Fed podejmie dziś decyzje w sprawie stóp procentowych. Jakie ma to znaczenie dla bitcoina?2 min. czytania

Kurs bitcoina jest wynikiem wielu czynników, w tym podaży i popytu na tę kryptowalutę, a także sentymentu inwestorów, wiadomości płynących z rynku kryptowalut i tradycyjnych rynków finansowych, a także ogólnych warunków gospodarczych. Nie bez znaczenia jest też wysokość stóp procentowych. Jest jednym z wielu czynników, które mogą wpłynąć na kurs bitcoina, ale, co warto dodać, nie jest to ani jedyny, ani najważniejszy czynnik, który wpływa na cenę BTC.

Fed podejmie dziś ważną decyzję

Fed ma dziś podjąć decyzję o tym, czy ponownie podnieść stopy proc., czy pozostawić je na obecnym poziomie. To więc dobry dzień na to, by sprawdzić, jak wysokość stóp proc. wpływa na kurs bitcoina.

Zacznijmy od tego, że w dobie wysokich stóp proc. inwestorzy szukają alternatywnych dla BTC aktywów. Wysokie stopy procentowe mogą skłonić niektórych inwestorów do przeniesienia swoich środków z rynku kryptowalut na rynki tradycyjne, np. akcji czy obligacji. To może prowadzić do spadku popytu na bitcoiny i obniżenia kursu cyfrowej waluty.

Istotne są też oczekiwania inflacyjne. Wysokie stopy procentowe mogą być stosowane przez banki centralne jako narzędzie do kontrolowania wzrostu inflacji. Jeśli inwestorzy dostrzegą, że stopy procentowe są już na tyle wysokie, że przyczyniają się do stałego obniżania inflacji, mogą być bardziej skłonni do inwestowania w bitcoina. Niska inflacja, a tym samym z czasem niższe stopy proc. mogą napędzać wzrosty na rynku ryzykownych aktywów, w tym kryptowalut.

Kolejny czynnik to zmienność rynków finansowych. Wysokie stopy procentowe mogą prowadzić do większej stabilności na tradycyjnych rynkach finansowych, co może skłonić niektórych inwestorów do ograniczenia swoich inwestycji w bardziej ryzykowne aktywa, takie jak kryptowaluty, co może wpłynąć na kurs bitcoina. I w drugą stronę: niższe stopy proc. mogą wywołać odwrotny efekt.

Warto jednak podkreślić, że wpływ stóp procentowych na kurs bitcoina jest często ograniczony i może być przysłaniany innymi, bardziej istotnymi czynnikami, takimi jak globalny sentyment inwestycyjny, zmiany regulacyjne, wydarzenia makroekonomiczne i wiele innych.

Jaką decyzję podejmie Fed?

Dziś wieczorem Fed, jak już wspomnieliśmy, ogłosi swoją decyzję w sprawie stóp procentowych. Zapewne nie podniesie ich i zachowa na poziomie 5,25-5,5 proc. Sugeruje to m.in. fakt, że inflacja bazowa w USA zaczyna spadać (rośnie konsumencka, ale na nią bank centralny ma mniejszy wpływ). Do tego rynek pracy w mocarstwie wytworzył ostatnio mniej nowych miejsc pracy. Sugeruje to, że udało się schłodzić gospodarkę, co powinno prowadzić do dalszego obniżania inflacji w dłuższym terminie. To dobra wiadomość dla rynku kryptowalut. Bank centralny zacznie bowiem zapewne za parę miesięcy obniżki stóp proc. co powinno przełożyć się na wzrosty na rynku.

Pamiętajcie, że bitcoina, ether i altcoiny możecie kupić na Ari10 Exchange.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *