Rok 2023 zmienił rynek kryptowalut. Podsumowanie danych on-chain5 min. czytania

Po brutalnej bessie w 2022, w wyniku której bitcoin (BTC) i inne aktywa cyfrowe spadły o ponad 75% od swoich rekordowych poziomów, rok 2023 przyniósł odwrócenie kondycji kryptowalut o 180 stopni. Według raportu firmy analitycznej Glassnode podsumowującej ostatniej 12 miesięcy, wskaźniki on-chain pokazują powracającą dominację byków na wielu polach. Oznacza to, że rynek kryptowalut w 2023 mocno się zmienił.

W tym roku rynek przekroczył kilka ważnych technicznych i łańcuchowych modeli cenowych, a październik był głównym punktem zwrotnym dla przepływów kapitału instytucjonalnego.

2023: Rok, w którym aktywa cyfrowe powróciły do łask

Cena bitcoina wzrosła o 172% od najniższego poziomu około 17 500 dolarów w styczniu do najwyższego poziomu 44 500 dolarów w grudniu. W tym samym czasie alltcoiny również radziły sobie dobrze z 90% wzrostem.

„Podkreśla to rosnącą dominację bitcoina, która jest często obserwowana, gdy rynek odradza się po przedłużających się bessach, takich jak w 2021-2022. W szczególności ether miał nieco powolny start w ujęciu względnym, a wskaźnik ETH/BTC spadł do wieloletnich minimów na poziomie około 0,052, pomimo udanej aktualizacji Shanghai i rozwoju ekosystemu L2” – komentuje Glassnode w swoim raporcie podsumowującym 2023 roku pod kątem wskaźników on-chain.

Poniżej podsumowano najważniejsze elementy raportu.

Płytkie korekty odzwierciedlają silny popyt

Historycznie bitcoin odnotowuje 25-50% spadki cen nawet podczas hossy. Jednak w 2023 r. najgłębsza korekta wyniosła zaledwie 20%, co wskazuje na silne wsparcie po stronie kupujących i korzystną dynamikę podaży oraz popytu.

Korekty w ramach rynku byka
Korekty w ramach rynku byka. Źródło: Glassnode.com

Ożywienie napływu kapitału

Dane on-chain pokazują, że napływ kapitału do bitcoina odradza się, choć w wolniejszym tempie niż w poprzednich cyklach. Na przykład zrealizowana kapitalizacja BTC, która mierzy zagregowaną podstawę kosztową monet w obiegu, potrzebowała 550 dni, aby odzyskać równowagę po rynku bessy w poprzednich cyklach, ale nadal nie odzyskała w pełni ponad 700 dni od szczytu bitcoina w 2021 roku.

Przełomowy poziom 30 tys. dolarów

Październik był krytycznym momentem, w którym bitcoin w końcu wybił się powyżej kluczowego poziomu oporu 30 tys. dol., który ograniczał wzrost cen na początku roku. Spowodowało to przejście rynku z niepewnej fazy ożywienia do entuzjastycznego trendu wzrostowego.

„To właśnie październikowy rajd naprawdę zmienił zasady gry. Odreagowując wszystkie pozostałe modele cenowe i przebijając kluczowy psychologiczny poziom 30 tys. dol. Od tego czasu bitcoin osiągnął swoje roczne maksimum na poziomie 44,5 tys. dol., a w chwili pisania tego tekstu konsoliduje się w okolicach 43 tys. dol.” – komentuje Glassnode.

modele wyceny bitcoina
Kluczowe modele wyceny bitcoina. Źródło: Glassnode.com

Długoterminowi posiadacze akumulują

Pomimo silnych wzrostów cen bitcoina, większość monet pozostaje w rękach długoterminowych posiadaczy, tak zwany HODL-erów. Ponad 76% podaży BTC w obiegu nie zmieniło się od ponad 155 dni, co oznacza akumulację przez inwestorów długoterminowych. W międzyczasie krótkoterminowi spekulanci utrzymują się blisko rekordowo niskiego poziomu zaledwie 12% podaży. Jeśli szukasz miejsca, gdzie możesz przechowywać swoje bitcony, możesz skorzystać z naszego kantoru i aplikacji Ari10 Exchange

Ekstremalne ograniczenia podaży

Dane on-chain pokazują niezwykle wąską podaż bitcoina, z monetami długoterminowych posiadaczy niedostępnymi na sprzedaż, nawet gdy ceny rosną. Ta ograniczona podaż pomaga wyjaśnić niezwykle płytkie korekty w 2023 roku.

Rentowność inwestorów wraca do normy

Po poważnych stratach w 2022 r. większość inwestorów jest znowu „w zysku” z monetami utrzymywanymi na plusie. Podaż utrzymywana ze stratą spadła do zaledwie 10% pod koniec roku, co stanowi jeden z najszybszych zwrotów w historii bitcoina.

Rynki instrumentów pochodnych dojrzewają

Rynki kontraktów terminowych i opcji na bitcoina odnotowały wzrost zainteresowania do 16-20 mld dol., a CME wyprzedziło Binance jako największą regulowaną giełdę. Otwarte zainteresowanie opcjami dorównuje teraz kontraktom futures, wskazując na rosnące wyrafinowanie instytucjonalne.

„Wolumen obrotu kontraktami terminowymi zarówno dla BTC, jak i ETH odnotował wzrost w październiku. Łączny dzienny wolumenie wynosił 52 mld dol. dziennie. Kontrakty na bitcoina zdominowały około 67% wolumenu obrotu, w porównaniu do 33% związanych z kontraktami na ethera” – dodaje Glassnode.

Dominacja bitcoina
Dominacja bitcoina na rynku kontraktów terminowych. Źródło: Glassnode.com

Dominacja stablecoinów zmienia się

Tether potwierdził swój status największego stablecoina, zdobywając 73% udziału w rynku. Istotny udział miały w tym wcześniej rosnący konkurenci, tacy jak USDC i BUSD, którzy wypadli z łask z powodu regulacji. Emisje stablecoinów w końcu zaczęły ponownie rosnąć w październiku po spadku przez cały rok do tego momentu.

Podsumowanie roku on-chain 2023

Dane on-chain wyraźnie pokazują, że rok 2023 oznaczał ostateczny zwrot na rynkach aktywów cyfrowych. Ponieważ długoterminowi posiadacze nadal gromadzą środki, podaż pozostaje niezwykle ograniczona, a kolejny szok podażowy zbliża się w kwietniu 2024 r. (w związku z halvingiem). Scena kryptowalutowa wydaje się być przygotowana na ekscytujący rok.

Sprawdź token $ARI10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *