Jak działa bitomat i jakie są alternatywy?4 min. czytania

Na świecie działa obecnie prawie 40 tysięcy kryptowalutowych bankomatów – bitomatów (od połączenia słów bitcoin oraz bankomat/automat). Urządzenia te pozwalają wymienić kryptowaluty na fizyczną gotówkę lub też zamienić gotówkę na cyfrowe aktywa. W Polsce znajduje się ponad 200 z nich – co stawia nas w światowej czołówce – głównie w sklepach wielkopowierzchniowych oraz galeriach. W tym artykule wyjaśniamy, jak działają bitomaty oraz na czym zarabiają ich właściciele.

  • Chociaż bitomat wygląda jak tradycyjny bankomat, działa zupełnie inaczej
  • Jest maszyną, która pozwala generować transakcje na blockchainie
  • W Polsce obecnie znajduje się 200 z ponad 38 tys. wszystkich bitomatów. 34 tys. z nich zlokalizowane są w USA

Czym jest bitomat? Nie mylić z tradycyjnym bankomatem!

Bankomat bitcoinowy (lub kryptowalutowy) to podłączony do Internetu kiosk, który umożliwia klientom zakup cyfrowych aktywów za pomocą zdeponowanej gotówki.

Bitomat nie działa tak samo jak tradycyjny bankomat (ATM), który pozwala klientom banku wypłacać środki ze swojego rachunku bankowego (lub wpłacać je na ten rachunek). Bitomaty tworzą transakcje oparte na blockchainie, które pozwalają na przesył środków do cyfrowego portfela użytkownika, często za pomocą kodu QR. Maszyny działają nierzadko dwustronnie, co oznacza, że użytkownik może nie tylko wymienić gotówkę na cyfrowe aktywa, ale również „wypłacić” kryptowaluty, dokonując ich konwersji na pieniądz fiat (złotówki, dolary, euro, itp.).

Chcąc dokonać transakcji przy użyciu bitomatu będziesz potrzebował portfel kryptowalutowy, telefon komórkowy oraz gotówkę. Z takim orężem możesz w bitomacie wybrać opcję zakupu, wybrać adres portfela kryptowalutowego w formie kodu QR (lub wygenerować nowy adres, część maszyn daje taką możliwość) oraz włożyć określoną sumę pieniędzy do maszyny.

Chcąc natomiast wymienić posiadane cyfrowe aktywa na „twardą” gotówkę, skorzystasz z opcji sprzedaży, podając sumę danej kryptowaluty, którą chcesz sprzedać. Uwierzytelniając transakcję za pomocą wiadomość SMS lub e-maila, otrzymasz kod QR z numerem portfela, na który będziesz musiał przelać swoje kryptowaluty. Gdy środki zostaną zaksięgowane na adresie portfela, wtedy będziesz mógł wypłacić gotówkę z bitomatu.

Bitomaty cieszą się sporą popularnością pozwalają bowiem przy zachowaniu niemal pełnej anonimowości wymienić gotówkę na kryptowaluty lub uzyskać szybki dostęp do kapitału wymieniając cyfrowe aktywa niemal „od ręki” na tradycyjny pieniądz.

Wysokie spready oraz wysokie prowizje

Wygoda korzystania z bitomatów i ich anonimowość ma jednak swoją cenę. Większość tego typu urządzeń zazwyczaj będzie prezentować bardzo wysoki spread (różnicę między ceną kupna oraz sprzedaży). Dla operatora bitomatu jest to sposób zabezpieczenia się przed zmiennością kursową i tak jak w przypadku każdego kantoru forma zarobku. Różnica polega „jedynie” na tym, że wymieniając euro na złotówki spread wyniesie od kilku do kilkudziesięciu groszy, tutaj sięga o wiele więcej

Kolejna kwestia to prowizje od dokonywanych transakcji, które naliczają sobie operatorzy. Najpopularniejsze firmy oferujące bitomaty w Polsce posiadają prowizję rzędu 3,5-5% od każdej transakcji, w zależności od firmy oraz rodzaju wymienianej kryptowaluty.

Jeżeli chcesz sprawdzić gdzie w Polsce znajdują się bitomaty oraz gdzie zlokalizowane są najbliższe, możesz skorzystać ze strony coinatmradar.com, która agreguje dane dotyczące bankomatów kryptowalutowych. W Polsce z tego typu maszyn najłatwiej będzie skorzystać w okolicach największych miast, w tym Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Krakowie oraz Katowicach.

Cryptoterminal

Pamiętajcie jednak też, że alternatywną do bitomatów są – może nawet wygodniejsze w procesie zakupu bitcoinów – stacjonarne i mobilne kantory kryptowalut. Ari10 obsługuje sieć kantorów – Cryptoterminali. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj. Mapę punktów z Cryptoterminalami możecie znaleźć w tym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *