Przedstawienie projektu Neo – zdecentralizowana sieć blockchain2 min. czytania

Neo, to zdecentralizowana bazująca na kodzie open-source sieć blockchain i platforma do tworzenia aplikacji, którą w 2014 roku uruchomili Erik Zgang oraz Da HongFei. Projekt początkowo nosił nazwę Antshares, jednak w 2017 roku przeszedł rebranding. Jego założeniem jest realizowanie idei „smart economy” wykorzystującej inteligentne kontrakty do tworzenia oraz zarządzania cyfrowymi aktywami.

NEO – niezależny blockchain oraz własna kryptowaluta

Sieć NEO działa w oparciu o protokół proof of stake (dowód stawki) i obsługuje do 10 tysięcy transakcji w przeciągu sekundy. NEO to jednak nie tylko blockchain, ale również niepodzielny token NEO, który generuje tokeny GAS. GAS stanowią oddzielną część sieci i mogą być wykorzystywane do pokrywania kosztów transakcyjnych. Ich inflacja jest kontrolowana przez mechanizm, który na przestrzeni 22 kolejnych lat ma wypuścić do sieci łącznie 100 milionów tokenów GAS.

Jeżeli chodzi natomiast o sam główny token NEO, to w ramach początkowego bloku zostało stworzonych 100 milionów jego sztuk. 50 milionów trafiło w ręce pierwszych inwestorów, a pozostała połowa zablokowana w ramach inteligentnego kontraktu, z którego każdego roku uwalniane jest 15 milionów tokenów na cele rozwojowe oraz pokrycie kosztów pracy zespołu dbającego o rozwój projektu.

Zgodnie ze statystykami portalu Coinpaprika.com, NEO jest jedną z 25 największych kryptowalut, a cena jednego tokenu w momencie publikacji artykułu wynosiła ponad 10 dolarów (przy łącznej kapitalizacji rzędu 730 milionów dolarów). Swoje historyczne maksima kryptowaluta osiągała w styczniu 2018 roku, kiedy za jeden token NEO płacono niemal 150 dolarów.

Wspomniany powyżej token GAS, również należący do sieci NEO, jest natomiast pod względem kapitalizacji notowany dopiero w okolicach dwusetnego miejsca w całym ekosystemie kryptowalut. Za jedną jednostkę kryptowaluty płaci się około 1,7 dolara.

Ponad 2 miliony adresów użytkowników

Jak wynika z oficjalnych statystyk na stronie projektu NEO, sieć kryptowaluty obsługuje ponad 2 miliony adresów użytkowników, a aktywna społeczność gromadzi ponad 500 tysięcy osób. Do tej pory w ramach blockchaina NEO powstało około 100 zdecentralizowanych aplikacji (dApps), nad którymi pracowało ponad 300 różnych programistów.

– Neo Foundation jest organizacją non-profit, która wspiera rozwój inteligentnej gospodarki. Finansowała ona NEO Global Development i NEO Global Capital, a także zapewnia finansowanie dla niezależnych społeczności rozwojowych, takich jak City of Sion, NewEconoLab i NeoResearch – napisano na łamach witryny projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *