Gdzie wypłacić kryptowaluty?2 min. czytania

Kryptowaluta to wirtualny, cyfrowy pieniądz, który może być wykorzystywany przy codziennych zakupach oraz transakcjach. Czy użytkownik może jednak wypłacić cyfrowe aktywo, tak jak robi to z tradycyjną gotówką? Odpowiedzią na to pytanie są coraz popularniejsze Bitomaty, czyli bankomaty, które obsługują Bitcoina i szereg innych popularnych kryptowalut.

Bitomat, czyli możliwość wypłacania kryptowalut

Podobnie jak tradycyjny bankomat, Bitomat wypłaca użytkownikowi środki finansowe. Zasadnicza różnica polega jednak na tym, że transakcja odbywa się z użyciem kryptowalut dając możliwość zamiany gotówki na oferowaną przez Bitomat kryptowalutę lub odwrotnie. Zaletą Bitomatów jest możliwość natychmiastowego uzyskania dostępu do kryptowalut (lub ich spieniężenia) bez konieczności angażowania pośrednika jakim jest giełda oraz zachowanie pełnej anonimowości.

Zgodnie z danymi portalu Coinatmradar.com, na świecie w tym momencie funkcjonuje niemal 9 tysięcy Bitomatów, a na początku 2019 roku wartość ta była dwukrotnie niższa. Zdecydowana większość, bo aż 6,5 tysiąca z nich, znajduje się w Stanach Zjednoczonych. W Polsce natomiast funkcjonuje 60 tego typu maszyn.

Liczba Bitomatów na świecie. Źródło: Coinatmradar.com

Korzystając z Bitomatu należy pamiętać, że ten będzie pobierał prowizję od transakcji (która waha się od jednego do nawet pięciu procent) oraz spory spread, czyli różnicę pomiędzy ceną kupna oraz sprzedaży Bitcoina.

Wypłata środków z bankomatów dzięki czekom BLIK

Ciekawą formą wypłaty środków zgromadzonych w Bitcoinach jest również skorzystanie z Czeków BLIK, dzięki czemu posiadacze Bitcoinów w wybranych giełdach kryptowalutowych oraz kantorach, mogą z poziomu 15 tysięcy bankomatów zlokalizowanych w całej Polsce wypłacić pieniądze (po wcześniejszej zamianie BTC na złotówki).

Usługa polega na zleceniu wypłaty poprzez konto użytkownika giełdy lub kantoru, który oferuje taką usługę. Po złożeniu zlecenia użytkownik utrzymuje 9-cyfrowy kod BLIK na swój telefon raz z numerem PIN, które podaje w bankomacie (pozycja „wypłata BLIK”).

Musisz pamiętać, że tego typu wypłata może opiewać maksymalnie na 3 tysiące złotych, a każdy czek realizowany jest tylko jednorazowo.

Wypłacaj kryptowaluty na swój indywidualny portfel

Chociaż w tym przypadku nie mamy do czynienia z fizyczną wypłatą kryptowaluty, to praktycznie każda giełda oraz kantor kryptowalutowy oferują swoim użytkownikom możliwość transferu zakupionych cyfrowych aktywów na prywatny portfel kryptowalutowy.

Więcej o tym jakie są rodzaje portfeli kryptowalutowych oraz, który z nich powinieneś wybrać, przeczytasz w osobnym wpisie na naszym blogu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *