Najważniejsze newsy tygodnia #263 min. czytania

Kolejny tydzień na rynku kryptowalut za nami. Co się w nim wydarzyło? Zapraszamy do naszego podsumowania najważniejszych newsów z branży!

Tesla sprzedała aż 75% swoich bitcoinów

Rynek kryptowalut żył przez ostatnie dni tym, że Tesla – jak wynika z nowego raportu finansowego spółki – sprzedała aż 75% swoich bitcoinów. Powodem była m.in. próba pozyskania gotówki na inwestycje w Europie.

Czy oznacza to koniec przygody firmy z bitcoinami? Zdecydowanie nie. Po pierwsze, Tesla nadal posiada 25% z pierwotnej sumy BTC. Do tego sam jej założyciel i prezes, Elon Musk, przyznał, że to tylko tymczasowa wyprzedaż i spółka wróci na rynek kryptowalut, ale dopiero za pewien czas.

Przypomnijmy, że w lutym 2021 r. gigant z rynku motoryzacji poinformował o zakupie bitcoinów za 1,5 miliarda dolarów. Potem w kwietniu sprzedał 10 proc. tych aktywów. Obecnie aktywa cyfrowe w bilansie Tesli mają wartość ok. 218 milionów dolarów.

Źródło: BBC

Bitcoin podąża w ekologicznym kierunku

Jak podano w raporcie opublikowanym przez Bitcoin Mining Council (BMC), w drugim kwartale 2022 roku prawie 60% mocy w sieci Bitcoin pochodziło ze zrównoważonych źródeł energii.

Wykorzystanie zrównoważonej energii wzrosło więc o aż 6% w stosunku do drugiego kwartału 2021 roku. To nie wszystko. Do tego dochodzi skok o 2%, licząc od pierwszego kwartału 2022 roku.

Niektórzy ludzie spodziewali się, że Bitcoin zamierza wykorzystać całą energię elektryczną na świecie. To jednak nigdy nie miało miejsca i nie wystąpi w żadnym wypadku ze względu na dynamikę jego wydajności

– komentował niedawno Michael Saylor z Microstrategy.

Źródło: Bitcoin Mining Council

Powstanie CBDC kilku afrykańskich państw?

Bank Państw Afryki Środkowej (Banque des États de l’Afrique), który obsługuje Kamerun, Republikę Środkowoafrykańską, Czad, Gwineę Równikową, Gabon i Republikę Konga, myśli o emisji cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

Projekt byłby o tyle ciekawy, że obsługiwałby kilka państw, a nie – jak ma to miejsce np. w Chinach – tylko jedno.

Przypomnijmy, że Bank Państw Afryki Środkowej skrytykował wcześniej Republikę Środkowoafrykańską za uznanie bitcoina za prawny środek płatniczy. Instytucja uznała ten ruch za „problematyczny” i coś, co może mieć „znaczny negatywny wpływ” na unię walutową Afryki Środkowej. Może nowy pomysł jest odpowiedzią na właśnie to ostatnie.

Źródło: Bloomberg

Senatorowie z USA proponują obniżkę podatku od kryptowalutowych zysków

Senatorowie Patrick Toomey (Partia Republikańska) oraz Kyrsten Sinema (Partia Demokratyczna) przygotowali wspólny – co warto podkreślić, ponadpartyjny – projekt ustawy. Chcą zwolnienia transakcji kryptowalutowych do kwoty 50 dolarów z podatku od zysków kapitałowych.

Projekt nowej ustawy, jeśli zostanie zaakceptowany w Kongresie, a potem podpisany przez prezydenta Joe Bidena, w praktyce zwolniłby mniejszych inwestorów z podatku kapitałowego.

Jak zaś obecnie wygląda powyższa kwestia? Amerykański fiskus traktuje aktywa cyfrowe jako składniki majątkowe. Transakcje dokonane w nich są uznawane za inwestycje, a nie płatności. Powyższy zapis w prawie powoduje to, że ​​Amerykanie są zobowiązani do płacenia podatków od zysków kapitałowych w każdej sytuacji, gdy wymieniają lub sprzedają swoje kryptowaluty.

Jakie są szanse, że projekt zostanie zaakceptowany? Jego zaletą jest to, że jest ponadpartyjny. Pytanie, czy władze USA zgodzą się na taki krok w momencie kryzysu gospodarczego. To raczej wątpliwe.

Źródło: Senate.gov

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *