Jak korzystać z kantorów i giełd? Czym się kierować przy wyborze?4 min. czytania

Na rynku cyfrowych aktywów działa w tym momencie ponad 500 różnych giełd i kantorów kryptowalutowych, na których inwestorzy mają dostęp do 19 tysięcy rynków oraz możliwości wymiany setek różnych tokenów, w tym na tradycyjne pieniądze. Początkujący użytkownik może mieć więc problem z wyborem właściwej platformy do handlu i wymiany, która zagwarantuje bezpieczeństwo środków, szybkość realizacji zleceń oraz stabilność na tym cały czas dynamicznie zmieniającym się rynku.

Właściwy wybór partnera do obrotu kryptowalutami jest niezwykle istotny, szczególnie kiedy pod uwagę weźmiemy fakt, że w samym 2018 roku wykradziono ponad 3,5 miliarda złotych z giełd na całym świecie. Naszym zdaniem chcąc dokonać świadomego wyboru bezpiecznego miejsca do wymiany kryptowalut pod uwagę należy wziąć pięć podstawowych czynników, niezależnie od tego czy decydujesz się na kantor, czy giełdę:

  • Lokalizację geograficzną i ramy prawne,
  • Opłaty transakcyjne,
  • Bezpieczeństwo, poziom anonimowości oraz wsparcie klienta,
  • Interfejs platformy oraz łatwość użytkowania,
  • Płynność rynku oraz generowany wolumen.

Zanim przejdziemy do dalszej części artykuł warto poznać podstawową różnicę pomiędzy kantorem oraz giełdą kryptowalutową. W tym pierwszym cena ustalana jest przez właściciela (z doliczoną marżą), na giełdzie natomiast notowania zmieniają się dynamicznie w zależności od ilości ofert kupna oraz sprzedaży, które użytkownik wystawia samodzielnie.

Lokalizacja geograficzna i ramy prawne

Większość giełd kryptowalutowych i kantorów posiada ograniczony zasięg terytorialny w związku z niejasną kwestią prawną rynku cyfrowych aktywów i bardzo różnym podejściem do tego tematu w poszczególnych krajach. W efekcie powinieneś szukać rozwiązań, które są dostępne w Polsce (lub na terenie Unii Europejskiej), a najlepiej wywodzą się z naszego rodzimego podwórka. Zmniejszy to kwestię ewentualnych problemów przy rejestracji i może zdecydowanie przyspieszyć proces wpłaty, wypłaty oraz otrzymania należnych środków.

Przykładowo największa giełda kryptowalutowa na świecie, Binance, akceptuje inwestorów z wszystkich krajów. Z kolei bardzo duże giełdy z Korei Południowej w związku z wprowadzonymi ograniczeniami mogą rejestrować jedynie zweryfikowanych klientów będących obywatelami azjatyckiego państwa.

Opłaty transakcyjne

Podobnie jak w przypadku innych produktów i usług finansowych również operatorzy na rynku kryptowalut będą naliczali prowizje transakcyjne, narzucali dodatkowe marże lub sprzedawali i kupowali cyfrowe aktywa z określonym spreadem będącym ich bezpośrednim zarobkiem.

Przed wybraniem konkretnej platformy sprawdź dokładnie, gdzie opłaty są najniższe oraz, w których miejscach transakcje będą dla Ciebie najbardziej opłacalne. W związku z decentralizacją rynku kryptowalutowego oraz mnogości dostępnych instrumentów, giełd i kantorów, różnice mogą być naprawdę znaczne.

Bezpieczeństwo, poziom anonimowości oraz wsparcie klienta

O ile kwestia anonimowości transakcji nie dla każdego inwestora jest istotna, to bezpieczeństwo środków jest niezaprzeczalnie jedną z najważniejszych kwestii – szczególnie biorąc pod uwagę skalę kradzieży, które miały miejsce w 2018 roku. W tej kwestii zdecydowanie lepiej będą wypadały zdecentralizowane giełdy oferujące lepsze zabezpieczenia oraz dyskretność transakcji.

W zakresie wsparcia klienta warto zorientować się czy operator posiada polskojęzyczny support. Jeżeli nie chcesz napotkać na barierę językową warto stawiać na takich partnerów, którzy albo wywodzą się z Polski albo posiadają polski oddział.

Interfejs platformy oraz łatwość użytkowania

Chociaż użytkownicy mogą nie zwracać na to uwagi podczas pierwszego kontaktu z daną platformą transakcyjną, to z czasem okazuje się to niezwykle istotnym czynnikiem. Możliwość szybkiej i prostej wymiany kryptowalut lub przeprowadzenia transakcji na giełdzie jest niezwykle istotna na tym dynamicznie zmieniającym się rynku.

Jako użytkownik z pewnością chciałbyś kontrolować stan swojego portfela kryptowalutowego nie tylko z poziomu komputera, dobrze więc jeżeli Twój operator posiada również aplikację mobilną lub oferuje dostęp webowy do platformy z każdego urządzenia.

Płynność rynku oraz generowany wolumen

O ile w przypadku kantoru kryptowalutowego nie będzie to tak istotna kwestia, to przy wyborze giełdy może okazać się kluczowa. Na początku wspomniano, że w ekosystemie kryptowalutowym funkcjonuje kilkaset różnych operatorów, spora część z nich nie będzie jednak w stanie zapewnić zadowalającego poziomu obrotu, a co za tym idzie płynności na wszystkich instrumentach z bardzo kuriozalnego powodu zbyt niskiej popularności.

Przed założeniem konta na danej giełdzie dokładnie sprawdź więc książkę transakcyjną dla par kryptowalutowych, które Cię interesują i zdecyduj się na tę platformę, w przypadku której skojarzenie kupujących ze sprzedającymi nie jest żadnym problemem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *