Jak powstają Bitcoiny?2 min. czytania

Bitcoin podobnie jak wiele fizycznych surowców (w tym węgiel, złoto, czy też srebro) powstaje w procesie wydobycia (z ang. miningu). W odróżnieniu jednak od tradycyjnego kilofa oraz pracy górnika, rolę tę przejmuje moc obliczeniowa komputerów. Maszyny specjalnie tworzone pod wydobywanie Bitcoina nazywa się koparkami, natomiast wyspecjalizowane w miningu instytucje oraz firmy „górnikami” albo „kopalniami”. Z poniższego artykułu dowiesz się jak powstają Bitcoin, ile z nich zostało już wykopanych i jak długo zajmie wydobycie ostatnich.

Na czym polega wydobywanie Bitcoinów?

Celem miningu Bitcoinów jest tworzenie nowych monet oraz zapewnienie płynności pracy sieci oraz przetwarzania kolejnych transakcji. Podobnie jak na rynku metali szlachetnych oraz innych surowców kopalnych, liczba BTC, która może zostać wydobyta jest ograniczona. Zgodnie z zasadami przyjętymi przez twórcę sieci, Satoshiego Nakamoto, w obiegu może znaleźć się maksymalnie 21 milionów Bitcoinów (obecnie wydobyto 18 milionów).

Chociaż do wydobycia zostało tylko 3 miliony Bitcoinów, to proces ich miningu staje się coraz trudniejszy. Podobnie jak na rynku węgla, gdzie po kolejne pokłady surowca trzeba wkopywać się coraz głębiej, co wymaga rozwoju technologii i zwiększa koszty, tak samo kopanie BTC z czasem staje się coraz trudniejsze i wymaga większej mocy obliczeniowej komputerów.

Tworzenie nowych Bitcoinów następuje poprzez proces dodawania (weryfikacji) kolejnych transakcji do sieci Blockchain – publicznej księgi rejestrującej wszystkie płatności dokonywane przy użyciu BTC. Transakcje są kumulowane w tak zwane bloki, które tworzone są średnio co 10 minut.

Górnicy rozwiązują problemy matematyczne, udostępniając moc obliczeniową swoich komputerów, a następnie mogą stworzyć nowy blok i otrzymać określoną ilość nowopowstałych Bitcoinów w ramach nagrody. Co 210 tysięcy wydobytych bloków wielkość tej nagrody ulega zmniejszeniu. Na początku wynosiła 50 Bitcoinów, obecnie została zredukowana do 6,25 BTC.

Tworzenie Bitcoinów na domowym komputerze jest już praktycznie niemożliwe

Chociaż początkowo do stworzenia BTC wystarczał domowy laptop, to obecnie w celu skutecznego wydobycia, z którego zysk przewyższy koszty, tworzone są ogromne farmy maszyn komputerowych (kopalnie) odpowiadające za kopanie BTC. Pierwsze wyspecjalizowane maszyny pojawiły się już w 2013 roku.

Obecnie istnieje wiele firm, które zajmują się produkcją koparek kryptowalutowych oraz same prowadzą kopalnie cyfrowych aktywów. Wśród nich znajdują się między innymi Bitfury oraz Bitmain, a ich sprzęt można znaleźć w popularnych serwisach aukcyjnych.

Podsumowując, górnicy korzystają z mocy obliczeniowej swojego komputera w celu weryfikacji transakcji, pakują je następnie w bloki, rozwiązują problemy matematyczne w trakcie procesu zwanego hashing, a po otrzymaniu właściwego rozwiązania dodają nowe bloki do sieci Blockchain, za co są nagradzani nowymi BTC.

Najszybszą metodą zdobycia kryptowalut pozostaje kupno bitcoin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *