Najważniejsze newsy tygodnia #912 min. czytania

W tym tygodniu rynek żył głównie wzrostami kursu bitcoina i czołowych altcoinów. Od tego też tematu zaczniemy nasze podsumowanie.

Kurs bitcoina rośnie

Kurs bitcoina pozytywnie zaskoczył inwestorów. W tym tygodniu ponownie przebił poziom 35 000 USD. Niedługo potem spadł, ale nadal utrzymuje się na pułapie powyżej 34 000 USD.

Co napędziło wzrosty? Po pierwsze, coraz więcej faktów sugeruje, że bitcoinowe ETF-y jednak powstaną. Na Trust & Clearing Corporation (DTCC) pojawił się ticker (symbol) funduszu rynku spot BlackRocka. Po paru godzinach zniknął, bo jednak nie zmniejszyło radości inwestorów. Możliwe, że powodem było uzyskanie przez giganta CUSIP, czyli dziewięcioznakowego, alfanumerycznego kodu identyfikacyjnego, jakie jest stosowany w USA i Kanadzie i służy do rozliczania transakcji papierami wartościowymi.

Jest spora szansa, że ETF BTC powstanie jeszcze w tym roku.

Źródło: X

Bitcoin z nowym ATH

Skoro o kursie mowa nie sposób nie wspomnieć, że bitcoin osiągnął nowe ATH. Tyle że nie w stosunku do dolara czy złotego. Stało się to w krajach, w których panuje wysoka inflacja.

Kryptowaluta jest teraz rekordowo droga w Argentynie, Nigerii i Turcji. We wszystkich tych państwa występuje problem dot. wysokiej inflacji. W tym pierwszym sprawa jest dodatkowo ciekawa, bowiem o prezydenturę walczy nam probitcoinowy kandydat, który ostatnio wszedł do II tury elekcji. Javier Milei, bo o nim mowa, chce likwidacji banku centralnego, wprowadzenia w kraju dolara i jest znany z tego, że jest fanem BTC.

Źródło: X

Hamas wcale nie korzysta z kryptowalut

Niestety w ostatnim okresie słyszeliśmy nie tylko o pozytywnych wydarzeniach. Sytuacja na Bliskim Wschodzie znów jest napięta. Hamas dokonał ataku na Izrael. W odpowiedzi w mediach pojawił się temat finansowania terrorystów za pomocą kryptowalut. Innymi słowy, jak potwierdzają badania, o których za chwilę wspomnimy, odkurzono pewien stary mit.

Firma Elliptic, która zajmuje się analizą blockchainów, w swoim nowym raporcie wskazała, że Hamas nie otrzymuje w kryptowalutach dużych kwot. Wskazała też, że cyfrowe aktywa – mimo pozorów – nie nadają się do finansowania nielegalnej działalności.

Eksperci Elliptic przenalizowali kampanię zbierania funduszy w kryptowalutach Hamasu, za którą stał portal Gaza Now. Ten od l7 października zebrał on 21 000 USD w cyfrowych aktywach. Nie jest to duża kwota. Do tego udało się z niej zamrozić aż 11 000 USD, czyli ponad połowę.

Źródło: Elliptic

Ropa w zamian za CBDC

Adopcja CBDC wchodzi na nowy poziom. Shanghai Petroleum and Natural Gas Exchange (SHPGX) skoordynowało pierwszą w historii transakcje kupna ropy w zamian za cyfrowego juana. Nie wiadomo, kto był sprzedawcą ropy. Wiemy za to, że zakupiono aż 1 mln baryłek.

Mniej więcej w tym samym czasie China National Offshore Oil Corp kupiło od francuskiej spółki Engie skroplony gaz, także płacąc za to cyfrowym juanem.

Źródło: global.chinadaily.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *