Bitcoin z rosnącą średnią wartością transakcji. Wzrost o 370%!5 min. czytania

Bitcoin z rosnącą średnią wartością transakcji

Kluczowym tematem i cechą charakterystyczną cyklu rynkowego kryptowalut w latach 2020-2021 jest wzrost kapitału o wielkości instytucjonalnej. Trend ten jest coraz bardziej widoczny w danych on-chain, i, pomimo korekty o 50% w maju, nadal wydaje się być dość stabilny, zdradza firma analityczna Glassnode w swoim najnowszym raporcie.

  • Glassnode zauważa, że w tym roku średnia wielkości transakcji bitcoinowych sięgała nawet 58,6 tys. dol.
  • Dla porównania w 2017 było to 24,4 tys. dol.
  • Średnia mieści się w przedziale 30-36 tys. dol. i jest niemal czterokrotnie wyższa od niedźwiedziego dołka z 2019-2020 r.
  • W artykule poruszono również kwestie dominacji młodych monet w obecnych wolumenach transakcyjnych.

Średnia wielkość transakcji kryptowalutowej wzrosła o 370% w przeciągu 2 lat

Średnia wielkość transakcji w dolarach na rynku niedźwiedzia w latach 2019-20 wynosiła zazwyczaj od 6 do 8 tysięcy dolarów. Okres ten był w dużej mierze zdominowany przez uczestników detalicznych i fundusze inwestycyjne, które nieśmiało rozpoczynały swoją przygodę z cyfrowymi aktywami.

Na rynku byka w latach 2020-21 średnia wielkość transakcji znacznie wzrosła, osiągając szczyt na poziomie 58,6 tys. dolarów podczas majowej wyprzedaży. Od lipca nastąpiło znaczne ochłodzenie, a obecna średnia wielkość transakcji waha się między 30 a 36 tys. dol.

W stosunku do okresu 2019-20 stanowi to znaczący 370% wzrost, pomimo ostatniej korekty, odzwierciedlając ciągłe i rosnące zainteresowanie instytucjonalne.

Wartość transferów kryptowalutowych, 30-dniowa średnia. Źródło: Glassnode

Wsparciem dla tej obserwacji jest rosnący odsetek wolumenu transakcji zdominowanych przez kapitał powyżej 100 tys. dol. Na poniższym wykresie możemy zaobserwować stopniowe wypieranie mniejszego kapitału poniżej tej sumy) w kolorze żółto-czerwonym. W 2017 roku posiadała 40% dominacji, obecnie reprezentując jedynie 10% do 20% wolumenów on-chain.

W tym samym czasie kapitał wysokiej wartości, zaznaczony kolorem zielonym, znacznie rozszerzył się w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Grupa inwestorów poruszająca się w przedziale od 1 do 10 milionów dolarów (jasnozielona) konsekwentnie reprezentuje od 2017 roku od 20% do 30% wolumenu transakcji.

Grupa powyżej 10 milionów dolarów (ciemnozielona) jednak znacznie wzrosła, z zaledwie 10% w październiku 2020 roku, do ponad 30% obecnie. Odzwierciedla to zauważalny wzrost alokacji kapitału dużych rozmiarów oraz aktywności handlowej. Należy pamiętać, że dane te są dostosowane do podmiotu, a zatem filtrują tylko aktywność o znaczeniu ekonomicznym (wykluczając np. zarządzanie portfelem walutowym).

Względny wolumen bitcoina według wielkości transakcji, 30-dniowa średnia. Źródło: Glassnode

Czy wiesz, że…

Średnia wartość transakcji w sieci bitcoina wraz z upływem czasu jest doskonałym wskaźnikiem pokazującym rosnące zainteresowanie rynkiem dużych inwestorów gotowych płacić więcej za wymianę bitcoina oraz chętnych nabyć go w większych ilościach.

Młode monety nadal dominują pod względem wolumenu

– Kolejna obserwacja dotycząca wolumenu transakcji odnosi się do klasyfikacji opartej na wieku monet. Niedawno opublikowaliśmy nową metodę zwaną Spent Volume Age Bands (SVAB), która klasyfikuje udział dziennego wolumenu monet według ich wieku. Jest to odpowiednik metryki Spent Output Age Bands (SOAB), która ignoruje wolumen monet, a jedynie patrzy na przedziały wiekowe w proporcji do dziennej liczby transakcji – wyjaśnia Glassnode w swoim raporcie.

Ogólne zasady interpretacji tych wskaźników są następujące:

  • Kiedy więcej starych monet (starsze niż 6 miesięcy) jest wydawanych, istnieje większe prawdopodobieństwo, że wcześniej niepłynne monety wracają do płynnego obiegu. Jest to najbardziej powszechne podczas zdarzeń kapitulacji oraz na rynkach byka, kiedy monety są sprzedawane w celu zwiększenia ich siły.
  • Gdy wydawane są młodsze monety (do 6 miesięcy), istnieje większe prawdopodobieństwo, że inwestorzy typu smart money i posiadacze długoterminowi trzymają je w swoich portfelach i następuje akumulacja, ponieważ „gorące monety” są wycofywane z rynku.
  • Gorące monety to takie, których żywotność jest krótsza niż 1 tydzień. Dominują one w codziennym ruchu sieciowym i jest bardziej prawdopodobne, że zostaną ponownie wydane w odpowiedzi na zmienność.

Z perspektywy makro można zauważyć, że wolumen gorących i młodych monet wzrasta i dominuje w trzech typowych przypadkach:

  • Pęknięcie szczytów, kiedy handel, spekulacja i ruchy „gorących pieniędzy” osiągają maksimum.
  • Kapitulacja, kiedy nowi nabywcy są masowo odrzucani, a monety zmieniają właściciela wiele razy podczas wysokiej zmienności. Smart money mają tendencję do wchodzenia i gromadzenia środków.
  • Rajdy niedowierzania na początku trendów byczych, kiedy traderzy sprzedają w pierwszej od dłuższego czasu sile rynku.

Wskaźnik SVAB. Źródło: Glassnode

Dominacja wolumenu gorących monet jest obecnie na relatywnie wysokim poziomie 94% wolumenu wydanych monet. Jednocześnie wolumen średnich i starych monet znajduje się na ekstremalnie niskim poziomie poniżej 2% dominacji, co jest niższe niż obciążenie bazowe rynku niedźwiedzia obserwowane w latach 2019-20.

Zdecydowana większość monet wydawanych w tej chwili, nawet gdy ceny naruszają 50 tys. dol., to wysoce płynne monety, a stare monety pozostają uśpione. Wskazuje to, że przekonanie do trzymania długoterminowego jest niezwykle wysokie, a brak płynnej podaży może spowodować wzrost cen na rynku spot.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *