Bitcoin rysuje „krzyż śmierci” na wykresie tygodniowym3 min. czytania

rynek kryptowalut

Analiza techniczna ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Cały czas pozostaje jednak popularnym narzędziem, które pozwala inwestorom przynajmniej spróbować przewidywać przyszłe ceny. Sympatycy „AT” powinni zwrócić uwagę na tygodniowy wykres bitcoina (BTC), na którym rysuje się tak zwany „krzyż śmierci”. Chodzi o przecięcie się dwóch ważnych średnich ruchomych.

  • „Krzyż śmierci” to formacja przecięcia się dwóch średnich ruchomych.
  • Do przecięcia 50 oraz 200 EMA doszło właśnie na wykresie tygodniowym BTC.
  • Potwierdza to dominację niedźwiedzi i może być potencjalnym sygnałem kontynuacji wyprzedaży.

Bitcoin z przecięciem się średnich 50 i 200 EMA

Średnie wykładnicze 50 i 200 EMA są niezwykle popularne wśród inwestorów pozwalają bowiem określić w jakim trendzie średnio- i długoterminowo znajduje się dane aktywo. Jeżeli cena porusza się poniżej średniej, wtedy uznajemy, że obowiązujący trend jest spadkowy.

W przypadku wykresu tygodniowego BTC zasada ta dla 50 EMA obowiązuje od początku ubiegłego roku, dla 200 EMA natomiast od 13 czerwca. 50-okresowa średnia jako szybsza, dynamiczniej reaguje na zmiany ceny. Obecnie przecięła od góry średnią wolniejsza, 200-okresową. Dla wielu analityków takie przecięcia średnich są ważnymi technicznymi sygnałami sprzedaży.

Co istotniejsze, obie średnie na wykresie tygodniowym BTC nie przecinały się nigdy wcześniej w historii!

Przecięcie się średnich ruchomych na wykresie tygodniowym BTC/USD. Źródło: Tradingview.com

Skuteczność „krzyża śmierci” oraz „złotego krzyża” na wykresach BTC

Jako że do przecięcia na wykresie tygodniowym BTC doszło po raz pierwszy, ciężko mówić o skuteczności tej formacji średnich. W tym celu można spojrzeć jednak na wykres dzienny, gdzie do przecięć dochodziło wielokrotnie.

Formacja krzyża śmierci wykorzystuje 50-dniową EMA oraz 200-dniową EMA. Dłuższe ramy czasowe oznaczają, że linie są mniej podatne na krótkoterminowe ruchy i dlatego są bardziej przydatne do oceny długoterminowego sentymentu, lub tego, jaki jest ogólny ton i trend na rynku.

Gdy 50 EMA przecina 200 EMA od góry (spada) mówimy o „krzyżu śmierci”, gdy natomiast przecina od dołu (rośnie) to mówimy o „złotym krzyżu”, czyli formacji wzrostowej. Ostatni raz obie średnie krzyżowały się 9 stycznia 2022 roku. Gdyby wtedy dokonać sprzedaży BTC, to w długim terminie sporo by się zarobiło na pozycji krótkiej.

W połowie sierpnia pojawił się natomiast „złoty krzyż”, czyli sygnał zakupowy. Po jego rozrysowaniu ceny BTC rosły o ponad 50% w przeciągu kolejnych paru miesięcy. Oczywiście nie wszystkie przecięcia generują długoterminowe sygnały (przykład z czerwca 2021 roku), jednak zazwyczaj prognozowały dalszy kierunek rynku:

Na wykresie dziennym bitcoina średnie 50 i 200 EMA przecinały się czterokrotnie w przeciągu ostatnich trzech lat. Za każdym razem generowany przez przecięcie sygnał był skuteczny. Źródło: Tradingview.com

Chociaż BTC właśnie odbija i powraca pierwszy raz od miesiąca nad poziom 17 tys. dol., to długoterminowy trend pozostaje niedźwiedzi. Potwierdza to właśnie wykres tygodniowy i przecięcie się dwóch średnich ruchomych, które omówiono w tym artykule.

Na tak złożonym i zmiennym rynku jak rynek cyfrowych aktywów z całą pewnością jest to za mało, aby podejmować decyzję inwestycyjną. Należy jednak pamiętać, że obecnie od długich miesięcy bitcoin pozostaje w spadkach, a ruchy kontrolują sprzedający. Zgodne z trendem są więc obecnie nie pozycje zakupowe, a pozycje sprzedażowe, czyli tak zwane shorty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *