Wykres bitcoin – jak czytać wykres kryptowalut i wiedzieć więcej?4 min. czytania

Bitcoin przebojem wdarł się do świadomości inwestorów na całym świecie, stając się ważnym uzupełnieniem portfeli dużych inwestorów instytucjonalnych. Jego wysoka wycena powoduje jednocześnie, że coraz więcej indywidualnych traderów oraz osób, które wcześniej nie miały do czynienia z rynkami finansowymi szuka okazji handlowych i perspektyw pomnożenia kapitału właśnie dzięki BTC. Jednym z podstawowych narzędzi analizy najstarszej cyfrowej waluty jest wykres bitcoin pokazujący historyczne zmiany cen oraz aktywność inwestorów na rynku.

Wykres świecowy zamiast liniowego, czyli cztery informacje, które możesz uzyskać o cenie

Niezależnie od tego czy kupiłeś BTC poprzez kantor internetowy, portfel mobilny, czy też giełdę kryptowalut, wszędzie znajdziesz wykres bitcoin prezentujący obecną cenę oraz cenę historyczną w danych ramach czasowych (np. jednego dnia, tygodnia, miesiąca lub kilku lat). Podstawowy wykres zazwyczaj przybiera formę wykresu liniowego. Taki wykres zaprezentowany jest poniżej i pokazuje on po jakiej cenie zamykały się kolejne sesje handlowa na rynku BTC.

Bitcoin, wykres liniowy giełdy Bitstamp. Źródło: Tradingview.com

Jak się jednak okazuje, ten sam wykres może przekazać inwestorowi czterokrotnie więcej informacji. Wystarczy, że widok wykresu liniowego zamieni się na wykres świecowy. Wykres świecowy w odróżnieniu od liniowego nie prezentuje tylko jednej informacji o cenie w trakcie danej sesji (lub innego interwału czasowego), ale jednocześnie pokazuje dane o cenie otwarcia, cenie zamknięcia, cenie maksymalnej oraz cenie minimalnej.

Jak zaznaczono na poniższym wykresie, korpus świecy przedstawia informację o cenie zamknięcia i otwarcia sesji, natomiast knot świecy o cenie najniższej oraz najwyższej w trakcie trwania danej sesji. Sam kształt świecy również może bardzo wiele powiedzieć o tym, jak rozkładała się siła pomiędzy kupującymi oraz sprzedającymi. Jeżeli na wykresie widać bardzo długą zieloną świecę, z krótkimi knotami, świadczy to o tym, że dominował silny trend zakupowy i to popytowa strona rynku była w przewadze. Gdyby ta sama świeca przybrała jednak kolor czerwony, wskazywałaby na silne spadki i przewagę strony podażowej.

Bitcoin, wykres świecowy giełdy Bitstamp z zaprezentowaniem układu świecy wzrostowej. Źródło: Tradingview.com

Więcej o budowie wykresów świecowych oraz o znaczeniu poszczególnych świec można znaleźć między innymi w serwisie Wikipedia.

Wolumen transakcyjny, czyli czym warto uzupełnić wykres bitcoin

Posiadając informacje na temat cen skrajnych oraz otwarcia i zamknięcia inwestor może podejmować o wiele bardziej świadome decyzje rynkowe. Dodatkowo warto jednak wyposażyć się w kolejny zestaw informacji zapewniany przez wskaźnik wolumenu transakcyjnego. Wolumen pokazuje, ile w trakcie danego dnia na danej giełdzie kryptowalutowej przeprowadzono transakcji przy wykorzystaniu bitcoina. Jednocześnie kolor słupka wolumenu wskazuje na to, czy przeważały transakcje kupna, czy też sprzedaży.

Bitcoin, wykres świecowy giełdy Btistamp z dodanym wolumenem.
Źródło: Tradingview.com

Wolumen zazwyczaj prezentowany jest w formie słupków pod wykresem i odpowiada kolejnym sesjom. Wysoki wolumen w danym dniu handlowym jest potwierdzeniem, że przykładowo wzrosty odbywały się przy dużej aktywności inwestorów i są podparte mocnymi zakupami.

W długotrwałym trendzie wzrostowym, tak jak na wykresie powyżej, malejącymi z każdym dniem średni wolumen może sugerować na przykład, że siła kupujących zaczyna się wyczerpywać i coraz mniej jest zainteresowanych kupnem po danej cenie. Dla inwestora jest to sygnał, że zwiększa się prawdopodobieństwo realizacji zysków, czyli korekty spadkowej. Schemat ten działa również w drugą stronę w przypadku trendu spadkowego.

Wykres świecowy i wolumen transakcyjny to nie jedyne narzędzia wykresu, które ułatwiają analizę i dostarczają więcej informacji. Warto zapoznać się również ze wskaźnikami analizy technicznej, takimi jak średnie ruchome, oscylator stochastyczny, czy też indeks siły względnej (RSI).

W naszym kantorze znajdziesz „bitcoin kurs – wykres”, który pomoże Ci kontrolować kurs Twojej kryptowaluty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *