GameFi, czyli kryptowalutowe podejście do finansów w grach3 min. czytania

Wyobraź sobie świat, w którym możesz zarabiać pieniądze, grając w swoją ulubioną grę wideo. Nie sztuczną walutę działającą tyle w jej wnętrzu, ale takie, którymi zapłacisz za comiesięczne rachunki lub w sklepie spożywczym. Wyobraź sobie, że wszystkie zasoby gry – postacie, stroje, broń – można kupić i sprzedać w świecie rzeczywistym. Taki właśnie jest sektor GameFi, jedna z nowości, która narodziła się wraz z popularyzacją rewolucji Web3, kryptowalut oraz metaverse.

  • GameFi łączy w sobie świat blockchain, gier typu play-2-earn, tokenów NFT oraz kryptowalut
  • Gracz zarabia w grze realne środki w formie kryptowalut, które może wykorzystywać na rozwój swojej postaci lub wypłacić i wykorzystać na inne cele
  • Sektor game+finance tylko w II kwrtale 2021 roku zanotował wzrost o ponad 500 procent

GameFi, czyli scalenie świata gier ze światem finansów

GameFi to połączenie anglojęzycznych słów „game” i „finance”, odnoszące się do gier blockchain, które oferują zachęty ekonomiczne dla graczy. Zazwyczaj gracze zdobywają nagrody w grze, takie jak kryptowaluty, wirtualne ziemie, awatary i tokeny NFT, wykonując zadania, walcząc z innymi graczami lub przechodząc przez kolejne poziomy rozgrywki. W przeciwieństwie do tradycyjnych gier wideo, gry play-to-earn w swiecie GameFi pozwalają na transfer aktywów z gry i wirtualnego świata do świata rzeczywistoego.

Do tej pory gry online znajdowały się na scentralizowanych serwerach należących do firmy produkującej gry, która miała możliwość wyłączenia jej świata, kiedy tylko miała na to ochotę. Co więcej, gracze nie mieli faktycznego prawa własności do przedmiotów, które zgromadzili dzięki swojej aktywności – ubrań, broni i innych nagród. Wszystko to istniało wyłącznie w ramach gry i nie miało żadnej realnej wartości w świecie zewnętrznym.

W przypadku produktów GameFi jest inaczej, dzięki ich zdecentralizowanej naturze i oparciu o technologię blockchain. Wielu kluczowych członków rewolucji Web3 entuzjastycznie patrzy na ten sektor, w tym firma venture capital. Telstra Ventures. Wsparła między innymi giełdę kryptowalut FTX, która niedawno uruchomiła własną jednostkę zajmującą się grami, a główny partner Yash Patel powiedział, że Telstra aktywnie przygląda się inwestycji w tokeny GameFi.

Ewolucja gier na rynku blockchain

Raport „The evolution of blockchain games” autorstwa Cointelegraph, który opisuje blockchainową branżę play-to-earn (P2E), pokazał jak ten cały czas młody sektor rozwinął się w trakcie pandemii. W II kwartale 2021 r., który charakteryzował się wzrostem o 503% w ujęciu trzymiesięcznym, jednym z głównych beneficjentów była gra autorstwa Wax o nazwie Alien Worlds, poświęcona górnictwu kosmicznemu. Inni kluczowi gracze w tej branży to Axie Infinity, Decentraland, Splinterland i Upland.

Aktywna liczba portfeli zaangażowanych każdego dnia w sektor GameFi jest jak na razie skromna i wynosi trochę ponad 1000 walletów każdego dnia. Wartości te jednak dynamicznie się zwiększają, a eksperci są zdania, że GameFi ma potencjał do zdominowania rynku gamingowego.

Gracz kupuje NFT, aby móc korzystać z platformy, gra w grę i zdobywa jej autorskie tokeny. Te można wymienić na Bitcoina (BTC), Ethereum (ETH), walutę fiat lub stablecoiny. NFT używane do gry mogą być ulepszane w miarę jak gracze budują umiejętności swojej postaci. Te NFT mogą zostać sprzedane na giełdach następnie za wyższą cenę: im lepsza postać, tym rzadszy token NFT.

Projekty GameFi zwiększają bazę graczy poprzez model P2E, co buduje stronę podażową dla tokenów. Z drugiej strony, rozwijają one również stronę popytu (mechanizmy sprzedaży) na tokeny poprzez wprowadzenie rynku zbytu wewnątrz samej gry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *