CEX czy DEX – jaką giełdę kryptowalut wybrać?4 min. czytania

kupno pierwszej kryptowaluty

Rynek kryptowalut kojarzy się z decentralizacją. Głównie dlatego, że właśnie idea rozproszonej zależności jest fundamentem technologii blockchain. Mimo tego na poziomie giełd wciąż trwa debata nad kwestią, czy lepiej jest korzystać z rozwiązań scentralizowanych, czy zdecentralizowanych. W tym tekście zastanowimy się nad tymi dwoma wariantami.

  • Na rynku mamy do wyboru giełdy CEX (scentralizowane) i DEX (zdecentralizowane).
  • Obaw rozwiązania cechują się pewnymi zaletami.

CEX czy DEX?

Rynek giełd kryptowalut można podzielić na dwie grupy: giełdy scentralizowane (CEX) i zdecentralizowane (DEX). Czym się różnią?

Jak sama nazwa wskazuje, w obu przypadkach chodzi o różnicę w zarządzaniu danym podmiotem. Za platformami scentralizowanymi stoją po prostu firmy. Są to więc odpowiedniki np. banków czy domów maklerskich. Ogólnie giełdy scentralizowane są pośrednikami w wymianie cyfrowych aktywów. Ma to swoje spore zalety, zwłaszcza dla bardziej konserwatywnych inwestorów, którzy szukają na rynku kryptowalut rozwiązań podobnych do tych z lepiej znanych im „starych” rynków.

CEX to przede wszystkim jasność dotycząca tego, kto odpowiada za giełdę. W razie problemów to także łatwy kontakt z supportem. Warto dodać również, że scentralizowana platforma bierze na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo zdeponowanych na niej środków (choć – jak zawsze to powtarzamy – nie zalecamy trzymania kryptowalut na jakiejkolwiek zewnętrznej platformie, najlepiej trzymać je na własnym portfelu, czyli poza kantorem lub giełdą).

CEX ma jednak i inne zalety. W jego przypadku istnieje możliwość odzyskania hasła do konta. Jeżeli z kolei zgubimy nasz klucz prywatny do portfela kryptowalut, przykładowo na MetaMasku, bezpowrotnie stracimy nasze środki. Jeśli zaś to zewnętrzna firma (CEX) sprawi, że utracimy nasze cyfrowe aktywa, mamy pewne podstawy do roszczeń prawnych względem takiego podmiotu (nadal jednak najbezpieczniejszą formą przechowywania kryptowalut jest paper wallet i tego typu rozwiązania).

W przypadku zdecentralizowanych giełd sytuacja jest zgoła odmienna. Za DEX nie stoi żadna konkretna firma, nie ma więc jednego podmiotu, do którego możemy się zwrócić z pytaniem czy problemami. Rozwiązanie to ma jednak inne zalety.

Zdecentralizowana giełda pozwala na handel cyfrowymi aktywami w trybie peer-to-peer, czyli bezpośrednio między inwestorami, bez strony trzeciej, pośredniczącej w transakcji jako pośrednik. Ma to swoje konsekwencje. Użytkownicy nie muszą bowiem przenosić swoich kryptowalut na giełdę, to zaś zmniejsza ryzyko ewentualnej kradzieży z platformy wymiany (ale ponownie: jeśli stracisz swój klucz, utracisz też swoje środki!). Taka decentralizacja handlu zapobiega też potencjalnym manipulacjom cenowym.

Do tego DEX-y są uniezależnione od regulatorów i urzędników. Zdecentralizowany system chroni je przed ingerencją władz w ich działanie, a także dba o prywatność użytkowników.

Co wybrać?

Czy więc wybrać: DEX czy CEX? Trzeba uczciwie przyznać, że na tym polu nie ma idealnego rozwiązania. Każdy inwestor powinien podjąć świadomą decyzję, na jakie warunki chce się godzić i jaki system jest dla niego optymalny.

Celem tego artykułu jest uświadomienie różnic pomiędzy tymi dwoma typami giełd. Podsumujmy je więc w paru punktach:

– Na CEX rejestrujemy się podając swoje dane – imię, nazwisko, nierzadko też dane teleadresowe. Na DEX nie podajemy żadnych danych – kupujemy kryptowaluty w atmosferze prywatności.

– W procesie handlu na CEX korzystamy ze strony trzeciej, na DEX kupujemy kryptowalutę bezpośrednio od drugiej osoby (peer-to-peer).

– Za CEX stoi zawsze jakaś firma, dzięki temu możemy w razie problemów zwrócić się do supportu po pomoc. Na DEX jesteśmy z kolei wolni od stron trzecich, a tym samym też od regulatorów i nierzadko kłopotliwych przepisów.

– Na DEX większą odpowiedzialność spada na nas w temacie przechowywania kluczy prywatnych (stajemy się własnym CEX-em, bankiem itp.). Na CEX kluczy prywatnych nie otrzymujemy, a więc z założenia ufamy podmiotowi, który stoi za giełdą.

Na koniec warto dodać, że token ARI10 wchodzi na pierwszego CEX-a w parze z USDT, co daje większą stabilność ceny na przyszłość. Do tego token można nabyć na PancakeSwap (DEX), jak również w kantorze Bitcan.

Listing tokenu ARI 10 będzie miał miejsce 07.04.2022 o 20:00 UTC na giełdzie Coinsbit.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *