Szybka wymiana kryptowalut — wybierz najlepszy kantor BTC5 min. czytania

Szybka wymiana kryptowalut — wybierz najlepszy kantor BTC

Zakup bitcoinów (BTC) stał się dziś prostszy, niż był kiedykolwiek wcześniej. Obecnie cyfrowe waluty można kupić na kilka sposobów. Jedną z najpopularniejszych platform do ich zakupy pozostaje jednak kantor kryptowalut. Jaki wybrać? I czym kierować się przy podejmowaniu tej decyzji?

  • Kantor BTC to miejsce — fizyczne lub cyfrowe — które umożliwia kupowanie BTC.
  • Przy wyborze kantoru, z którego chcemy korzystać, należy zwrócić uwagę na wiele kwestii m.in. ochronę konsumenta, jaką gwarantuje nam platforma, i opłaty, jakie musimy na niej ponieść, by kupić bitcoiny.
  • Transakcja kupna BTC w kantorze jest prostsza w realizacji niż ta, którą zawieramy na giełdzie.
  • Dziś na rynku możemy kupować bitcoiny za pomocą: kantorów, bitomatów czy giełd.

Kantor bitcoin co to?

Kantor BTC to nic innego jak miejsce, w którym można nabyć cyfrowe waluty. W odróżnieniu od giełdy kantor może mieć jednak formę fizyczną lub cyfrową (strony www lub specjalnej aplikacji).

Kantor fizyczny

Kantor fizyczny to po prostu odpowiednik kantorów wymiany „zwykłych” walut, takich jak dolary, euro czy franki szwajcarskie. Różnica jest tylko taka, że zamieniamy w nim np. polskie złotówki na cyfrowe waluty.

Na czym polega proces wymiany? Odwiedzamy takie miejsce i tam pracownik kantoru, w zamian za PLN, przesyła na nasz adres portfela bitcoiny lub inne cyfrowe waluty, które chcemy nabyć. Tego typu transakcja jest więc bezpieczna i szybka w realizacji.

To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają jeszcze wiedzy na temat cyfrowych walut. Personel kantoru może bowiem pomóc im założyć portfel i wyjaśnić, jak dokładnie działa blockchain oraz jak przechowywać bitcoiny w bezpieczny sposób.

Bitomat

Pewną alternatywą dla fizycznych kantorów są bitomaty, czyli bitcoinowe bankomaty — automaty, za pomocą których możemy samodzielnie kupić BTC. Przypominają bankomaty, z tym wyjątkiem, że za ich pomocą wypłacamy kryptowaluty, a nie waluty narodowe.

Liczba bitomatów rośnie na całym świecie. Portal CoinATMRadar, który śledzi rozwój tego rynku, podaje, że jest ich już ok. 21 000 w 71 krajach.

E-kantor

Na rynku mamy wreszcie kantory online. Te przypominają tak naprawdę giełdy kryptowalut. Różnica polega na tym, że na giełdach, by kupić BTC, musimy znaleźć odpowiednią ofertę sprzedażową. Ceny kształtują się tam stale w wyniku „walki” kupujących ze sprzedającymi. W ten sposób zawierane są tam transakcje.

Zakup bitcoinów za pomocą kantoru jest w pewnym sensie prostszy. Przypomina zakupy w sklepie internetowym. Wybieramy po prostu produkt (kryptowalutę bitcoin lub jej część), otrzymujemy jego cenę i wpłacamy podaną kwotę. Konieczne będzie też podanie naszego adresu w sieci BTC, na który nasze kryptowaluty bitcoin mają zostać wysłane. Sama cena jest ustalana w kantorze odgórnie, choć oczywiście najczęściej nie różni się ona znacznie od tej z giełd. 

Cryptoterminal

Na rynku kryptowalut funkcjonują także kantory mobilne. Przykładem jest CryptoTerminal. To urządzenie i zarazem usługa, która umożliwia kupowanie BTC praktycznie wszędzie.

CryptoTerminal wygląda jak mała, przenośna kasa fiskalna, jaką można zobaczyć np. w taksówkach. W rzeczywistości to urządzenie, które pozwala jego właścicielowi sprzedawać bitcoiny niemal w każdym miejscu. Co ciekawe, sam program pozwala zostać „sprzedawcą” BTC niemal każdemu. Więcej na ten temat przeczytacie w tym miejscu.

Jak wybrać miejsce, gdzie kupimy kryptowalutę bitcoin?

Wybór kantoru to ważna sprawa. W procesie decyzyjnym powinniśmy wziąć pod uwagę np. szeroko rozumiane bezpieczeństwo, jakie może zagwarantować nam dana firma. Nie chodzi tylko o kwestie dot. naszych pieniędzy i kryptowalut, ale także danych osobowych. Przy większych kwotach zakupowych platforma będzie bowiem wymagała od nas weryfikacji naszej tożsamości.

Z powyższego powodu warto wybrać takie firmy, które w pełni legalnie działają na polskim rynku, posiadają tutaj siedziby i są zarejestrowane na terenie naszego kraju.

Opłaty

To jednak nie wszystko. Każdy z nas chce kupić kryptowaluty nie tylko w jak najprostszy, ale też najtańszy sposób. Każda platforma nalicza jednak pewną opłatę transakcyjną.

I tak np. w przypadku giełdy BitBay będzie to 0,000568 BTC (nie ma minimalnej wysokości przesyłanej kwoty). Jeśli chodzi o zagraniczne firmy, Binance pobiera 0,000654 BTC (kwota wysyłanych środków to minimum 0,0001 BTC). Bitfinex poprosi nas o 0,0004 BTC (nie ma minimalnej kwoty przesyłanych środków), z kolei KuCoin o 0,0005 BTC (minimalna kwota wysyłanych środków to 0,0001 BTC).

Znacznie taniej na tym polu wypada kantor Bitcan, któremu za tego typu usługę zapłacimy tylko 0,000034 BTC.

Gdzie najlepiej kupować bitcoiny?

Podstawowe pytanie brzmi jednak: czy na miejsce zakupu BTC wybrać giełdę czy kantor. To zależy. Kantor jest miejscem, w którym możemy kupić kryptowaluty w szybszy, a może i tańszy sposób. Nie musimy „licytować” się z innymi inwestorami o to, po jakiej cenie kupić BTC. Kantor jest więc niemal idealnym miejscem zakupu cyfrowych walut dla osób, które inwestują w BTC długoterminowo i przez to przykładają mniejszą wagę do ceny w danym momencie. Wierzą po prostu, że w skali paru lat zakup bitcoinów i tak się opłaci.

Giełda jest z kolei lepszym rozwiązaniem dla osób, które handlują BTC na co dzień. Wykorzystują więc tego typu platformę nie tylko do kupowania kryptowalut, co obracania nimi, a tym samym potencjalnie generowania większych zysków.

Wybór odpowiedniej platformy jest więc uzależniony od charakteru samego inwestora i jego pomysłu na inwestycję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *