Bankomaty bitcoin. Czym jest i jak działa bitomat?2 min. czytania

W tym momencie na całym świecie funkcjonuje niemal 12 tysięcy bankomatów kryptowalutowych, za pomocą których można dokonać kupna i sprzedaż bitcoina oraz innych popularnych cyfrowych aktywów. Tak zwane bitomaty można znaleźć w 70 różnych krajach, ich produkcją zajmuje się 40 różnych firm, a w sklepach, galeriach i centrach handlowych obsługuje je około 600 operatorów. Polska pod względem ilości dostępnych bitomatów jest siódmym krajem na świecie oferując je w 81 różnych lokalizacjach. Więcej posiadają jedynie Szwajcaria, Hiszpania, Austria, UK, Kanada oraz Stany Zjednoczone.

Bitomat: bankomaty bitcoin pozwalające na kupno lub sprzedaż kryptowalut

Niekwestionowanym liderem na rynku bitomatów są Stany Zjednoczone, w których znajduje się aż 9,5 tysiąca z 12 tysięcy funkcjonujących na świecie bitomatów. Przy takiej liczbie 81 bitomatów zlokalizowanych w polskich miastach wydaje się jedynie kroplą w morzu, jednak w ostatnim czasie regularnie ich przybywa i zaczynają zyskiwać sobie coraz większą popularność.

Bankomaty bitcoin w odróżnieniu od tradycyjnych bankomatów pozwolą użytkownikowi dokonać transakcji kupna lub sprzedaży wybranej kryptowaluty. Obsługa bitomatów jest niezwykle prosta, a użytkownik przed rozpoczęciem transakcji podaje adres portfela (lub skanuje jego kod QR) wskazując, gdzie przelane mają być kryptowaluty. Następnie wkłada do bitomatu złotówki i potwierdza transakcję.

Z kolei chcąc wypłacić gotówkę z kryptowalutowego bankomatu określamy ilość bitcoinów (lub innych aktywów), które mają zostać przetransferowane. Bitomat generuje wówczas druk z numerem do wykonania przelewu oraz kodem QR danej kryptowaluty. Po jego wykonaniu i potwierdzeniu ponownie podchodzi się do bitomatu i wypłaca gotówkę.

Bitomaty i ich zalety oraz wady

Z jednej strony bitomat pozwala szybko dokonać wymiany gotówki na BTC i odwrotnie o dowolnej porze z zachowaniem anonimowości. W przypadku korzystania z giełd i kantorów wymagana jest weryfikacja użytkownika, tutaj natomiast utrzymana jest wyższa prywatność. Z drugiej strony w bitomatach występować mogą spore spready, czyli różnice pomiędzy ceną kupna i sprzedaży, sięgające nawet kilku tysięcy złotych.

Dodatkowo nie można zapominać o prowizjach pobieranych przez operatorów kryptowalutowych bankomatów. Według danych historycznych portalu Coin ATM Radar będącego największą w Internecie bazą informacji o bitomatach, prowizje te zazwyczaj wynoszą kilka procent, jednak w przypadku zakupów kryptowaluty potrafią okresowo przekraczać nawet 8%.

Bitomaty to z całą pewnością ciekawa alternatywa dla innych form kupna i sprzedaży bitcoina oraz kryptowalut. Za szybkim dostępem do gotówki stoją jednak dodatkowe koszty, o których należy pamiętać przed dokonaniem transakcji.

Jeżeli jednak szukasz miejsca na wypłatę kryptowalut bez wychodzenia z domu, sprawdź nasz kantor bitcoin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *