Kiedy Bitcoin był najdroższy?2 min. czytania

17 grudnia 2017 roku, wycena Bitcoina na większości największych giełd kryptowalutowych otarła się niemal o poziom 20 tysięcy dolarów. W przypadku luksemburskiej giełdy Bitstamp, która jest punktem odniesienia dla wielu traderów na starym kontynencie, wartość ta wynosiła 19 666 dolarów. Na giełdzie Bitfinex wyceny były jeszcze wyższe i plasowały się na poziomie 19 891 dolarów. W przypadku największej platformy kryptowalutowej wywodzącej się z polski, BitBay, tego samego dnia rekordowa wycena sięgała 67 959,40 złotych, co z godnie z oficjalną tabelą kursówą NBP z tamtego czasu (dolar kosztował 3,5786 zł) przełożyło się na wycenę w okolicach 19 040 złotych.

Bitcoin kosztował ponad 20 tysięcy dolarów na rynku kontraktów terminowych

Chociaż na największych giełdach kryptowalutowych notowania Bitcoina nie pokonały pułapu 20 tysięcy dolarów, to notowania powyżej tej psychologicznej granicy rozpoczynały 18 grudnia 2017 roku dopiero co uruchomione kontrakty terminowe dostępne na giełdzie CME.

Pierwszego dnia notowań otwarcie miało miejsce na poziomie 20 650 dolarów, ostatecznie jednak sesja zamykała się w okolicach poziomu 19 100 dolarów. W przypadku rynku spot, historyczne maksima również nie zostały utrzymane długo. Na wspomnianej we wstępie giełdzie Bitfinex kurs BTC 17 grudnia ostatecznie tracił 1,3% i kończył dzień na wysokości poziomu 18 960 dolarów.

Od listopadowych dołków do grudniowych szczytów, które dzielił od siebie okres trochę ponad miesiąca, kurs BTC zyskiwał 260%, aby następnie w dwa kolejne miesiące stracić 70% wartości i zejść do poziomu poniżej 4 tysięcy dolarów (spadek o niemal 14 tysięcy dolarów).

Wykres Bitcoina z uwzględnieniem historycznych maksimów. Źródło: Tradingview.com

W swojej późniejszej historii Bitcoin już nigdy nie osiągał tak wysokiej wyceny, chociaż znajdował się w silnych trendach wzrostowych. Kolejna dynamiczna aprecjacja przypadała na pierwszą część 2019 roku, kiedy najstarsza z kryptowalut osiągała poziom niemal 14 tysięcy dolarów. Świadkami kolejnego rajdu inwestorzy byli od dołków z marca 2020 roku, od których BTC odbijał o niemal 200%, dochodząc w okolice 11 400 dolarów.

Czy Bitcoin osiągnie kiedyś nowe, historyczne maksima?

Odpowiedzi na pytanie czy Bitcoin wespnie się na nowe ATH (skrót z angielskiego all-time high), czyli rekordowe szczyty, nie zna tak naprawdę nikt. Sympatycy BTC wierzą jednak, że rosnące zainteresowanie kryptowalutami oraz dezinflacyjny charakter sieci najstarszej kryptowaluty spowodują, że z upływem kolejnych lat wartość pojedynczych monet będzie się cały czas zwiększać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *