Kryptowaluty ze skromnym wzrostem w lutym, marzec będzie podobny?3 min. czytania

Bitcoin znalazł się w ważnym miejscu

Luty 2022 okazał się bardziej zmiennym miesiącem dla rynku kryptowalut. Rozpoczął się od wyraźnych wzrostów, te jednak nie utrzymały się długo. Ostatecznie zakończył się relatywnie płasko, przynosząc skromną jak na bitcoina stopę zwrotu rzędu 11%. Patrząc jednak na zachowanie innych głównych aktywów kryptowalutowych, BTC i tak wypadło jako jedne z najlepszych.

  • Ethereum, sektor DeFi, metaverse oraz psie tokeny zyskiwały w lutym mniej niż bitcoin
  • Stopa zwrotu BTC za luty wypadała poniżej średnich z ostatnich 11 lat
  • W marcu dane o sezonowości również nie sugerują silniejszych ruchów, sytuacja ma poprawić się dopiero w kwietniu

Branża kryptowalut ze skromnymi stopami zwrotu w lutym

Prawie wszystkie sektory gospodarki kryptowalutowej odnotowały stosunkowo niewielki wzrost o 2-4% dzięki aprecjacji rynku w ostatniej chwili. Private coiny były jedynym sektorem poza BTC, który osiągnął w tym miesiącu wynik lepszy od średniej.

Branża zdecentralizowanych finansów (DeFi) utrzymała pozycję najgorzej radzącego sobie sektora w ciągu miesiąca, a także w okresach kwartalnych i rocznych. Natywna kryptowaluta sieci Ethereum – ether – w tym samym czasie odnotowała skromne zyski rzędu +4% i okazała się nieco bardziej zmienne niż BTC. Wskaźnik zmienności plasował się na poziomie 88% w porównaniu z 80% dla bitcoina.

Bitcoin rósł w lutym tylko o 11%, jednak na tle innych sektorów branży kryptowalutowej i tak wypadał bardzo dobrze. Źródło: Kraken

Aktywność sieciowa Ethereum wydawała się ochładzać, a średnie opłaty transakcyjne spadły o ponad 70% w ciągu miesiąca. Aktywność na rynku NFT utrzymywała się na stosunkowo stabilnym poziomie z lekkim odreagowaniem po ostatnich wzrostach w styczniu.

Jeśli chodzi o wyniki roczne, sektor metaverse nadal jest zdecydowanie najlepiej radzącym sobie w ujęciu ostatnich 12 miesięcy ze stopą zwrotu rzędu 1851%. Obejmuje on takie aktywa jak Decentrland (MANA), Sandbox (SAND) i Axis Infinity (AXS).

– Zgodnie z tendencją BTC do osiągania lepszych wyników podczas trendów spadkowych na rynku kryptowalut, dominacja BTC w kapitale rynkowym w ciągu miesiąca nieznacznie wzrosła z 42,1% do 42,9%, odbijając się od poziomu wsparcia 40%, który był testowany we wrześniu 2021 r. – napisano w raporcie kryptowalutowym giełdy Kraken za luty 2022.

Luty statystycznie lepszym miesiącem dla bitcoina niż marzec

Jak wynika z tego samego raportu Krakena, historycznie luty wypada lepiej niż marzec dla stóp zwrotu bitcoina (od 2011 roku). Drugi miesiąc roku to zazwyczaj średni zwrot 17% (tym razem był on niższy), dla marca wartość ta to natomiast 8%.

Jest ona jednak mocno zaburzana przez bardzo dynamiczny skok cenowy z marca 2013 roku, kiedy notowania bitcoina zyskiwały 171%. Patrząc bowiem na poszczególne marce na przestrzeni ostatnich 11 lat, tylko trzy z nich przynosiły dodatnie stopy zwrotu. Mediana spadków dla całego okresu wynosi 6%.

Oczywiście dane statystyczne w żaden sposób nie muszą odzwierciedlać zachowania bitcoina w czasie rzeczywistym, sezonowość jest jednak wskaźnikiem, na który uwagę zwracają traderzy. Podobnie więc jak analiza techniczna, czy też analiza on-chain, może stać się jedną z form „samospełniającej przepowiedni”.

Jeżeli wierzyć więc sezonowości, marzec nie powinien zmienić wiele na rynku bitcoina i innych kryptowalut. Jeżeli chodzi natomiast o kwiecień, to jest on jednym z najlepszych miesięcy dla stóp zwrotu BTC w roku.

Najstarsza krypotowaluta zazwyczaj rośnie w kwietniu, a średnia stopa zwrotu od 2011 wynosi 46%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *