Jak analizować bitcoina i inne kryptowaluty przy użyciu średniej 50 EMA?4 min. czytania

analiza bitcoin

Wykładnicza średnia krocząca (z angielskiego, expontential moving average, EMA) jest rodzajem średniej (MA), która przykłada większą wagę i znaczenie do najnowszych punktów danych. Reaguje w sposób bardziej znaczący na ostatnie zmiany cen niż prosta średnia krocząca (SMA), która przykłada równą wagę do wszystkich obserwacji w danym okresie. W tym artykule omówimy 50-okresową EMA i jej zastosowanie przy analizie wykresów kryptowalutowych

  • 50 EMA podaje średnią wykładnicza dla 50 ostatnich okresów na danym wykresie. W przypadku wykresu dziennego, będzie to 50 minionych sesji
  • Gdy cena spada poniżej średniej, dla traderów jest to sygnał, że średnioterminowy trend zmienia się na spadkowy
  • Z kolei, gdy średnia znajduje się nad ceną, otrzymujemy dodatkowe potwierdzenie poruszania się w ramach trendu wzrostowego

Jak obliczana jest EMA?

Większość inwestorów skupia się na SMA, która pokazuje średnią cenę z określonej liczby świec. Jeśli obecna cena porusza się powyżej średniej, byki są silniejsze od niedźwiedzi. Z drugiej strony, zmiana kierunku może wskazywać na zmianę trendu. Jednak EMA nadaje większą wagę aktualnym danym, ponieważ jej formuła ściślej podąża za ceną. Dzięki temu według wielu inwestorów i analityków dłuższe średnie EMA – takie jak 50-okresowe – pozwalają skutecznie określać obecny lub zmieniający się trend.

Formuła matematyczna do obliczania EMA bazuje na historycznych wartościach. Wszystkie dane cenowe pozostają aktualne, a najnowsze z nich mają większy wpływ na wartość średniej niż starsze.

EMA = Y + [K × (X – Y)]

Gdzie:

  • X = Cena bieżąca
  • Y = EMA poprzedniego okresu (SMA jest używana do obliczeń dla pierwszego okresu)
  • K = Stała wygładzania wykładniczego (nadaje odpowiednią wagę najnowszym cenom, wykorzystując określony okres w MA)

EMA wyjaśnia akcję cenową na danych rynkach poprzez zmniejszenie opóźnienia na wykresie. W rezultacie, wygładza cenę i sprawia, że trend jest bardziej wiarygodny i dokładny niż w przypadku tradycyjnej średniej kroczącej. Jednakże, jej większa wrażliwość na cenę może czasami dezorientować inwestorów. Dlatego rozsądnym podejściem jest użycie także innych wskaźników technicznych oprócz EMA w celu określenia trendu, czy właściwego momentu na kupno (albo sprzedaż).

Jak wykorzystać 50 EMA na wykresie kryptowalut, w tym bitcoina?

50 EMA działa bardzo dobrze jako identyfikator aktualnego trendu rynkowego. Inwestorzy mogą określić możliwy ruch rynku patrząc na to, czy cena jest powyżej EMA czy nie. Oprócz wskazywania kierunku trendu, EMA działa zarówno jako dynamiczny poziom wsparcia jak i oporu – cena aktywa często się od niej odbija.

Chociaż EMA jest wskaźnikiem trendu, inwestorzy mogą go użyć do znalezienia możliwych punktów odwrócenia. Im większa jest luka pomiędzy ceną a EMA, tym większa jest możliwość, że notowania będą próbowały „powracać” do średniej.

Na poniższym wykresie zielonymi strzałkami zaznaczono, kiedy 50 EMA działała jako wsparcie dla ceny BTC, a czerwonymi, kiedy jako opór. Oprócz tego strzałkami niebieskimi zaznaczono momenty, w których przecięcie ceny z EMA okazywało się sygnałem do pogłębienia deprecjacji lub aprecjacji.

50 EMA od wielu lat działa jako skuteczny wskaźnik na rynku bitcoina i innych kryptowalut. Źródło: Tradingview.com

Złoty krzyż lub krzyż śmierci, czyli połączenie dwóch średnich

50 EMA bardzo często wykorzystywana jest razem z 200 EMA, czyli średnią wykładnicza z 200 ostatnich okresów. Ich przecięcie określane jest albo złotym krzyżem (gdy 50 EMA przecina 200 EMA od dołu, zapowiadając wzrosty) lub krzyżem śmierci (gdy 50 EMA przecina 200 EMA od góry, zapowiadając spadki).

W przeszłości sygnały takiego przecięcia zazwyczaj przynosiły ze sobą mocniejsze wahania rynkowe. W czerwcu 2021 roku szybsza średnia (zaznaczona na czerwono) przecinała wolniejszą (niebieską) od góry co wywołało dalsze spadki. Następnie we wrześniu nastąpiło odwrotne przecięcie, a rynek poszybował na historyczne maksima.

Średnie ostatni raz przecięły się na początku 2022 roku i od tego czasu notowania BTC bardzo silnie tracą.

Przecięcia 50 i 200 EMA mogą być łatwym w identyfikacji i jednocześnie skutecznym sygnałem zachowania rynków. Źródło: Tradingview.com

Pamiętaj, że średnie ruchome to pomocny, jednak prosty wskaźnik identyfikacji trendu. Przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych warto wziąć pod uwagę również inne narzędzia do filtrowania i potwierdzania sygnałów oraz odpowiednie zarządzanie ryzykiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *