Cała prawda o projekcie Dash3 min. czytania

Dash (skrót od digital cash) jest kryptowalutą open source, która została wydzielona z oryginalnego protokołu Bitcoina (fork) w styczniu 2014 roku. Działa na zasadzie zdecentralizowanej autonomicznej organizacji (z ang. DAO), która w odróżnieniu od struktur tradycyjnego przedsiębiorstwa jest w całości zarządzana przez użytkowników (tzw. masternody). dzięki inteligentnym kontraktom. Dash bazuje na własnym blockchainie i głównym założeniem sieci jest przeprowadzanie niewykrywalnych transakcji (niemal) w czasie rzeczywistym.

Xcoin, Darkcoin i wreszcie Dash – jedna z 20 największych kryptowalut

Kryptowaluta Dash pojawiła się na rynku w styczniu 2014 roku jako projekt Evana Duffielda pod nazwą Xcoin, będąc forkiem protokołu Bitcoina. W związku z silnymi ruchami spekulacyjnymi postanowiono zmienić jej nazwę na Darkcoin, ta z kolei spotkała się jednak ze złą prasą i powiązaniami z rynkami dark netu, gdzie można dokonać zakupu wielu nielegalnych produktów i usług. W marcu 2015 roku projekt przeszedł trzeci i ostateczny rebranding. Z połączenia słów digital i cash powstał Dash, który w marcu 2020 roku był 19. największą kryptowalutą pod względem kapitalizacji (wynoszącej ponad 650 miliardów dolarów).

Podobnie jak zdecydowana większość kryptowalut, Dash osiągał historyczne szczyty pod koniec 2017 roku, kiedy za jedną e-monetę płacono powyżej 1620 dolarów. Od początku 2019 roku aż do marca 2020 roku ceny utrzymywały się natomiast w okolicach 60-200 dolarów.

Historyczne ceny kryptowaluty Dash. Źródło: Tradingview.com

Masternody, czyli podstawowa charakterystyka sieci Dash

-Masternody to wielofunkcyjne serwery wymagające zabezpieczenia środków w Dash i zaprojektowane tak, aby zapewniać zaawansowane usługi i zarządzanie w blockchainie. Dash jest związany z koncepcją masternodów nieprzerwanie od czasu autorskiego wprowadzenia tej technologii w 2014 roku – napisano na oficjalnej stronie projektu.

Zadaniem masternodów jest przechowywanie pełnej kopii sieci bloków zapewniając jednocześnie dostęp do dodatkowych usług realizowanych w ramach Dash, w tym InstantSend oraz PrivateSend. Jak wskazują same nazwy, InstaSend pozwala na przeprowadzanie natychmiastowych transakcji w czasie rzeczywistym, które dodatkowo mają posiadać gwarancję potwierdzenia i bezpieczeństwa. Wysyłając transakcję przy użyciu Dash jej odbiorca powinien (przynajmniej teoretycznie) otrzymać ją od razu, bez konieczności oczekiwania na jej potwierdzenie (tak jak ma to miejsce między innymi w sieci Bitcoin). Z kolei usługa PrivateSend jest wykorzystywana do usunięcia historii przesłania tokenów z sieci.

W związku z faktem, że operatorzy masternodów musza utrzymywać pewien wkład kapitałowy w kryptowalucie Dash oraz, że ponoszą spore koszty ich utrzymania, otrzymują wynagrodzenie za usługi, które świadczą oraz dodatkowo co miesiąc biorąc udział w głosowaniu nad dalszym rozwojem sieci Dash (decydując między innymi jakie projekty otrzymają 10% nagrody za wydobycie bloku).

Mining Dash. Jak wydobywa się nowe tokeny?

Dash podobnie jak wiele innych kryptowalut i sieci blockchain bazuje na Dowodzie Pracy (Proof-of-Work, PoW), gdzie moc obliczeniowa maszyn komputerowych wykorzystywana jest do rozwiązania problemów matematycznych opartych o algorytm kryptograficzny X11.

-Algorytm ten, opracowany przez twórcę Dash, Evana Duffielda i oparty na jedenastu najbardziej bezpiecznych znanych wówczas technikach kryptograficznych, miał na celu zmniejszenie zużycia energii i zapewnienie możliwie najlepszej dystrybucji Dash we wczesnych latach sieci – informuje oficjalna strona projektu.

Czas przetwarzania jednego bloku to 2,6 minuty, a maksymalna pojemność każdego to 2MB, co przekłada się na możliwość obsłużenia 56 transakcji na sekundę. Nagroda za wydobycie bloku wynosi 7,14% i jest zmniejszana każdego roku. Łączna podaż kryptowaluty (ilość monet mogących znaleźć się w obiegu) ma wynieść od 17,74 mln do 18,92 mln.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *