Gdzie powinieneś trzymać swoje kryptowaluty?4 min. czytania

Giełda oraz portfele online to kiepski pomysł!

Tylko w 2019 roku hakerzy przeprowadzili 11 udanych ataków na giełdy kryptowalut, w ramach których wykradzionych zostało niemal 300 milionów dolarów. W trakcie wszystkich działań oszustów kryptowalutowych, z rynku zniknęło ponad 4 miliardy dolarów (i to tylko w pierwszych 6 miesiącach 2019). Jak wynika z raportu dotyczącego bezpieczeństwa cyfrowych aktywów autorstwa Cipher Trace, jednymi z najbardziej narażonych na ataki formami przechowywania kryptowalut są giełdy oraz portfele online prowadzone w ramach aplikacji mobilnych, programów komputerowych oraz krypto-kantorów.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoje kryptowaluty nie będą podatne na kradzież, skorzystaj z naszych wskazówek co do wyboru najbardziej bezpiecznych form ich przechowywania.

Giełdy kryptowalut i portfele online najbardziej narażone na ataki hackerów

W momencie jeżeli swoje kryptowaluty przechowujesz w portfelu giełdy, kantoru kryptowalutowego lub aplikacji mobilnej, musisz wiedzieć, że jesteś wtedy najbardziej narażony na ich przejęcie przez oszustów lub hakerów. Portfele podłączone do Internetu określane są mianem „gorących” (z ang. hot wallet). Z jednej strony gwarantują łatwiejszą konfigurację i uzyskanie dostępu do kryptowalut, z drugiej jednak stają się bardziej podatne na ataki złodziei.

Raport Chainalysis pokazuje, że od 2011 roku miejsce miało 40 ataków na giełdy kryptowalutowe w różnych częściach świata. Największy z 2019 dotyczył Coinbene, gdzie zniknęło łącznie 105 milionów dolarów w 109 różnych typach tokenów ERC-20:

Tylko w 2018 i 2019 roku z giełd kryptowalutowych zniknęło ponad miliard dolarów w cyfrowych aktywach. Źródło: Chainalysis

W związku z tym eksperci do spraw bezpieczeństwa kryptowalutowego rekomendują, aby większość swoich kryptowalut przechowywać w „zimnych portfelach” (z ang. cold storage), które nie mają bezpośredniego połączenia ze światową siecią. Giełdy, aplikacje mobilne oraz kantory walutowe powinny służyć jedynie do przeprowadzania transakcji i ewentualnie utrzymywania niewielkiej ilości środków w celach spekulacyjnych lub realizowania codziennych płatności. Natomiast chcąc budować wartość portfela w długim terminie warto poszukać bezpieczniejszych rozwiązań.

Przechowuj kryptowalut poza dostępem do Internetu, czyli cold storage

Zimny portfel kryptowalutowy, czyli nieposiadający dostępu do globalnej sieci, zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo Twoich środków, ogranicza jednak elastyczność posługiwania się cyfrowymi aktywami. Plik wallet.dat zawierający informacje o Twoim portfelu możesz zapisać między innymi w:

  • Aplikacji komputerowej (na urządzeniu niepodłączonym do Internetu)
  • Na zewnętrznym nośniku danych (na przykład pamięci USB)
  • Na specjalnym urządzeniu obsługującym zimne portfele (najpopularniejsze z nich w formie pamięci USB i posiadających dodatkowe zabezpieczenia są produkty firm Ledger oraz TREZOR).
  • Alternatywą jest również zapisanie lub wydrukowanie klucza prywatnego na kartce i schowanie jej w bezpiecznym miejscu

Elastyczność w wersji hot i bezpieczeństwo w wersji cold, czyli czym jest non-custodial wallet

Jeżeli nie chcesz na co dzień rezygnować z elastyczności, którą dają hot wallety i jednocześnie zależy Ci na bezpieczeństwie, które gwarantuje cold storage, powinieneś zainteresować się alternatywą w postaci portfeli non-custodial.

  • Custodial wallet – w jego przypadku Twój klucz prywatny jest przechowywany przez dostawcę usług (giełdę kryptowalut, kantor internetowy, itd.),
  • Non-custodial wallet – w tym przypadku portfel podobnie jak hot wallet może mieć dostęp do sieci internetowej, jednak klucz prywatny nie jest przechowywany przez dostawcę usług.

Dostawca portfela non-custodial nie jest więc odpowiedzialny za przechowywanie posiadanych przez Ciebie Bitcoinów i innych kryptowalut, dostarcza jedynie oprogramowanie niezbędne do ich magazynowania. Portfel jest szyfrowany w Twojej przeglądarce lub Twoim urządzeniu (telefonie lub komputerze) przy wykorzystaniu hasła, do którego dostawca usług nie ma dostępu oraz którego nie przechowuje.

Lista polecanych i zaufanych portfeli non-custodial jest dosyć długa. Naszym zdaniem warto skorzystać jednak z usług MyEtherWallet lub Trust Wallet. Bezpieczny portfel kryptowalutowy w formie aplikacji mobilnej do swoich usług dodał również wywodzący się z polski serwis do śledzenia cen i kapitalizacji kryptowalut, Coinpaprika.com.

W ramach oprogramowania Coins użytkownicy mogą przechowywać wszystkie cyfrowe aktywa w jednym portfelu, kupować kolejne bezpośrednio z poziomu aplikacji, śledzić zmiany kursowe oraz cieszyć się z zabezpieczeń oferowanych przez non-custodial wallet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *