Najważniejsze newsy tygodnia #903 min. czytania

Na rynku kryptowalut panuje dziś entuzjazm. Kurs bitcoina właśnie przed chwilą przebił poziom 30 000 USD. Nasze podsumowanie zaczniemy jednak od pewnych wydarzeń z USA.

Jerome Powell mówi o stopach proc.

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, dziś, 20 października, po godz. 13:00 kurs bitcoina przebił poziom 30 000 USD. Dlaczego tak się stało? Powodów jest parę.

Po pierwsze, Jerome Powell, prezes Fedu, 19 października pojawił się w Klubie Ekonomicznym w Nowym Jorku. W czasie wystąpienia powiedział, że jest zadowolony z tego, jak spada inflacja w USA. Dodał, że realne jest to, że w tym roku władze nie podniosą już stóp proc. w kraju. To pierwszy prowzrostowy czynnik nie tylko dla bitcoina, ale też dla złota, którego kurs znalazł się powyżej 2000 USD.

Źródło: X

Pamiętajcie, że bitcoina, ether i altcoiny możecie kupić na Ari10 Exchange.

SEC wywiesza białą flagę

To jednak nie wszystko. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych (SEC) ogłosiła, że nie będzie odwoływać się od wyroku w sprawie Grayscale.

Przypomnijmy, że firma chciała przekształcenia jej bitcoinowego trustu w ETF rynku spot bitcoina. SEC nie zgodził się na to, więc spółka pozwała Komisję. SEC sprawę przegrała i parę dni temu ogłosiła, że nie będzie odwoływać się od wyroku. Możliwe, że to zapowiedź zatwierdzenia ETF-a Grayscale.

Jakby tego było mało, dziś SEC wycofało zarzuty dot. kierownictwa Ripple. Oskarżono je wcześniej w sprawie rzekomo nielegalnej emisji papierów wartościowych (czyt. tokenów XRP) przez spółkę. Możliwe, że to zapowiedź wywieszenia białej flagi także w całej sprawie dot. Ripple.

Źródło: Cointelegraph

Fake news pokazał, jak kurs BTC zachowa się w momencie powstania ETF-ów

Dzisiejsze podsumowanie wręcz musimy poświęcić kursowi BTC. W tym tygodniu w sieci pojawił się bowiem też fake news, który napędził wzrosty.

Wszystko zaczęło się od tego, że Cointelegraph opublikował na X post z newsem o rzekomym zatwierdzeniu ETF-a BlackRock przez SEC. Po ok. 40 minutach okazało się, że to fake news. Portal usunął więc post.

Ważne jest coś innego. Przez owe 40 min. kurs BTC wzrósł o kilka proc., dobijając do 30 000 USD. Po zdementowaniu wiadomości cena spadła, ale jednocześnie szybko zaczęła powolną wspinaczkę. Dziś, jak wspomnieliśmy, znów jest przy pułapie 30 000 USD.

Może się okazać, że tym razem fake news okazał się dla rynku czymś dobrym. Powód? Pokazał inwestorom, co wydarzy się, gdy SEC zatwierdzi wniosek (wnioski?) o stworzenie ETF-ów na bitcoina. Wielu uczestników rynku uznało chyba, że czas na stanie z boku minął i już dziś należy kupić bilet na ten pociąg.

Pamiętajcie, że bitcoina, ether i altcoiny możecie kupić na Ari10 Exchange.

Bitcoin pomaga ofiarom wojny

Świat ponownie śledzi to, co dzieje się na Bliskim Wschodzie. Hamas zaatakował Izrael, a społeczność kryptowalut ruszyła – tak samo jak w przypadku wojny na Ukrainie – na pomoc.

Inicjatywa Crypto Aid Israel zebrała już ponad 185 000 USD i przekazała je kilku grupom humanitarnym. Środki zostały wydane m.in. na pomoc medyczną i żywność.

Do tego nowe badanie Chainalytic udowadnia, że terroryści (w tym Hamasu) wcale nie wykorzystują kryptowalut w procesie finansowania swoich działań na tak dużą skalę, jak dotąd sądzono.

Źródło: Cointelegraph

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *