Najważniejsze newsy tygodnia #413 min. czytania

Ostatnie dni były dla rynku kryptowalut bardzo ważne i mocno wpłynęły na wyceny bitcoina i czołowych altcoinów.

Problemy FTX

Nie sposób nie rozpocząć od sytuacji giełdy FTX. Jej problemy rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu od informacji, że Alameda Research, fundusz hedgingowy założony przez Sama Bankmana-Fireda, czyli CEO FTX, utrzymuje bardzo dużą ilość tokenów FTX w swoim bilansie finansowym. Tokeny te były  jednak emitowane niejako „z powietrza” i nie posiadały realnej wartości rynkowej.

Inwestorzy obawiający się o stabilność giełdy zaczęli więc wypłacać z niej swoje środki. To skończyło się „kryzysem płynności”.

W efekcie giełda Binance ogłosiła, że chętnie przejmie platformę i pomoże jej rozwiązać wszelkie problemy:

Dziś po południu FTX poprosiło nas o pomoc. Nastąpił znaczny kryzys płynności. Aby chronić użytkowników, podpisaliśmy niewiążący list intencyjny, zamierzając w pełni przejąć FTX i pomóc pokonać kryzys płynności.

Binance jednak nie kupuje FTX

Gdy wszyscy liczyli na to, że problem został rozwiązany, Binance nagle wycofało się jednak z pomysłu zakupu FTX. Jaki był tego powód? Ponoć FTX w niewłaściwy sposób obracało środkami klientów. Do tego sprawą firmy zajęły się już Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (Securities and Exchange Commission, SEC) i Commodity Futures Trading Commission (CFTC).

Jakby tego było mało, FTX zawiesiło chwilę potem swoją stronę internetową. Przywróconą ją po dwóch godzinach, ale z komunikatem, który zmroził klientów giełdy. Przekazano bowiem, że wypłaty środków są niemożliwe. Istnieje ryzyko, że środki inwestorów, którzy trzymali je na platformie, zostały utracone.

Crypto.com ujawni swoje rezerwy

W efekcie afery związanej z FTX CEO Binance, CZ, ogłosił, że jego giełda przedstawi, jakie posiada rezerwy. W tym samym kierunku zamierza iść Crypto.com.

Podzielamy przekonanie, że platformy kryptowalut powinny publicznie udostępniać dowody [potwierdzające posiadanie] rezerw – powiedział mediom Kris Marszałek, CEO Crypto.com. Potwierdził, że jego firma zdecyduje się na to samo.

Można więc uznać, że cała sprawa dot. FTX wpłynie ostatecznie na rynek kryptowalut pozytywnie. Z rynku znikną firmy, które nie gwarantują swoim klientom bezpieczeństwa, a zostaną te, dla których jest to priorytet.

Źródło: Cointelegraph

Jack Dorsey tworzy nowy portal społecznościowy

Na koniec wróćmy częściowo do tematu, o którym też było ostatnio głośno. Jak wiadomo, Twitter został kupiony przez Elona Muska. Okazuje się jednak, że założyciel tego portalu, Jack Dorsey, nie próżnuje. Zakłada konkurencyjną platformę.

Mowa o Bluesky Social, który to portal ma być rozwinięciem badań nad technologią blockchain, jakie Dorsey prowadził wraz ze swoimi współpracownikami w Twitterze. Dzięki temu portal zaoferuje zapewne faktyczny brak cenzury i wolność słowa, których brakowało w ostatnich latach na pierwotnej platformie.

Źródło: www.geekmetaverse.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *