Który portfel Bitcoin wybrać?3 min. czytania

Z jednej strony decentralizacja sieci Bitcoina ma zapewniać bezpieczeństwo posiadanych kryptowalutowych środków, z drugiej w 2019 roku oszuści oraz hakerzy wykradli niemal 10 miliardów dolarów w cyfrowych aktywach. Podejmując decyzję o wyborze właściwego portfela do przechowywania Bitcoina, użytkownik ma do wyboru wiele rozwiązań. Najpopularniejsze z nich omówiono w poniższym artykule. Musisz jednak pamiętać, że za bezpieczeństwo swoich BTC odpowiadasz przede wszystkim Ty sam!

Hot wallet – szybkość, elastyczność i… najmniejszy poziom bezpieczeństwa?

Mianem hot walletu (czyli gorącego portfela) opisuje się te aplikacje i metody przechowywania kryptowalut, które posiadają bezpośrednie połączenie z siecią. Dzięki temu użytkownik może w czasie rzeczywistym dokonywać transakcji kupna, sprzedaży oraz transferu kryptowalut oraz posiada większą elastyczność pod względem wyboru cyfrowych tokenów. Hot wallety oferowane są przez giełdy, serwisy internetowe, w formie aplikacji mobilnych oraz oprogramowania desktopowego.

Prostota i szybkość takich rozwiązań przyćmiewana jest jednak przez najniższy poziom bezpieczeństwa. Podłączony do sieci hot wallet działający w ramach giełdy lub aplikacji na smartfonie może najszybciej stać się łupem hakerów, szczególnie jeżeli użytkownik sam nie dba o swoje bezpieczeństwo w sieci oraz nie stosuje silnych haseł.

W efekcie, eksperci ds. bezpieczeństwa kryptowalutowego rekomendują przechowywanie swoich kryptowalut w cold storage, czyli zimnych portfelach. Więcej na temat różnego rodzaju portfeli oraz ich bezpieczeństwa przeczytasz w osobnym artykule.

Cold storage – bezpieczniej, ale z ograniczeniami

Zimny portfel kryptowalutowy, to taki, który nie posiada połączenia z Internetem (przynajmniej bezpośrednio). Z jednej strony gwarantuje to większe bezpieczeństwo środków (hakerzy nie będą mieli do nich dostępu), z drugiej jednak możliwości posiadacza takiego portfela są ograniczone. Cold storage przechowują plik wallet.dat posiadający informacje o Twoich Bitcoinach. Mogą przybierać formę aplikacji komputerowej na urządzeniu pozostającym poza siecią, zewnętrznego nośnika danych (pamięć USB), zapisu na kartce papieru lub kodu QR oraz specjalnego urządzenia do obsługi zimnych portfeli.

Te ostatnie, występujące w formie pamięci USB, posiadają serię dodatkowych zabezpieczeń oraz charakteryzują się obsługą określonych kryptowalut (Bitcoin zawsze jest wśród nich głównym cyfrowym aktywem). Najpopularniejsze wśród sympatyków e-monet są urządzenia produkowane przez TREZOR oraz Ledger. Standardowy Trezor One kosztuje 59 euro i wspiera obecnie 1000 największych kryptowalut. Z kolei Ledger Nano S, dostępny jest po tej samej cenie i obsługuje kilkaset różnych cyfrowych aktywów.

Non-custodial wallet do przechowywania Bitcoinów

Alternatywą dla powyższych rozwiązań, która łączy w sobie ich najważniejsze zalety będzie non-custodial wallet. Podobnie jak gorący portfel może uzyskać dostęp do Internetu, jednak prywatny klucz nie jest przechowywany przez dostawcę usług, tylko zewnętrznie.
Dostawca takiego portfela nie przechowuje Twoich Bitcoinów, jedynie zapewnia oprogramowanie niezbędne do przeprowadzania operacji i ich składowania. Wśród portfeli tego typu bardzo dużą popularnością cieszy się Trust Wallet oraz MyEtherWallet. Dodatkowo własny portfel non-custodial wprowadził serwis Coinpaprika.com (w ramach aplikacji Coins).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *