Bitcoin halving za nami: górnicy przejdą na wspieranie branży AI?5 min. czytania

halving bitcoina

Halving bitcoina (BTC) w 2024 r. był przełomowym wydarzeniem, niezwykle istotnym dla branży wydobywczej, czyli górników kryptowalutowych. W sobotę, 20 kwietnia, w kod bitcoina automatycznie zmniejszył emisję nowych kryptowalut o połowę. To powtarzające się od około czterech lat wydarzenie ma poważne konsekwencje dla górników, ponieważ bezpośrednio zmniejsza nagrodę blokową, którą otrzymują za zabezpieczenie sieci i potwierdzanie transakcji.

  • Halving bitcoina w 2024 r. zmniejszył przychody górników o 50%, zmuszając branżę do dostosowania się. 
  • Górnicy przygotowali się do tego eventu od dłuższego czasu, modernizując sprzęt, obniżając koszty energii i dywersyfikując usługi.
  • Coraz istotniejsze jest dla nich wsparcie centrów danych w zakresie sztucznej inteligencji i obliczeń o wysokiej wydajności.

Górnicy przygotowują się na halvingowe uderzenie

W oczekiwaniu na zmniejszenie przychodów po halvingu, górnicy spędzili długie miesiące na dywersyfikacji swoich modeli biznesowych i modernizacji kopalni, czyli ogromnych centrów danych. Adam Sullivan, który przejął publicznie notowaną spółkę wydobywczą Core Scientific w trakcie postępowania upadłościowego w 2023 r., wiedział, że dzięki odpowiednim posunięciom firma może przetrwać burzę i wyjść silniejsza po drugiej stronie halvingu.

Górnicy mieli kilka sposobów, aby przygotować się na negatywne dla siebie skutki halvingu, czyli przepołowienia.

  • Inwestowanie w bardziej wydajne platformy wydobywcze i niestandardowe oprogramowanie sprzętowe w celu zwiększenia produktywności.
  • Zapewnienie niższych kosztów energii poprzez posiadanie infrastruktury energetycznej lub zawieranie korzystnych umów.
  • Dywersyfikacja strumieni przychodów wykraczających poza samo wydobywanie bitcoinów, takich jak wspieranie mocy obliczeniowej dla AI oraz High Performance Computing (HPC).

Dobrze przygotowani górnicy z silnymi bilansami, znaczną skalą działalności i niskimi kosztami są najlepiej przygotowani, aby nie tylko wytrzymać spadek nagrody za wydobycie bloku o połowę, ale potencjalnie zwiększyć swój udział w rynku w następstwie, gdy słabsi konkurenci zostaną wyeliminowani.

Akcje głównych górników kryptowalut notowanych na Wall Street testowały przed halvingiem najniższe poziomy od pięciu miesięcy. Po samym wydarzeniu ich wartość zaczęła jednak odbijać, wraz z odbiciem ceny BTC.

Akcje Marathon Digital Holding odbijają od paromiesięcznych dołków. Źródło: Tradingview.com

Bycze argumenty po halving bitcoina

Historycznie rzecz biorąc, halvingi bitcoina poprzedzały duże hossy, podczas których cena osiągała nowe rekordy wszech czasów. Wynika to z faktu, że halving zmniejsza podaż nowych bitcoinów wchodzących do obiegu. 

Niedawne rekordowe napływy do bitcoinowych funduszy ETF już pchnęły cenę do nowych maksimów powyżej 73 000 dolarów w marcu 2024 r., przed samym halvingiem. 

Niektórzy uważają, że sam popyt na ETF może przewyższyć podaż górników po halvingu. Ponadto bitcoin doszedł do punktu, w którym nagrody blokowe nie są już jedynym źródłem przychodów górników. 

Opłaty transakcyjne z rozwijającego się ekosystemu projektów opartych na bitcoinie zapewniają rosnący strumień dochodów. Jednak dopiero okaże się, czy opłaty mogą w pełni zrównoważyć 50% redukcję nagród blokowych w perspektywie długoterminowej.

Zwrot w kierunku AI i HPC

Interesującym trendem wśród dużych firm wydobywczych jest dywersyfikacja w kierunku dostarczania obliczeń dla sztucznej inteligencji i innych aplikacji obliczeniowych o wysokiej wydajności. 

Gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji spowodował ogromne zapotrzebowanie na wyspecjalizowaną infrastrukturę do trenowania modeli uczenia maszynowego, jednak przestawienie się z bitcoina na sztuczną inteligencję nie jest tak proste. 

Układy Bitcoin ASIC są specjalnie zaprojektowane i nie można ich zmienić na potrzeby sztucznej inteligencji. Wymaga to znacznych inwestycji w nowy sprzęt, taki jak procesory graficzne, a także zatrudniania nowych specjalistów. 

W związku z tym tylko najlepiej skapitalizowani górnicy z odpowiednimi obiektami i dostępem do kontrahentów AI/HPC mogą z powodzeniem wykonać ruch w tym kierunku. 

Jest to wysoka bariera wejścia, ale oferuje zadowalające marże dla tych, którzy potrafią to zrobić. Na przykład Core Scientific spodziewa się, że jego inicjatywy AI/HPC wygenerują ponad 100 milionów dolarów przychodu.

Halving i po halvingu. Jakie wnioski?

Halving bitcoina w 2024 r. był momentem przełomowym dla branży wydobywczej. Zmniejszenie o 50% nagród blokowych oddzieliło ziarno od plew – wyciskając nadmiernie lewarowanych i nieefektywnych górników.

Jednak dla tych, którzy rozsądnie przygotowali się, optymalizując swoje operacje, halving stanowił również ogromną szansę. Szok podażowy, w połączeniu z rosnącym popytem instytucjonalnym, ma potencjał, aby wysłać cenę bitcoina na niewidziane wcześniej poziomy i sowicie wynagrodzić górników, którzy przetrwają trudny okres zmian. 

Co więcej, górnicy, którzy z powodzeniem zdywersyfikują swoje strumienie przychodów, zwłaszcza w kierunku świadczenia wysokomarżowych usług AI i HPC, mogą znacznie odciążyć swoją działalność od cyklicznego charakteru nagrody za blok bitcoina. 

Jedno jest pewne – krajobraz górniczy po tym halvingu wygląda zupełnie inaczej niż wcześniej.

Pamiętaj, że bitcoina i inne kryptowaluty kupisz bezpośrednio na Ari10 Exchange.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *