Prognozy dla bitcoina na 2021. Czy cena 100 tys. dolarów jest możliwa?3 min. czytania

Na sześciocyfrową wartość BTC w grudniu 2021 wskazuje model finansowy popularnego analityka kryptowalutowego

16 grudnia 2020 roku bitcoin po raz pierwszy w historii pokonał poziom 20 tysięcy dolarów, by już dzień później, 17 grudnia, wzrosnąć o kolejne niemal 4 tysiące dolarów. Przebicie tego istotnego, psychologicznego poziomu, który zablokował rajd wzrostowy 3 lata temu i doprowadził do silnej wyprzedaży na rynku kryptowalut rozpala wyobraźnie inwestorów, a ci zadają sobie pytanie, dokąd zmierzać może kurs BTC w 2021. Czy osiągnięcie poziomu 100 tys. dolarów. jest możliwe?

  • Model finansowy stock-2-flow (S2F) opracowany przez popularnego w świecie kryptowalut analityka o pseudonimie PlanB sugeruje, że kurs BTC do końca 2021 roku osiągnie 100 tys. dolarów.
  • Ostatnie wzrosty bitcoina spowodowały, że jego wartość w pełni pokrywa się z tą modelowaną przez projekcje.
  • Bitcoin od początku 2020 rośnie o 215%, gdyby wynik ten powtórzył w 2021, to jego wartość osiągnęłaby co najmniej 70 tys. dol.

Bitcoin znowu jest na ustach wszystkich. Dalsze wzrosty BTC w 2021?

Notowania bitcoina rozpoczynały 2020 rok na wysokości poziomu 7 tysięcy dolarów, by w czasie pandemicznej deprecjacji z marca spaść chwilowo poniżej 3 tysięcy dolarów. Ta dynamiczna deprecjacja na roczne minima okazała się ważnym punktem zwrotnym w dalszej historii BTC, który pozwolił osiągnąć nowe, historyczne maksima i pierwszy raz pokonać poziom 20 tysięcy dolarów.

Ci, którzy w marcu kupowali bitcoina, w grudniu cieszyli się sześciokrotnymi zyskami, a pokonanie psychologicznej bariery spowodowało, że o bitcoinie ponownie zaczęli mówić wszyscy. Ponowny zalew rynku przez inwestorów detalicznych powoduje, że kurs BTC w 2021 r. wchodzi z silnymi perspektywami wzrostowymi.

Notowania bitcoina na przestrzeni 2020 roku.
Źródło: Tradingview.com

W odróżnieniu od rajdu z 2017 roku, rynek jest o wiele bardziej rozwinięty, odbywa się na nim więcej transakcji, a w BTC zaangażowane są warte miliardy dolarów fundusze. W związku z tym obecnie eksperci nie spodziewają się tak ogromnej bańki i jej tak spektakularnego pęknięcia.

PlanB ma plan na bitcoina. 100 tys. dolarów w 2021 r.?

Posiadający ponad 170 tysięcy śledzących na Twitterze analityk kryjący się pod pseudonimem PlanB, zyskał popularność już wiele miesięcy temu za sprawą swojego modelu wyceny BTC o nazwie S2F. Do tej pory model S2F wykazywał się dużą skutecznością prognozowania zmian cen najstarszej kryptowaluty. Zakłada on, że kurs bitcoina osiągnie poziom 100 tys. dolarów do końca 2021 r. Co ciekawe, według PlanB są to dolne widełki, do których dotrzeć może BTC, a ich górna granica to nawet 300 tys. dolarów.

Wykres modelu S2F: biała linia to planowana wartość BTC w przyszłości
Źródło: PlanB

Czy kurs BTC może w przyszłym roku rzeczywiście osiągnąć tak wysokie poziomy? Jak na razie wydaje się to wielce nieprawdopodobne, jednak na początku 2020 r. nikt nie spodziewał się, że 12 miesięcy później bitcoin będzie wart ponad trzykrotnie więcej. Pokazuje to, że na rynku kryptowalut nie ma rzeczy niemożliwych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *