Jak inwestować w Bitcoin – poradnik dla początkujących na giełdzie.3 min. czytania

Rynek kryptowalut i inwestowanie na nim na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowane, jednak dzięki popularyzacji cyfrowych aktywów masz obecnie szereg możliwości, aby dokonać zakupu fizycznego Bitcoina (lub innej kryptowaluty) albo instrumentu pochodnego opartego na jego wartości. Możesz skorzystać z usług giełd kryptowalutowych, kantorów, bitomatów, aplikacji mobilnych różnego rodzaju, czy też z kontraktów terminowych i funduszy inwestycyjnych opartych o Bitcoina.

Giełdy kryptowalutowe i kantory internetowe

Pierwszego zakupu Bitcoinów możesz dokonać poprzez giełdę kryptowalutą lub kantor internetowy, w których zakładasz konto, weryfikujesz swoje dane osobowe i przelewasz tradycyjne środki, które następnie wymieniasz na BTC lub inną, interesującą Cię kryptowalutę.

Tak nabyte cyfrowe aktywa możesz przechowywać albo w portfelu giełdy i/lub kantoru albo przetransferować je na swój własny zewnętrzny portfel. Więcej o rodzajach portfeli, o tym czym się różnią oraz jakie są ich wady i zalety przeczytasz w tym miejscu.

Kantor Bitcan działa w pełni legalnie, niezwłocznie dostosowując procedury bezpieczeństwa do zmian w polskim prawie, cały proces rejestracji i weryfikacji zajmuje tylko kilkanaście minut, a użytkownik może w błyskawiczny sposób wpłacać i wypłacać swoje środki. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak za pomocą naszej usługi dokonać zakupu BTC skorzystaj z poniższego poradnika.

Inne formy nabycia pierwszych Bitcoinów. Jak inwestować w BTC

Oprócz kantorów i giełd istnieje szereg innych metod nabycia kryptowalut. Najpopularniejsze z nich zostały wymienione poniżej:

  • Domy maklerskie, brokerzy i aplikacje tradingowe – w ofercie brokerów i domów maklerskich Bitcoin staje się coraz bardziej popularny. Zwróć jednak uwagę, że zazwyczaj nie uzyskujesz dostępu do fizycznego Bitcoina, ale do instrumentu pochodnego (na przykład kontraktu CFD) bazującego na jego wycenie. Oznacza to, że nie stajesz się posiadaczem BTC, ale zakładasz o wzrost lub spadek jego ceny – w efekcie możesz zarabiać również gdy wartość Bitcoina kurczy się.
  • Bitomaty – coraz popularniejsze w naszym kraju fizyczne maszyny działające jak normalny bankomat. Dzięki nim dokonasz kupna lub sprzedaży bitcoinów. Musisz jednak pamiętać, że różnica pomiędzy ceną kupna i sprzedaży (spread) w ich przypadku może być relatywnie wysoki
  • Bezpośrednia transakcja z inną osobą – posiadając adres swojego portfela kryptowalutowego, możesz przesyłać i otrzymywać Bitcoiny od innych osób, dokonując bezpośrednich transakcji. Przy zakupie BTC od nieznajomych powinieneś zachować jednak szczególną ostrożność.
  • Kontrakty terminowe i fundusze inwestycyjne – wraz z rozwojem popularności Bitcoina, na rynku pojawiają się kolejne instrumenty tradingowe znane z bardziej tradycyjnych rynków. Są to między innymi kontrakty terminowe oferowane obecnie przez giełdę CME, które odzwierciedlają cenę BTC (nie są jednak notowane w weekend). Oprócz tego pojawiają się fundusze inwestycyjne, między innymi takie jak Grayscale, które tworzą instrumenty oparte o wycenę różnych walorów kryptowalutowych, na przykład Bitcoina i/lub Ethereum.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *