Rynek kryptowalut na czerwono od początku roku3 min. czytania
Prawie wszystkie sektory gospodarki kryptowalutowej odnotowały pozytywne wyniki w marcu, cały pierwszy kwartał zakończył się jednak na czerwono, wynika z najnowszego raportu giełdy kryptowalutowej Kraken. Patrząc na stopy zwrotu widzimy, że w okresie od stycznia do marca najwięcej traciły sektor zdecentralizowanych finansów (DeFi) oraz memy-kryptowalutowe, czyli tokeny takie jak shiba inu (SHIB) oraz dogecoin (DOGE).
- Na rynku kryptowalut utrzymuje się wysoki poziom ryzyka, a w obliczu obecnej sytuacji geopolitycznej wpływa on niekorzystnie na stopy zwrotu
- ile marzec przyniósł pozytywne zamknięcia dla wszystkich sektorów gospodarki kryptowalutowej, to cały kwartał zakończył się na minusie
- Największą zmienność miesięczną i trzymiesięczną prezentowały zdecentralizowane finanse.
Kryptowaluty nie mają za sobą dobrego pierwszego kwartału
Sektory DeFi, Layer-1 i Metaverse były liderami miesiąca marca, osiągając stopy zwrotu wynoszące kolejno +27%, +18% i +17%. W ujęciu ostatnich dwunastu miesięcy, metaverse również bardzo mocno się wyróżnia przynosząc w tym okresie stopy zwrotu na poziomie niemal 550%.
Patrząc jednak na dane kwartalne zakumulowane przez Kraken, sytuacja nie jest już tak „różowa”. W I kw. 2022 roku traciły wszystkie sektory gospodarki kryptowalutowej. Rozpoczynając od BTC oraz ETH, przez blockchainy warstwy pierwszej, DeFi i giełdy, aż do metaverse, memicznych kryptowalut i tokenów prywatności.
Deprecjacja w okresie 90-dniowym wahała się w przedziale od 1 do nawet 27 procent (w przypadku DeFi):
Stopy zwrotu w poszczególnych sektorach rynku kryptowalutowego. Źródło: Kraken
Dane o sezonowości pokazują, że drugi kwartał powinien być jednak zasadniczo lepszy. W okresie od kwietnia do czerwca notowania bitcoina zazwyczaj silnie rosną, w samym kwietniu średnia wzrostów od 2011 roku wynosi 46%, a mediana 27%.
Jak zauważa Kraken, w tym miesiącu BTC historycznie tracił tylko trzykrotnie: miało to miejsce w 2021, w 2015 oraz 2014 roku.
Co wpłynęło na zmienność rynku DeFi?
Curve, Lido Finance i MakerDAO nadal plasują się w pierwszej trójce protokołów DeFi pod względem całkowitej wartości zablokowanej (TVL), zgodnie z danymi na 31 marca 2022 r. Jednak w ubiegłym miesiącu Lido osiągnęło lepsze wyniki i ostatecznie prześcignęło MakerDAO. Patrząc na stosunek kapitalizacji rynkowej do wartości TVL, Lido Finance, Balancer i Curve pozostają najbardziej „niedowartościowane”.
Ogólnie rzecz biorąc, marzec był świetnym miesiącem dla sektora DeFi, a większość aktywów osiągała wyższe stopy zwrotu niż BTC.
Obojętnie nie można przejść również obok bardzo dużych zakupów BTC przez Luna Foundation Guard. Fundacja chce zgromadzić łącznie nawet 10 miliardów dolarów w kryptowalutach w celu zabezpieczenia swojego stablecoina TerraUSD (UST), który zyskuje w ostatnich tygodniach mocno na popularności.
Z kolei wśród negatywnych czynników, które odbiły się spadkami na całym pierwszym kwartale wyróżnić należy z pewnością propozycję amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) odnośnie sprecyzowania definicji dealera papierów wartościowych, aby uwzględnić w niej również cyfrowe aktywa.
Niektórzy spekulują, że może to mieć wpływ na branżę DeFi, ponieważ propozycja rozszerza definicję o „osoby i firmy, które wykorzystują zautomatyzowane i algorytmiczne technologie transakcyjne do realizacji transakcji i zapewnienia płynności na rynku”.