Nie daj się oszukać na Blik-a!2 min. czytania

Rozwój nowych technologii to wielka szansa dla biznesu, społeczeństwa i po prostu wygoda. Niestety niesie za sobą też zagrożenia. Na rynku pojawiają się oszuści, którzy chcą wykorzystać niewiedzę użytkowników (ta zaś zawsze ma miejsce przy nowych rozwiązaniach) i ukraść ich środki. W tym tekście przybliżymy wam temat tzw. oszustwa na Blika.


O tym, że ten rodzaj oszustwa jest skuteczny i coraz bardziej popularny, niech stanowi fakt, że pisała o nim policja w swoim oficjalnym komunikacie.

„Przestępcy przejmują konta w serwisach społecznościowych i próbują przekonać ofiary do przekazania im pieniędzy. Zwykle uzasadniają to nagłą sytuacją. Często proszą o wypłacenie pieniędzy za pomocą polskiego systemu płatności mobilnych BLIK. Ofiara musi podać specjalny kod, a następnie potwierdzić transakcję w swojej aplikacji bankowości mobilnej. W ten sposób sama daje przestępcy pieniądze” – informuje policja na swojej stronie www.

Tego typu proceder jest na tyle popularny wśród cyberprzestępców, że jest wykorzystywany już nie tylko w mediach społecznościowych, ale też w serwisach aukcyjnych czy ogłoszeniowych. Coraz częściej pojawiają się głosy o tym, że za pomocą tego typu oszustwa wyłudzono od ofiar środki, proponując im sprzedaż danego produktu np. biletu na koncert.

Oszustwa na Blika: jak uchronić się przed złodziejami?

Oszustwa na Blika się zdarzają i zapewne będą miały miejsce w takiej czy innej formie. Jak jednak nie zostać w ten sposób okradzionym? Mimo pozorów nie jest to takie trudne. Wystarczy polegać na dwóch podstawowych zasadach.

Weryfikuj informacje!
Tak, to zasada, którą powinniśmy dziś stosować niemal wszędzie – zarówno w kwestii mediów, portali społecznościowych, a już zwłaszcza, gdy znajomy prosi nas o nagły przelew za pomocą Facebooka. Najprościej jest do takiej osoby po prostu zadzwonić i zapytać, co się stało i dlaczego pisze do nas w sprawie pożyczki przez social media. Zresztą większość osób raczej unika składania takich propozycji przez portale społecznościowe.

Nie kupuj od niepewnych sprzedawców!
Druga zasada też jest bardzo prosta do wdrożenia w życie. Nie kupuj w sieci niczego od nikogo, kto nie jest uznawany w społeczności sprzedawców za wiarygodnego. Topowe serwisy aukcyjne umożliwiają wystawianie ocen zarówno kupującym jak i handlowcom. Poza tym drogie produkty (np. bilety na koncert) lepiej kupować bezpośrednio u dystrybutorów, a nie od tzw. koników.
Stosując się do tych zasad, nie zostaniecie oszukani przez nikogo w sieci.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *