Czy mogę anulować zleconą już wypłatę bitcoinów?5 min. czytania

czy mogę anulować zleconą transkację BTC

Zapewne wielokrotnie czytałeś już o tym, że bitcoin jest czymś bardzo interesującym pod kątem wykonywania płatności. Wiele zalet cechuje również jego sieć blockchaina (z ang. block – blok, chain – łańcuch). Ta ostatnia umożliwia wykonywanie szybkich i anonimowych transakcji. Pytanie brzmi jednak, czy mogę w jakikolwiek sposób odzyskać swoje środki lub cofnąć transakcję,  jeśli wyślę bitcoina na błędny adres? W tym tekście odpowiemy na te pytania i wytłumaczymy, dlaczego kryptowaluty działają tak, a nie inaczej.

  • Bitcoin jest oparty na sieci blockchain, która umożliwia wykonywanie szybkich i anonimowych transakcji.
  • Środki w ramach sieci są wysyłane nie na numery kont, ale na specjalne adresy, które są częścią tzw. portfeli. Każdy użytkownik może mieć nieskończenie wiele tego typu adresów.
  • Wykonując  transakcje należy dokładnie sprawdzić adres portfela, na który chcemy wysłać BTC. Jeśli bowiem wyślemy kryptowaluty na niewłaściwy adres, bezpowrotnie je stracimy. Transakcji nie da się także cofnąć.
  • Powyższe stanowi zaletę sieci, bowiem jest zabezpieczeniem przed ewentualnymi oszustwami.

Jak działa bitcoin?

Bitcoin jest oparty na stosunkowo nowej i innowacyjnej technologii. Blockchain, bo o tej technologii mowa, to tak naprawdę gigantyczny spis transakcji. W tym spisie rejestrowane są wszystkie przelewy środków, jakie kiedykolwiek zostały zawarte za pomocą BTC. Ponadto, każda osoba ma do niego dostęp, wystarczy wejść na jedną ze stron, które publikują dane z blockchaina, jak np. https://www.blockchain.com/explorer. Można więc porównać blockchaina do wielkiego spisu wszystkich przelewów bankowych, jakie kiedykolwiek zawarto pomiędzy wszystkimi klientami danego banku. Z tą różnicą, że spis ten może zobaczyć każdy, a nie tylko osoba, która zalogowała się na swoje konto w banku.

Należy jednak dodać, że w blockchainie nie są umieszczane dane osobowe, czy nawet same imiona i nazwiska właścicieli kont. Każdy użytkownik tej sieci może za to posiadać swój portfel, a w nim nieskończenie wiele adresów. Adresy te to z kolei ciąg cyfr i liczb. To kolejna rzecz, która odróżnia blockchaina od systemów bankowych. Środki w ramach sieci są wysyłane nie na numery kont, ale adresy portfeli. Do tego każdy użytkownik jest anonimowy. Ukrywa się za wspomnianym adresem – cyframi i liczbami.

By wysłać bitcoiny na inny adres, wystarczy tylko w swoim portfelu wpisać w specjalnym polu właśnie ten adres i kliknąć „wyślij”.

Uważaj, na jaki adres wysyłasz bitcoiny

Wszystko powyższe brzmi bardzo prosto. I takie jest. Musimy jednak pamiętać o jednej podstawowej zasadzie. Za każdym razem, gdy wysyłamy środki na dany adres, należy dokładnie sprawdzić, czy został on poprawnie skopiowany lub przepisany.

Dlaczego to tak istotne? Wysyłka bitcoinów jest bowiem ostateczna. Jeżeli BTC zostaną wysłane na zły adres, oznacza to, że są stracone. W tym przypadku nie ma bowiem możliwości cofnięcia transakcji.

Pamiętaj więc, że przy każdym wysyłaniu środków należy dokładnie sprawdzić adres, na jaki chcemy je przesłać. Można sprawdzić np. kilka cyfr i liczb z początku, końca lub środka adresu.

Czy to wada blockchaina?

Wspomniana wyżej cecha prowokuje pytanie: dlaczego tak jest i czy to wada blockchaina jako technologii?

Od razu odpowiemy: nie, przeciwnie, to zaleta sieci bitcoina. Dlaczego? Już tłumaczymy.

Blockchain zapewnia bowiem nie tylko anonimowość, ale także bezpieczeństwo. Jeśli umówiłeś się z kimś na to, że wyśle Ci BTC, nie musisz obawiać się, że Cię oszuka. Innymi słowy, nikt nie jest w stanie cofnąć raz wykonanej transakcji, jaka została przeprowadzona za pomocą blockchaina.

Czy wiesz, że…

Bitcoin i blockchain to tak naprawdę owoc wielu lat pracy różnych ludzi. Niestety wcześniejsze projekty cyfrowych walut były wadliwe, nierzadko przez to, że nie były zabezpieczone pod kątem cofania transakcji.

W latach 80. David Chaum, dziś nazywany „ojcem cyfrowego pieniądza”, stworzył system do anonimowych, elektronicznych płatności DigiCash. Zaciekawił nim np. takie firmy jak Visa, Microsoft czy Deutsche Bank. Okazało się jednak, że system nie był odporny na tzw. podwójne wydatkowanie. Wykorzystując luki w kodzie można było dokonać dwóch osobnych transakcji u dwóch różnych sprzedawców przy użyciu tych samych środków .

Podobne wady posiadało b-money, które pod koniec lat 90. stworzył Wei Dei. Niestety i ta sieć miała wadliwy system weryfikacji transakcji.

Bitcoin jest zabezpieczony przed takimi nieprawidłowościami. Dzięki temu gwarantuje Ci nie tylko anonimowość, ale też bezpieczeństwo.

Warto przypomnieć, że powyższa cecha powoduje też, że technologia blockchain  znajduje także zastosowanie na innych polach, a nie tylko w płatnościach. Eksperci prognozują, że pomoże ona zastąpić np. notariuszy. Zapis w sieci może bowiem stać się czymś na kształt umowy notarialnej, w ramach której przekazuje się np. prawa własności do danej rzeczy (np. nieruchomości) innej osobie.

Jak więc widzisz, fakt, że nie da się cofnąć transakcji wykonanej za pomocą BTC, jest dużą zaletą. Warunkiem jest tylko ostrożność użytkownika. Pamiętaj więc, by zawsze bardzo dokładnie sprawdzić adres, na jaki wysyłasz kryptowaluty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *