Bitcoin i ether w dół. Analiza techniczna BTC oraz ETH4 min. czytania

halving bitcoina

W dniu 20 listopada 2022 roku haker odpowiedzialny za upadek giełdy kryptowalutowej FTX rozpoczął przenoszenie swoich etherów (ETH) do nowego portfela. Mowa tutaj o 50 tysiącach ETH wartych niespełna 450 milionów dolarów, które zostały zamienione na renBTC (czyli bitcoina w wersji ERC-20). Wywołało to mocniejszą wyprzedaż na rynku cyfrowych aktywów, ciągnąc w dół zarówno natywny token sieci Ethereum, jak i samego bitcoina.

  • Sprawdź, co analiza techniczna mówi o obecnej oraz przyszłej cenie bitcoina i ethera
  • Bitcoin cały czas trzyma się lokalnego wsparcia z połowy miesiąca
  • Z kolei ether wybija poziom 1200 dol. i otwiera sobie drogę do dalszej zniżki

Bitcoin w wąskiej konsolidacji. Analiza techniczna BTC/USD

Notowania bitcoina spadały mocniej w niedzielę, w poniedziałek przez chwilę testując poziomy poniżej 16 tys. dol. Okrągły pułap udało się jednak wybronić, a wykres BTC/USD cały czas porusza się w wąskim zakresie konsolidacji.

Jego górne ograniczenie wyznaczają minima czerwcowe i dotychczasowe wielomiesięczne dołki, w okolicach 17,5 tys. dol. Dolne ograniczenie to natomiast minima z 9-10 listopada, przy poziomie 15,7 tys. dol.

Dodatkowo, BTC/USD przesuwa się wewnątrz ograniczonej czasowo formacji klina/trójkąta, którą wyznaczają niższe dołki (z ang. LL) oraz niższe szczyty (z ang. LH) rysowane kolejno od czerwca oraz sierpnia.

Bitcoin na wykresie dziennym. Analiza techniczna BTC/USD. Źródło: Tradingview.com

Tak długo, jak bitcoin pozostaje w kanale bocznym o zakresie niespełna 2 tys. dol., na rynku panować będzie spokój. Wybicie górą pozwoliłoby powrócić natomiast do konsolidacji rysowanej od początku wakacji, natomiast wyjście z kanału dołem otworzyłoby drogę do silniejszych spadków. Nawet w kierunku 9-11 tys. dol., gdzie rysują się kolejne, mocniejsze poziomy wsparcia.

Ether w dół jeszcze mocniej. Wsparcie 1200 dol. pokonane

Informacja o przeniesieniu przez hakera z giełdy FTX dziesiątek tysięcy etherów i ich wymiana na renBTC spowodowała w niedzielę, że ether osuwał się o ponad 6% i naruszał barierę 1200 dol. W poniedziałek ETH/USD traci kolejne 1,7% i kosztuje obecnie 1122 dol., co jest najniższą wartością od dołków z 9-10 listopada.

Zamknięcie poniżej poziomu 1200 dol. spowodowało, że ether ma już niemal czystą drogę do testu psychologicznego poziomu 1000 dol. oraz całej strefy wsparcia z czerwca, której zasięg dociera aż do 880 dol. O ile na razie nie zakładamy przebicia tej strefy, uważając ją za „ostateczne wsparcie”, to gdyby jednak do niego doszło, wtedy ETH/USD znajdzie kolejne poziomy byczej obrony dopiero w okolicach 500 dol.

Ether w dół po doniesieniach dotyczących ETH z giełdy FTX. Źródło: Tradingview.com

Co dokładnie wywołało spadki?

W dniu 20 listopada haker, który opróżnił portfel FTX przelał 50 000 ETH na nowy adres, 0x866E. Nowy adres portfela następnie zamienił ETH na renBTC i zmostkował je do dwóch portfeli na blockchainie Bitcoina. Jeden z portfeli bc1qvd…gpedg posiadał 1070 renBTC, podczas gdy inny portfel bc1qa…n0702 2444 renBTC.

Jak udało się ustalić, złodziej wykorzystał technikę „peel chain” do wyprania nielegalnie pozyskanych ETH zamienionych na renBTC. Peel chain to technika prania dużej ilości kryptowaluty poprzez długą serię drobnych transakcji. Mała część jest „obierana” (z ang. peel) z adresu podmiotu w transferze o niskiej wartości. Tak wyprane środki są często transferowane na giełdy, gdzie mogą zostać zamienione na walutę fiat lub inne aktywa kryptowalutowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *