Złoty krzyż na wykresie bitcoina (BTC) to niemal pewny zysk4 min. czytania

bitcoin analiza złoty krzyż na wykresie

Prosta formacja przecięcia dwóch średnich ruchomych występowała do tej pory 7 razy i zawsze dała zarobić

Wraz z rozwojem rynek kryptowalut nabiera coraz większej głębokości oraz płynności, przez co obserwowane na nim ruchy cenowe stają się coraz bardziej usystematyzowane i zgodne z założeniami analizy technicznej. Powoduje to, że inwestorzy coraz częściej sięgają po popularne wskaźniki oraz formacje w prognozowaniu przyszłych ruchów bitcoina (BTC) oraz jego pochodnych. Jak wynika z najnowszego raportu giełdy kryptowalutowej Kraken jednym z nich jest „złoty krzyż”, który zapewniał dwucyfrowy zwrot z inwestycji w 6 na 7 możliwych okazji.

  • Złoty krzyż to formacja, w której szybsza średnia 50-dniowa przecina od dołu wolniejszą średnią 200-dniową.
  • Do tej pory taka sytuacja na wykresie BTC/USD miała miejsce tylko siedmiokrotnie, ostatni raz w maju 2020 r.
  • Chociaż w krótkim terminie zakup BTC po rozrysowaniu formacji nie zapewniał zysków, to w ujęciu półrocznym średnia stopa zwrotu wynosiła 42%.

Złoty krzyż na bitcoinie oznacza wzrosty

Podczas gdy złoty krzyż jest techniczną formacją wykresu, która jest uważana za oznakę zbliżającego się większego rajdu, jego wartość historycznie potwierdza, że BTC jest w trendzie wzrostowym i rynku byka.

– Od początku istnienia BTC widzieliśmy 7 przypadków, w których BTC uformował złoty krzyż. Średnio, BTC niewiele się zmienia w miesiącu, który następuje po krzyżu śmierci. Jednakże średnia 90-dniowa i 180-dniowa stopa zwrotu po złotym krzyżu wynosiła odpowiednio +13% i +42% – komentuje Kraken w swoim najnowszym raporcie.

Historyczna stopa zwrotu po rozrysowaniu złotego krzyża na wykresie BTC. Źródło: Kraken

Jak widać powyżej, średnia zwrotu w przypadku krótkoterminowych inwestycji po rozrysowaniu formacji z pewnością nie zachęca, jednak od zwrotu 3-miesięcznego do 6-miesięczne rezultaty są już zdecydowanie lepsze.

Ostatni złoty krzyż, który pojawił się na wykresie BTC/USD w dniu 21 maja 2020 roku zapewnił zwrot rzędu 76%, jeden z największych w historii:

Ostatni raz złoty krzyż na wykresie bitcoina rysował się w maju ubiegłego roku. Źródło: Tradingview.com

W tym momencie bitcoin ponownie jest bliski utworzenia tego istotnego przecięcia, w momencie kiedy cena konsoliduje w okolicach poziomu 46 tys. dol.:

Bitcoin ponownie blisko przecięcia dwóch ważnych średnich. Źródło: Tradingview.com

Czy wiesz, że…

Niektórzy analitycy przy obserwowaniu złotego krzyża korzystają nie z prostych średnich (SMA) tylko wykładniczych (EMA). W ich przypadku wykres BTC/USD rysował przecięcie 13 sierpnia, cena nie zmieniła się jednak wyraźniej od tego czasu.

Krzyż śmierci oznacza spadki. Po ostatnim BTC tracił około 23%

W czerwcu, BTC uformował z kolei krzyż śmierci (50-dniowa prosta średnia krocząca spadła poniżej 200-dniowej prostej średniej kroczącej) podczas korekty na całym rynku, w obliczu natłoku negatywnych nagłówków, niekorzystnych danych technicznych i zbyt wysokiego poziomu dźwigni finansowej.

Jak widać na poniższym wykresie cena przez następny miesiąc od pojawienia się formacji spadała i ponownie testowała dolny zakres wakacyjnej konsolidacji, schodząc do 30 tys. dol.

Bitcoin i krzyż śmierci rozrysowany w czerwcu. Źródło: Tradingview.com

Prawie 3 miesiące później, BTC znajduje się na dobrej drodze do utworzenia złotego krzyża (50-dniowa prosta średnia krocząca wznosi się powyżej 200-dniowej prostej średniej kroczącej) we wrześniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *