

Fed zacznie we wrześniu obniżki stóp proc.?

Czy Fed zacznie we wrześniu obniżki stóp procentowych? Wiele na to wskazuje. W czasie lipcowego posiedzenia władze banku centralnego postanowiły zachować stopy na obecnym poziomie (5,25-5,5 proc.). W czasie konferencji prasowej po zebraniu urzędników Jerome Powell, który stoi na czele Fedu, powiedział, że nie można wykluczyć tego, że bank centralny zacznie obniżki stóp proc. we wrześniu. Wszystko ma zależeć od danych makroekonomicznych, jakie będą spływać przez najbliższe 1,5 miesiąca.

Źródło: bankier.pl

Dług publiczny na rekordowym poziomie

Z powyższą wiadomością łączą się nowe dane dot. długu publicznego USA. Ten osiągnął nowe ATH – 35 bln USD. Co to oznacza? Przy wysokich stopach proc. obsługa długu też jest wysoka. Zgodnie z prognozami Fundacji Petera G. Petersona, „w ciągu najbliższych 10 lat rząd federalny będzie wydawał więcej na odsetki od zadłużenia niż łącznie na badania, rozwój, infrastrukturę oraz edukację”.

To kolejne dane, które mogą wymusić na Fedzie obniżki stóp proc. i powrót na dłużej do polityki utrzymywania niskich stóp.

Źródło: Parkiet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *