Przeciętny bitcoin zarabia 100%, ale większość traderów znajduje się pod kreską. Analiza on-chain4 min. czytania

Rynek bitcoina (BTC) znajduje się obecnie w bardzo ciekawym miejscu. Z jednej strony przeciętny posiadacz kryptowaluty realizuje dwukrotny zysk, z drugiej większość posiadaczy krótkoterminowych, którzy wchodzili na ten rynek w ostatnich miesiącach, ralizuje straty. Glassnode w swojej najnowszej analizie on-chain zwraca uwagę na fakt, że wskaźniki zmienności są mocno „skompresowane”, co może sugerować zbliżający się mocniejszy ruch w najbliższych tygodniach.

Długoterminowi inwestorzy cieszą się stabilnymi zyskami

Analiza wskaźnika MVRV (Market Value to Realized Value) dostarcza optymistycznych wniosków dla długoterminowych posiadaczy bitcoina. Mimo że cena BTC utrzymuje się poniżej historycznego maksimum, przeciętna moneta wciąż notuje dwukrotny zysk w stosunku do ceny zakupu. To imponujący wynik, świadczący o silnej pozycji inwestorów, którzy zdecydowali się na długoterminowe zaangażowanie w tę kryptowalutę.

Wskaźnik MVRV oczami Glassnode. 

Średni niezrealizowany zysk na monetę wynosi aż 41,3 tysiąca dolarów, przy koszcie nabycia około 19,4 tysiąca dolarów. Te liczby pokazują, jak korzystna może być strategia „HODL” (trzymania) w przypadku bitcoina, szczególnie dla tych, którzy weszli na rynek we wcześniejszych fazach jego rozwoju.

Krótkoterminowi inwestorzy pod presją strat

Sytuacja diametralnie różni się w przypadku posiadaczy krótkoterminowych, w skrórcie z angielskiego STH. Ta grupa inwestorów znajduje się obecnie wyraźnie „pod kreską”. Średnia niezrealizowana strata na monetę w tej grupie wynosi 5,3 tysiąca dolarów, przy koszcie nabycia około 66,1 tysiąca dolarów. 

Szczególnie dotknięte są monety w „wieku” od 1 dnia do 3 miesięcy, które wszystkie notują średnio niezrealizowaną stratę. Jedynie grupa coinów w „wieku” 3-6 miesięcy utrzymuje się na plusie, co sugeruje, że obecna konsolidacja cen trwa już dłuższy czas i była mało produktywna dla traderów i inwestorów krótkoterminowych.

Bazy kosztowe posiadaczy krótkoterminowych. Źródło: Glassnode

Kluczowe poziomy cenowe i ich znaczenie

Dane Glassnode wskazują na kilka istotnych poziomów cenowych, które mogą wpłynąć na zachowanie inwestorów:

  • Poziom 58-60 tysięcy dolarów jest kluczowy. Spadek poniżej tej granicy może spowodować, że znaczna liczba krótkoterminowych posiadaczy znajdzie się na minusie. Ten poziom pokrywa się również z 200-dniową średnią ruchomą, często używaną jako wskaźnik długoterminowego trendu.
  • Przedział 60-64 tysięcy dolarów to strefa konsolidacji i niezdecydowania rynku. W tym zakresie znajduje się punkt break-even dla krótkoterminowych posiadaczy.
  • Przebicie poziomu 64 tysięcy dolarów mogłoby przywrócić zyski wielu krótkoterminowym inwestorom, potencjalnie poprawiając sentyment rynkowy.

200 DMA na wykresie bitcoina. Źródło: Glassnode

Niska zmienność jako zwiastun przyszłych ruchów?

Obecna sytuacja charakteryzuje się niezwykle niską zmiennością. Wskaźniki takie jak Sell-Side Risk Ratio osiągnęły historyczne dołki, co sugeruje, że rynek może być w fazie wyczerpania obecnego zakresu cenowego. Tylko 5% dni handlowych w historii bitcoina zanotowało niższe wartości tego wskaźnika.

Wskaźnik zmienności BTC. Źródło: Glassnode

Ponadto zmienność mierzona jako procentowy zakres między najwyższą a najniższą ceną w ciągu ostatnich 60 dni również skurczyła się do rzadko spotykanych poziomów. Historycznie, takie okresy niskiej zmienności często poprzedzały znaczące ruchy cenowe.

Co czeka cenę bitcoina w kolejnych dniach i tygodniach?

Rynek BTC prezentuje obecnie krajobraz pełen kontrastów. Z jednej strony mamy długoterminowych inwestorów, którzy cieszą się znacznymi zyskami. Z drugiej strony, krótkoterminowi posiadacze borykają się ze stratami. Ta dychotomia, w połączeniu z niezwykle niską zmiennością, sugeruje, że rynek może być na krawędzi istotnych zmian.

Dla inwestorów kluczowe będzie obserwowanie wspomnianych poziomów cenowych oraz wskaźników. Szczególną uwagę należy zwrócić na poziom 58-60 tysięcy dolarów, który może stanowić ważne wsparcie cenowe.

Zejście poniżej tego zakresu mogłoby oznaczać, że to niedźwiedzie przejmą rynkową kontrolę. Dopóki znajdujemy się natomiast powyżej, w grze pozostają wzrosty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *