Jak chronić kryptowaluty w portfelu na komputerze stacjonarnym?3 min. czytania

W jednym z ostatnich artykułów poruszaliśmy temat ochrony portfela kryptowalutowego działającego na urządzeniach mobilnych. W kolejnym wpisie z tej serii przyjrzymy się natomiast ochronie portfela, który działa z poziomu komputera stacjonarnego. Jednocześnie pamiętaj najbezpieczniejszym sposobem na przechowywanie cyfrowych aktywów jest zapisanie portfela w formie offline, na urządzeniu, które nie posiada dostępu do Internetu.

Korzystaj z bezpiecznego połączenia internetowego i ze sprawdzonych oraz aktualnych programów antywirusowych

Większość publicznych sieci narażonych jest na ataki i może posiadać wiele dziur w zabezpieczeniach. Jeżeli posiadasz więc portfel kryptowaluty na swoim komputerze nie korzystaj z darmowego WiFi tylko z Internetu od swojego dostawcy lub z udostępniania Internetu przez telefon (transmisja danych poprzez operatora). Najlepszym sposobem jest korzystanie jedynie z domowych i sprawdzonych sieci, gdzie masz pewność, że nie są ona narażone na ryzyko ataku osoby trzeciej.

Równie istotną kwestią jest posiadanie aktualnego oprogramowania antywirusowego oraz zapory ogniowej. Przeglądając Internet oraz instalując kolejne programy narażać swój sprzęt komputerowy na kontakt ze sporą ilością złośliwego oprogramowania.

Zanim w ogóle pomyślisz o instalacji portfela kryptowalutowego na PC-cie lub laptopie sprawdź najpierw przy wykorzystaniu odpowiednich antywirusów, czy sprzęt nie jest zainfekowany.

Omijaj szerokim łukiem nieznane i podejrzane linki oraz aplikacje

Podczas aktywności w sieci zachowaj ostrożność i nigdy nie otwieraj linków od nieznajomych osób lub dziwnie wyglądających. Dotyczy to wiadomości e-mail, forów dyskusyjnych oraz stron internetowych, z którymi wcześniej nie miałeś do czynienia.

Dotyczy to również wszelkiej maści aktywności oszustów w sieci, którzy oferują darmowe kryptowaluty lub bardzo wysoką stopę zwrotu jeżeli prześle się im określoną kwotę własnych aktywów. Pamiętaj, że nie ma nic za darmo!

Używaj silnego hasła do swojego portfela i nigdy nie podawaj klucza prywatnego

Kolejna ważna kwestia to zabezpieczenia komputera jak i samego portfela silnym hasłem. Nie używaj tych samych haseł do różnych miejsc logowania i zapomnij o takich kombinacjach jak numery telefonu, imiona, daty urodzenia lub ulubione filmy. Statystyki pokazują, że ponad 50% osób używa tego samego hasła w wielu miejscach. Najlepiej już dziś zapoznaj się z którymś z dostępnych programów zajmujących się zarządzaniem hasłami (tzw. managerem haseł). Dzięki nim wszystkie twoje hasła będą unikalne i bardzo silne, a do zapamiętania będzie tylko jedno.

Zasada bezpieczeństwa dotyczy również klucza prywatnego, który jest zarezerwowany tylko dla Ciebie. Nie dziel się nim z nikim i nie proś innych o wykonanie transakcji w Twoim imieniu. Ignoruj wszystkie propozycje, w których ktoś wymaga udostępniania kluczowa prywatnego osobie trzeciej.

Załóż osobny portfel do codziennych transakcji

Jeżeli wykonujesz codziennie relatywnie nieduże transakcje lub chcesz mieć dostęp do środków w celu spekulacji, warto rozdzielić swoje kryptowaluty na dwa portfele. Pierwszy z nich będzie przechowywał większość inwestycji w bezpiecznym miejscu, w formie cold walletu. Drugi będzie służył natomiast do regularnie i często wykonywanych operacji.

Więcej o portfelach kryptowalutowych, ich wadach i zaletach przeczytasz w tym miejscu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *