20 tysięcy nowych bitomatów w rok. Bitcoinowe bankomaty cieszą się coraz większą popularnością3 min. czytania

rynek bitomatów

W 2014 roku na świecie było łącznie 301 tzw. bitomatów, czyli bitcoinowych (BTC) bankomatów pozwalających na zakup oraz kupno bitcoina. Tylko na przestrzeni 2021 roku zainstalowano ich niemal 20 tysięcy na całym świecie. Pokazuje to jak długą drogę w przeciągu niespełna dekady przeszły kryptowaluty oraz jak znacznie wzrosła ich adopcja.

  • Rok temu na świecie było 13 tysięcy bitomatów, w 2021 miejsce miał więc ich rekordowy przyrost
  • Liderem pozostają Stany Zjednoczone, w których działa zdecydowana większość maszyn, drugie miejsce zajmuje Kanada
  • W ścisłej czołówce znajduje się również Salwador oraz Polska

Bankomaty BTC dynamicznie rozwijały się w 2021 roku

Około 34 000 bankomatów BTC zostało zainstalowanych na całym świecie do 30 grudnia 2021 roku, wynika z danych Coin ATM Radar. Co interesujące rok wcześniej na świecie działało 13 tysięcy taki maszyn, więc minione 12 miesięcy było okresem prawdziwego boomu i rozkwitu tej branży.

Bankomaty bitcoin zostały wprowadzone już w 2014 roku, wtedy działało jednak tylko kilkaset z nich.  Biorąc pod uwagę fakt, że nie wszystkie bankomaty BTC mogą być śledzone przez Coin ATM Radar, rzeczywista liczba, wynosząca obecnie ponad 30 tysięcy urządzeń, może być znacznie wyższa.

Bankomaty BTC są szczególnie atrakcyjne dla inwestorów kryptowalutowych, ponieważ mogą obejść procedury Know Your Customer (KYC) powszechne na platformach handlu kryptowalutami, pozwalając zachować anonimowość. Chociaż bankomaty można znaleźć na całym świecie, 90% z nich działa w Stanach Zjednoczonych, podczas gdy Kanada zajmuje drugie miejsce z nieco ponad 2200 maszynami.

Polska znajduje się w tym zestawieniu na bardzo wysokim, siódmym miejscu, posiadając bitomaty w 142 różnych lokacjach. Pierwszy bitomat w historii zamontował w tym roku między innymi Honduras, a od wprowadzenia bitcoina jako prawnego środka płatniczego aktywnie instaluje je również Salwador. W efekcie niewielki kraj posiada obecnie co najmniej 205 bitomatów, zajmując trzecią pozycję na liście państw z największą ich ilością.

Wiele firm produkuje obecnie bankomaty obsługujące kryptowaluty, a największa z nich to Genesis Coin, który ma prawie 14 000 urządzeń, General Bytes z ponad 7500 i Bitaccess z blisko 5000. Co najmniej 6000 firm utrzymuje bankomaty kryptowalutowe w różnych częściach świata, przy czym 10 największych operatorów prowadzi 70% z nich wszystkich. Największe firmy w tym sektorze to Bitcoin Depot, który posiada jedną piątą rynku z ponad 6600 maszynami, a następnie Coincloud (ponad 4600) i Coinflip (prawie 3500).

Większość bankomatów kryptowalutowych pozwala na zakup bitcoina (BTC), a wiele z nich oferuje inne główne aktywa, takie jak bitcoin cash (BCH), ethereum (ETH) i litecoin (LTC). Niektóre pozwalają użytkownikom nie tylko kupić, ale także sprzedać swoje cyfrowe monety.

Jak działa typowy bitomat?

W przeciwieństwie do typowych bankomatów, gdzie można wypłacać pieniądze z konta bankowego, bankomaty BTC, pozwalają na kupno i wymianę kryptowalut za pomocą prawdziwych pieniędzy. Maszyny te przetwarzają transakcje oparte na blockchain, które wysyłają kryptowaluty do cyfrowego portfela użytkownika poprzez kody QR.

Bankomaty kryptowalutowe zazwyczaj korzystają z internetowego portalu kryptowalutowego do zarządzania transakcjami. W przypadku bankomatu kryptowalutowego użytkownicy wpłacają swoją gotówkę, a maszyna konwertuje ją na kryptowaluty i wysyła fundusze na portfel BTC.

Kurs wymiany w takich urządzeniach jest zazwyczaj o wiele mniej korzystny niż na giełdach, transakcji można dokonywać jednak anonimowo.

Czy bankomaty BTC są bezpieczne?

Bankomaty bitcoin są jednym z najbezpieczniejszych sposobów kupowania, wysyłania lub sprzedawania BTC. Po pierwsze, natychmiastowe transakcje chronią użytkowników przed zmiennością. Po drugie, hasła i uwierzytelnianie 2-stopniowe zapewniają ochronę przed niezweryfikowanym dostęp do środków.

– Tak jak tradycyjne bankomaty, bankomaty BTC są łatwe w użyciu i pozwalając ludziom poczuć kontrolę nad swoimi finansami. Podobnie, tak jak stworzenie BTC skupiło się na bezpieczeństwie, tak samo większość dostawców bitomatów dba o jego najwyższy poziom – stwierdza Coinsource na swojej stronie internetowej.

Rosnąca liczba bankomatów BTC działających w 2021 r. demonstruje wzrost popularności kryptowalut i ich zbliżającą się adopcję na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *