Bitcan ogłasza wyniki współpracy z Nethone5 min. czytania

Należący do Grupy Litpay polski internetowy kantor BTC Bitcan nawiązał współpracę z Nethone, ekspertem w dziedzinie zabezpieczania transakcji płatniczych online i zapobiegania przejęciom kont użytkowników serwisów internetowych. Teraz prezentuje wyniki wspólnych działań.

Lider transakcji pay by link wśród kantorów krypto stawia na bezpieczeństwo

Bitcan umożliwia dokonywanie natychmiastowych transakcji kupna i sprzedaży bitcoinów. Jako jedyny kantor bitcoin w Polsce pozwala na transakcje o wartości do 50 tys. złotych. Pomimo, iż najpopularniejszą metodą płatności na świecie są karty kredytowe, w Polsce najczęściej wybieraną formą płatności jest jednak tzw. pay by link, której prostota i wygoda niestety nie zawsze idzie w parze z bezpieczeństwem. Dlatego największym wyzwaniem, przed którym stanął Bitcan, było zwiększenie bezpieczeństwa transakcji, zwłaszcza w tym obszarze płatności.

Obowiązujące procedury AML, nakładane przez regulatorów na podmioty z branży finansowej, niestety nie nadążają za kreatywnością oszustów. Podstawowa weryfikacja użytkownika, czyli przesłanie zdjęć dokumentu tożsamości oraz zdjęcia twarzy, jest w ocenie Bitcan niewystarczająca, dlatego jako pierwszy kantor bitcoin w Polsce rozszerzył on proces weryfikacji o video rozmowy.

Inny, popularny produkt Litpay – BitcoinWidget.pl – umożliwia blogerom i właścicielom serwisów internetowych monetyzowanie ruchu na ich stronach. Użytkownikom tych serwisów BitcoinWidget oferuje niskokwotowe, zanonimizowane transakcje bitcoinowe. Prace nad tym produktem legły u podstaw decyzji o wdrożeniu nowych narzędzi efektywnie wykrywających próby wyłudzeń.

Wśród wdrażanych przez grupę Litpay rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo klientów jest system “Dokumenty Zastrzeżone” zapoczątkowany przez Związek Banków Polskich. W grudniu 2020 zakończona zostanie integracja z międzybankowym systemem Ognivo od KIR, umożliwiającym płynną komunikację między instytucjami bankowymi i obowiązanymi.

Wielowymiarowy system antyfraudowy 

Nethone zajmuje się zabezpieczaniem transakcji płatniczych i chroni przed nielegalnym przejęciem kont użytkowników (ATO). Firma opracowała autorski model Know Your Users (KYU), który pozwala zrozumieć użytkowników portfeli i giełd kryptowalutowych, proaktywnie zapobiegając nieuprawnionym próbom transakcji, chroniąc zarówno serwis, ale przede wszystkim jego klientów. 

Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji i Machine Learningu w autorskim silniku decyzyjnym, Nethone wzbogaca kontekst zrozumienia użytkownika o ponad 5000 atrybutów w trzech obszarach: zachowania klienta, parametrów jego sprzętu (tzw. digital fingerprint) i cech połączenia sieciowego. Dane te zbierane są całkowicie w tle i nie wymagają podejmowania dodatkowych akcji ze strony użytkownika. Wzajemne powiązania atrybutów są przetwarzane w czasie rzeczywistym, a rezultatem tej analizy są natychmiastowe rekomendacje. Dzięki temu Nethone pomaga w obniżeniu liczby odrzuconych transakcji, redukcji kosztów ręcznej analizy użytkowników i ryzyka oszustw, bez negatywnego wpływu na UX serwisu internetowego. 

Założona w 2016 roku przez analityków danych, ekspertów ds. bezpieczeństwa i menedżerów, Nethone jest jedną z najszybciej rozwijających się firm technologicznych w regionie CEE, która współpracuje z firmami z branż e-commerce, produktów cyfrowych i finansów. Od kilku miesięcy firma prowadzi też serię Crypto Talks by Nethone, niekomercyjny videocast o krypto trendach i najciekawszych informacjach dotyczących tego ekosystemu.

Współpraca z Nethone

Po wielu miesiącach poszukiwań Bitcan udało się znaleźć partnera, który swoją elastyczną ofertą dopasował się do potrzeb klientów kantoru i zwiększył ich bezpieczeństwo. Od samego początku współpracy obie firmy działały razem, trenowały modele i dodawały kolejne funkcjonalności w oparciu o precyzyjny monitoring ruchu i specyfikę transakcji. W nieco ponad 2 miesiące udało się znacząco obniżyć poziom blokowanego ruchu z 60% do 25%.

Ścisła współpraca poskutkowała także obniżeniem liczby nieautoryzowanych transakcji o 96%, chroniąc tym samym kilka tysięcy użytkowników kantoru przed utratą środków o łącznej wartości ponad 3 mln złotych. Dzięki aktywnemu śledzeniu metod działania oszustów internetowych i natychmiastowemu reagowaniu na nowe “trendy”, Bitcan zabezpieczył również środki warte prawie pół miliona złotych.

Ponadto, Nethone i BitCan ruszają ze wspólnym projektem współdzielonej bazy fraudu, której celem będzie zbieranie informacji o podejrzanych transakcjach. Baza działająca w ramach platformy Nethone będzie zrzeszać podmioty z branży kryptowalut, które chcą poprawić bezpieczeństwo swoich serwisów. Rozwiązanie to pozwoli na wypracowanie jeszcze skuteczniejszych modeli analizy ryzyka oraz natychmiastowe blokowanie oszustów u wszystkich partnerów projektu, udaremniając kolejne próby kradzieży.

“Z wielkim entuzjazmem przyjąłem informację, że niektóre z polskich banków, niedługo po Bitcan, również zaczęły wprowadzać rozwiązania oferowane przez zespół Nethone. To znaczy, że rynek bankowości i płatności dojrzewa i dostosowuje się do realiów technologicznych dzisiejszego świata. Brakuje mi natomiast wspólnego działania i ochrony klientów, dlatego reprezentując Litpay Group, będę aktywnie namawiać wszystkie podmioty do skorzystania z dobrodziejstw analizy fingerprintów. Celem współpracy z Nethone było zbudowanie wewnętrznych rozwiązań dla naszej grupy, wierzę, że będą początkiem dla  jednolitych standardów dla całego rynku. Dlatego wyrażam chęć podzielenia się naszą szeroką bazą analiz, aby nowe podmioty nie musiały przechodzić żmudnego procesu budowania fundamentów ochrony klientów. Liczę również, że podmioty te będą współdzieliły informacje z nami, dzięki czemu razem stworzymy modele, zwiększające bezpieczeństwo całej branży. Rynek kryptowalut nadal jest w fazie early adopters, jeśli mamy przejść do fazy early majority, w kwestii bezpieczeństwa musimy być dla siebie partnerami nie konkurencją.“ – powiedział Piotr Bień, dyrektor operacyjny Bitcan.
“Nethone nieustannie się rozwija i doskonali swoją technologię. To dzięki temu możemy zapewnić usługi na najwyższym poziomie instytucjom finansowym i podmiotom z branż pokrewnych, na których spoczywają wysokie wymagania regulatorów. Segment kryptowalut, mimo że jest wciąż względnie młody, rozwija się błyskawicznie przyciągając coraz większą rzeszę konsumentów. Cieszymy się, że Bitcan należy do grona firm, które w trosce o swoich klientów aktywnie poszukują innowacyjnych rozwiązań. Z optymizmem patrzymy w przyszłość i wspólnie pracujemy nad przetarciem ścieżki dla innych podmiotów kryptowalutowych. Wierzę, że dzięki temu tempo adopcji technologii blockchain w Polsce przyspieszy jeszcze bardziej.” – dodał Hubert Rachwalski, Chief Executive Officer Nethone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *