W 2020 roku do rąk oszustów trafiło dwukrotnie mniej kryptowalut niż w 2019 r.2 min. czytania

W 2020 roku do rąk oszustów trafiło dwukrotnie mniej kryptowalut niż w 2019 r.

Rok 2020 był wyjątkowy dla rynku kryptowalut. Pomimo pandemii ­wywołanej Covid-19 bitcoin pobił swoje poprzednie rekordy cenowe. To musiało zwrócić i zwróciło uwagę cyberprzestępców. Jak magnes przyciągała ich anonimowość wpisana w naturę tej cyfrowej kryptowaluty oraz łatwość przesyłania środków w BTC w dowolne miejsce na świecie. Najnowszy raport Chainalysis szacuje, że w ciągu ubiegłego roku przez ręce nieuczciwych osób i firm przeszło ponad 10 mld USD.

  • W 2020 r. do rąk oszustów kryptowalutowych trafiła równowartość ok. 10 mld USD.
  • Przestępczość związana z kryptowalutami spada i stanowi niewielką częścią całej gospodarki kryptowalutowej.

Liczba nielegalnych środków ponad dwukrotnie mniejsza niż w 2019 r.

Jak wynika z raportu Chainalysis, w 2020 roku w obrocie znalazło się 10 mld USD w kryptowalutach. To środki, które przestępcy zdobyli w nieuczciwy sposób, np. w wyniku kradzieży czy wyłudzeń. Trzeba jednak pamiętać, że spora część kryptowalutowych oszustw pozostaje w ogóle nie wykryta lub wykrywana jest dopiero po czasie. Oznacza to, że statystyki dla minionego roku mogą jeszcze ulec zmianie.

Całkowita wartość kryptowaluty wysłanej i otrzymanej przez nielegalne podmioty w porównaniu do udziału nielegalnych podmiotów w całym rynku kryptowalutowym. Źródło: Chainalysis

Podobnie jak we wcześniejszych latach zdecydowaną większość nielegalnego ruchu kryptowalutowego stanowiły oszustwa i wyłudzenia od użytkowników. Najczęściej wykorzystywanymi mechanizmami były piramidy finansowe i inne nielegalne formy działalności związane z cyfrowymi aktywami. W 2020 roku zwiększył się również obrót walutami cyfrowymi w darknecie, częściej instalowano złośliwe oprogramowanie na komputerach i telefonach ofiar oraz zanotowano więcej bezpośredniej kradzieży środków.

Całkowita wartość kryptowaluty otrzymanej przez nielegalne podmioty.
Źródło: Chainalysis

W 2020 r. najwięcej przestępstw kryptowalutowych dokonano za pomocą oprogramowania ransomware (w stosunku do 2019 r. wzrost aż o 311%). To jeden ze skutków zarówno wzrostów na rynku kryptowalut, ale także pandemii – praca zdalna i przeniesienie wielu aspektów życia online ułatwiło przestępcom działanie.

Czy wiesz, że…

Ransomware, to zlepek angielskich słów ransom (okup) oraz software (oprogramowanie). Celem tego rodzaju oprogramowania jest blokowanie dostępu do systemu komputerowego lub znajdujących się w nim danych i żądania okupu za przywrócenie ustawień do pierwotnego stanu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *