Czym jest seed?2 min. czytania

czym jest seed

Temat bezpieczeństwa środków na rynku kryptowalut jest wciąż bardzo aktualny. Mimo że świadomość użytkowników cyfrowych aktywów rośnie, nadal zdarzają się kradzieże kryptowalut, najczęściej oparte na tym, że inwestor niedostatecznie zabezpieczył swoje środki. Na potrzeby tego tekstu wyjaśnimy, czym jest seed i w jaki sposób zabezpiecza nasze kryptowaluty.

  • Seed to zbiór wyrazów, które ułatwiają dostęp do portfela na kryptowaluty.
  • Słowa, które składają się na seed, najlepiej zapisywać na kartce papieru — nie trzymać np. w pliku tekstowym na komputerze. Ich utrata może spowodować to, że nie uzyskamy już dostępu do naszych kryptowalut.

Seed co to jest?

Seed to po prostu zbiór wyrazów, które umożliwiają ich posiadaczowi dostanie się do portfela na kryptowaluty. To więc rodzaj hasła, które odblokowuje portfel i umożliwia przesyłanie cyfrowych aktywów na inny portfel. Jak więc łatwo się domyślić, ten kto posiada seed, ma też faktycznie kryptowaluty.

Jak przechowywać seed?

Seed należy traktować tak jak złoto w fizycznej postaci, drogą biżuterię czy ważne dokumenty. Najlepiej trzymać go w sejfie lub innym bezpiecznym miejscu, do którego nikt poza nami albo osobami, którym ufamy, nie ma dostępu.

Seed od strony technologicznej

Głównym standardem tworzenia fraz seed jest standard BIP93. Co to oznacza? Anglojęzyczna lista standardu BIP39 składa się z 2048 słów. Zakładając teraz, że seed będzie zawierał 12 przypadkowych słów, liczba możliwych kombinacji wynosi 2048^12 = 2^132. To na tyle duża wartość, że zabezpieczenie za pomocą seeda jest wystarczające, by chronić nasze kryptowaluty.

Seed generujemy najczęściej przy otwieraniu nowego portfela na kryptowaluty. To wtedy w sposób losowy generowane są wyrazy, jakie składają się na seed. Należy je wtedy — jak już napisaliśmy — zapisać na kartce papieru i tę schować w bezpiecznym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *